Scorpiol

ScorpiolDefacer

isimtescil bypass

darkcrew

darkcrew.org

hackhaber Yandex Metrica Nedir? - Neden Yandex Metrica Kullanmalısınız?

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica nedir? sorusu web sitesi sahipleri/yöneticileri, SEO uzmanları, e-ticaretle uğraşanlar ve dijital pazarlama uzmanları tarafından son yıllarda çok merak edilen konuların başında gelmeye başladı.

Biz de bu yazımızda Yandex Metrika nedir? sorusuna detaylı bir cevap vererek, konu hakkında merak edilenlere değineceğiz. Web sitesi analiz ölçümü denilince yıllardır bu konuda dünya pazarını domine eden Google ve onun web analiz aracı olan Google Analitics’e rakip olarak ortaya çıkan Rus arama motoru Yandex, sunduğu farlı özelliklerde Türkiye pazarına ortak olmuş durumda.

Web Analiz Aracı Yandex Metrica Nedir?

Yandex, dünyanın ilk arama motoru olan Google’a rakip olarak kurulmuş Rusya merkezli bir arama motoru servisidir. Kurulduğu günden bu yana Rusya’da ve Rusça konuşulan ülkelerde hızla kullanıcı sayısı artan Yandex, 2011 yılında Türkiye piyasasına giriş yaptı ve bu alana önemli yatırımlar yapmaya başladı. Yine 2011 yılında Panoramalar ve Haritalar uygulamalarını Türkiye’de kullanıma açan şirket, 2012 yılında da Yandex Metrica’yı Türkiye’deki kullanıcılarına sundu.

Yandex Metrica Nedir?İlk dönemlerinde beklediği reaksiyonu alamayan Yandex Metrica, yaptığı yenilikler, sunduğu olanaklar ve daha sade bir hale getirdiği kontrol paneliyle şu anda 8 Milyondan fazla web sitesinde kullanılan ve Türkiye’deki internet trafiğinin %35’ini çeken bir analiz aracı olmuş durumda. Aynı zamanda dünyada da en çok kullanılan 3 web analiz aracı konumuna yükselen Yandex Metrica, özellikle e-ticaret sitelerinin şu an olmazsa olmaz araçlarından biridir.

Yandex Metrica Özellikleri Nelerdir?

Temelde web sitesi ziyaretçi sayacı olan Metrica, web sitesinin ziyaret edilme sayılarını, kaç kullanıcının siteyi ziyaret ettiğini, hangi sayfalarda gezindiğini göstermenin yanında önemli farklı özelliklere de sahip.

Web sitesine gelen trafiğin kaynağını, sayfa yüklenme hızını, dönüşümleri ve siteden ayrılma oranları gibi verileri site sahibine rapor eden Metrica, kullanıcılara full haliyle ücretsiz hizmet veriyor. Şimdi, Yandex Metrica’nın onu öne çıkaran diğer özelliklerine detaylı bir şekilde bakalım.

Ziyaret Kayıtları (Fare İzleme)

Yandex Metrica’yı diğer web analiz araçlarından ayıran en önemli özelliklerdendir. Fare izleme özelliği ile web sitesi ziyaretçilerinin sitede hangi butonlara tıkladığını, sayfayı nereye kadar kaydırdığını gibi tüm fare hareketlerini izleyebilirsiniz. Bu özellik sayesinde ziyaretçilerin dönüşüm oranlarını, hangi aşamada siteyi terk ettiklerini ve hangi butonların daha işlevsel olduğunu hangilerinin kullanılmadığını görüp reaksiyonlarınızı ve web tasarımınızı ona göre düzenleyebilirsiniz.

Yandex Metrica Nedir? Fare İzlemeTıklama Kayıtları (Isı Haritası)

Yine Metrica’yı diğer web analiz araçlarından ayıran önemli bir özellik olan Isı Haritası özelliği, ziyaretçilerin en çok tıkladıkları alanları, gezindiği bölgeleri, yoğunlaştığı sayfaları ısı haritası şeklinde sunan özelliktir. Bu özellik sayesinde, kullanıcıların web sayfasındaki hangi içerik veya bölümlerin ziyaretçilerin ilgisini çektiğini, hangilerinin çekmediğini tespit edip bu alanlara yoğunlaşabilirsiniz. Ayrıca birbirine benzer birçok sayfa için ısı haritası oluşturabilir, bu sayfaları karşılaştırabilirsiniz.

Yandex Metrica Isı HaritasıSayfa Kaydırma Haritaları

Tıklama kayıtları örneğine benzer olan Sayfa Kaydırma Haritası, ziyaretçilerin web sayfasını ne kadar aşağı kaydırdığını görebilirsiniz. Böylece siteniz için önemli butonları, örneğin e-ticaret siteleri için sepete ekle, hizmet sektörü siteleri için kayıt ol butonu gibi butonları en çok görünen kısma ekleyebilmenize olanak tanır.

 Sayfa Kaydırma HaritasıÇevrimiçi Raporlama

Raporlama şüphesiz ki; tüm dijital mecraların en çok kullanılan ve faydalı özelliklerindendir. Çünkü raporlanmayan hiçbir veri işlenemez, yorumlanamaz ve iyileştirilemez. Yandex Metrica, bu konuda kullanıcılara oldukça kolay bir şekilde istedikleri verileri çıkartabiliyor.

Metrica’nın özel filtreleriyle kullanıcılarınıza göre segmentler oluşturup trafik kaynakları veya coğrafi konumlar gibi standart parametrelere göre önceden hazırlanmış rapor taslaklarını ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Metrica RaporlamaYandex Metrica’nın öne çıkan diğer özellikleri ise şu şekilde:
  • Web sitenize gelen trafiği ayrıntılı ve gerçek zamanlı şekilde mobil veya masaüstü olarak görebilirsiniz.
  • Yandex Direct PPC platformu tarafından yönlendirilen ücretli kampanyalarınızdan gelen dönüşümleri doğru bir şekilde izleyebilirsiniz.
  • Ziyaretçilerinizin yaşadıkları coğrafi bölgeleri ve reklam engelleyicileri kullanıp kullanmadıklarını öğrenebilirsiniz.
  • Metrica, özellikle e-ticaret siteleri için web siteniz kapalıyken reklam kampanyalarınızı kapatarak reklam bütçenizden tasarruf etmenizi sağlar.
  • Çevrimiçi olarak düzenlediğiniz reklam ve pazarlama faaliyetlerinizin verimliliğini detaylı bir şekilde analiz edebilirsiniz.
  • Detaylı e-ticaret raporları hazırlayabilirsiniz
  • Yandex Direct hesabınızı Metrica’ya bağlayıp web sitesinden gelen aramaları takip edebilirsiniz.
  • Araştırma yapmak istediğiniz birden fazla site ile ilgili ortak istatistiklere sahip olabilirsiniz.

Google ile Yandex arasındaki rekabet şüphesiz kullanıcılara yarayacak gibi görünüyor. Rekabetin olduğu yerde verim ve gelişim de olacağı için umarız yakın zamanda daha fazla web analiz ve SEO aracı ile tanışırız.

Menü