WeTransfer Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

WeTransfer Nedir?

Bulut tabanlı teknolojilerin gelişmesiyle yeni dosya paylaşım araçları hayatımıza girdi. Bunlardan biri de WeTransfer. Peki, WeTransfer nedir? Bu yazımızda, WeTransfer’le ilgili aklınızda oluşabilecek sorulara yanıt üretmeye ve kullanımı hakkında bazı ipuçları vermeye çalışacağız.

WeTransfer nedir sorusunu cevaplamadan önce, bu dosya paylaşım aracının ortaya çıkışından kısaca bahsedelim. Bilgi ve belgeleri dijital veriler olarak paylaşmak hayatımızı oldukça kolaylaştırdı. Bir dönem, bunun için USB bellekler yoğun olarak kullanıldı. USB belleğin unutulması, bazı durumlarda sorunlara yol açıyordu. İşte, WeTransfer gibi bulut tabanlı paylaşım araçları, bu sorunu çözdü.

WeTransfer Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı şekilde kullanabileceğiniz WeTransfer, 2009 yılında, Amsterdam’lı girişimciler Bas Beerens ve Nalden tarafından kuruldu. Bulut tabanlı çalışan sistem, buluta yüklenen dosyaların e-mail aracılığıyla paylaşılmasını olanaklı hale getirdi. Kullanıcı dostu arayüzü, hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kullanılabilmesi ve ücretsiz hizmet olanağıyla dünya çapında büyük bir kitlenin vazgeçilmezi hale geldi.

Daha önce de söylediğimiz gibi, WeTransfer hem mobil cihazlarda hem de masaüstü cihazlarda kullanılabiliyor. Mobil cihazınızda kullanmak için AppStore’dan veya Google Play’den uygulamayı indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Masaüstü cihazlarda kullanmak içinse herhangi bir download işlemi yapmaya gerek yok. Yapmak isterseniz de wetransfer bilgisayara nasıl indirilir şeklinde kısa bir arama yaparak indirme linklerine ulaşabilirsiniz.

WeTransfer’in Sunduğu Çözümler

WeTransfer’in ücretsiz sürümü masaüstünde 2 GB’a kadar, mobil cihazlarda ise 10 GB’a kadar dosya gönderme olanağı sunuyor. Dosya gönderme sınırını 20 GB’a kadar çıkarmak istiyorsanız da aylık 12 Dolar gibi uygun bir ücret ödeyerek WeTransfer Plus’a geçiş yapabilirsiniz.

OneDrive, Dropbox ve Google Drive gibi bulut tabanlı paylaşım araçlarına göre WeTransfer’in daha yaygın olarak kullanılmasının sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

 • WeTransfer’in en büyük avantajı, WeTransfer dosya gönder hizmetinin herhangi bir üyelik gerekmeksizin kullanılabilmesi.
 • Sade arayüzüyle her kullanıcıya hitap etmesi.
 • 2 GB’a kadar ücretsiz gönderim yapabilme seçeneği.
 • İndirme linkinin e-mail olarak gönderilebilmesi.
 • Gönderilen dosya indirildiğinde e-mail yoluyla bilgilendirme yapması.

WeTransfer Dosya Gönder Nasıl Yapılır?

 • www.wetransfer.com adresine gidilir.
 • Açılış ekranındaki ücretli ve ücretsiz seçeneklerinden “Take Me to Free” butonuna tıklayın.
 • Sol kısımda bulunan “Add your files” a tıklanır ve dosya ekleyin. Birden fazla dosya ekleyebileceğinizi unutmayın.
 • “Email to” alanına, dosya indirme bağlantınızı göndermek istediğiniz kişi veya kişilerin e-mail adreslerini yazın.
 • “Your email” kısmına da kendi adresinizi yazın.
 • Dosyayla birlikte eklemek istediğiniz bir mesaj varsa “Message” kısmına yazın.
 • “Transfer” düğmesine basın. İşte bu kadar kolay.

 WeTransfer Plus Nedir?

WeTransfer nedir sorusunun cevabını verdik. Ücretli sürüm olan WeTransfer Plus nedir, sorusuna da bu sürümün sunduğu ayrıcalıklardan bahsederek yanıt vermiş olalım.

 1. WeTransfer Plus kullanarak 20 GB’a kadar dosya transferi yapabilirsiniz.
 2. 1 TB’a kadar depolama alanı kullanabilirsiniz.
 3. Kendinize ait bir sayfanız olur.
 4. İndirme linklerinin ne zaman silineceğini seçebilirsiniz.
 5. Dosya transferleriniz için parola koruması yapabilirsiniz.

Web Tasarım

Menü