SEO Danışmanlığı

SEO danışmanlığı, bir sitenin arama motorlarında görünürlüğünü artırmaya yönelik çalışmaları kapsar. Uygulanacak bir dizi strateji sayesinde başarılı bir web sitesine sahip olmak, gelir ve trafik artışı sağlamak mümkün olmaktadır.

SEO danışmanlığı dijital dünyada bilinirlik sağlamanın önemli adımlarından biridir. Optimizasyonlar, site içi ve dışı çalışmalar gibi kompleks işlemler gerektirir. Bu işlemler doğru biçimde uygulandığı takdirde sitenin belli bir süre içinde gözle görülür biçimde iyileşmesi mümkün olmaktadır. Bu nedenle SEO çalışmalarına oldukça yoğun bir talep söz konusudur.

SEO Danışmanlığı Hizmeti

SEO (Search Engine Optimization), “arama motoru optimizasyonu” olarak da bilinir. Web sitesinin arama motorları tarafından daha kolay bulunmasını sağlamak için tasarlanmış teknik ve içerik stratejileri uygulamasıdır. Bu uygulamalar web sitesinin Google, Yandex gibi arama motorlarında belirli anahtar kelimelerle daha yüksek sıralamalarda yer almasına yardımcı olabilmektedir.

SEO danışmanlık hizmetlerini önemli yapan temel unsur, söz konusu yükselme ve artışlara organik şekilde ulaşılmasını sağlamasıdır. Bunu sağlamak için yapılacak çalışmalar, belirli bir zaman aralığı boyunca düzenli şekilde olmalıdır. Tek seferlik ya da kısa zaman içinde yapılacak bir çalışmadan etki almak SEO için mümkün değildir. SEO hizmet talebi bulunan kişi ve kurumların bunu göz önünde bulundurmaları ve beklentilerini bu doğrultuda belirlemeleri gerekir.

SEO ile ilgili tüm çalışmalar bu alanda uzmanlaşmış kişiler veya ajanslar tarafından yapılabilir. SEO, arama motoru algoritmalarını etkileyen çeşitli faktörlerin derinlemesine anlaşılmasını ve değişiklikleri uygulamak için stratejik bir yaklaşımı gerektirir. Bu nedenle SEO danışmanı olmak için belirli bir yetkinlik gereklidir.

SEO Danışmanlığı

SEO Danışmanlık Hizmeti Nedir?

SEO danışmanlık hizmeti, dijital dünyada önemli bir rol oynamaktadır. Başarılı bir SEO stratejisi, teknik bilgi, içerik yaratımı ve sürekli analiz gerektirir. Profesyonel bir SEO danışmanı, bu karmaşık süreci yönetebilir. Herhangi bir alanda çalışma yürüten işletmeler marka bilinirliğini, müşteri tabanını ve sonuç olarak gelirini artırmak için bu hizmetlerden yararlanabilir.

Bu hizmetler her sektörden firma için uygulanabilir. Bu aşamada farklı işlemler, sitenin mevcut durumu ve firmanın beklentilerine uygun farklı çözümler gerekli olabilmektedir. Bununla birlikte SEO hizmetleri verilirken genellikle şu işlemlere gereksinim vardır;

SEO Danışmanlığı
  • Anahtar kelime araştırması ve analizi
  • Sayfa içi SEO çalışmaları
  • Backlinkler
  • Web sitesi ve mobil hız optimizasyonu
  • Yerel SEO çalışmaları
  • İzleme ve raporlama

Bunların yanı sıra SEO E-ticaret, çok dilli SEO gibi farklı bağlamlar için birden fazla çalışma gerektirebilmektedir. Bu çalışmaların detayları ile ilgili yetkinliği ve deneyimi bulunan danışmanlık firmalarından destek alınması gereklidir.

Kurumsal SEO Danışmanlık Hizmeti

Kurumsal SEO hizmeti, geniş kapsamlı web siteleri ve karmaşık iş yapıları olan büyük işletmeler için oldukça önemlidir. Bu tür işletmeler çok sayıda ürün, hizmet ve hedef kitleye sahiptir. Bu nedenle uygun bir arama motoru optimizasyonu stratejisine sahip olmaları gerekir. Kurumsal SEO hizmetleri kapsamında yer alan bazı işlemler şu şekilde sıralanabilir;

İşletmenin genel iş hedeflerine uygun bir SEO stratejisinin oluşturulmasını gerektirir. Bu da sektör analizi, anahtar kelime araştırması ve rekabet analizi gibi unsurları içerir.

Site mimarisi, URL yapısı, mobil uyumluluk, site hızı gibi unsurlar bu bağlamdaki çalışmalardır. Teknik SEO arama motorlarının sitenin içeriğini etkili şekilde okumasına yardımcı olur.

Kaliteli ve alakalı içerik, kullanıcıların siteyle etkileşimde bulunmasını teşvik eder. İçerik stratejisi, blog yazıları, ürün açıklamaları gibi detayları içermektedir.

Güvenilir ve otoriter sitelerden gelen geri bağlantılar, sitenin güvenilirliğini artırabilir. Bu geliştirme manuel erişim, içerik pazarlama ve diğer stratejiler aracılığıyla yapılabilir.

Kurumsal işletmeler genellikle uluslararası ve çok bölgeli pazarlara hizmet verdiklerinden, SEO stratejileri bu pazarlara özel olarak uyarlanmalıdır.

SEO Danışmanlığı

Google SEO Hizmeti

Bu çalışmalar, bir sitenin Google arama motorunda yüksek sıralamalara erişmesini sağlamaktadır. Google Dünya çapında oldukça yüksek trafiğe sahip bir arama motorudur. Dolayısıyla bu arama motoru için yapılacak SEO çalışması web sitesi için etkili geri dönüşler sağlayabilir.

Google SEO hizmetleri de SEO çatısı altında olduğundan pek çok yönden genel uygulamalarla benzerlik taşır. Bu alandaki hizmetlerin içeriğine şunlar eklenir;

Google algoritma güncellemelerinin takibi ve içeriklerin buna uyumlu olmasına özen gösterme

Google Analytics gibi araçların çalışmalara dahil edilmesi ve strateji ölçümlemesinde kullanılması

SEO çalışmaları yapılırken Google web yönetmeliklerinin  göz önünde bulundurulması

Google için yürütülecek SEO çalışması, organik arama sonuçlarında daha iyi bir konum elde etmek, dolayısıyla site trafiğini, müşteri etkileşimini ve dönüşüm oranlarını artırmak için gerekli pek çok işlem ve uygulamayı içerir. SEO teknikleri ve stratejileri Google SEO’ya uygun olduğu takdirde sitenin belirlenmiş noktaya ulaşması mümkün olacaktır.

E-ticaret SEO Hizmeti

Bir SEO danışmanlık ajansı aracılığıyla alınabilecek hizmetler arasında e-ticaret SEO çalışmaları da yer almaktadır. Bu hizmetler sayesinde kullanıcıları dönüştürmek, satış ve görünürlüğü artırmak mümkün olacaktır. E-ticaret siteleri için yapılacak SEO çalışmalarının, diğerlerinden farklı olarak gerektirebildikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Ürünlere dair bilgilendirici ve faydalı içerikler hazırlanması, kullanıcı memnuniyeti sağlar. Bu nedenle blog yazısı, kullanma kılavuzu, video gibi içeriklerle sayfalar desteklenebilir.
  • Her ürün sayfasının farklı anahtar kelimeleri ve içerikleri olacaktır. Sayfa optimizasyonunda ürün başlıkları, açıklamaları, resim alt metinleri gibi detaylar oldukça önemlidir.
  • E-ticaret siteleri genellikle çok sayıda sayfa içerir. Bu nedenle ürün ve kategorilerin düzenlenmesinde arama motoru ve kullanıcılar için kolaylık sağlayacak bir site mimarisi olmalıdır.
SEO Danışmanlığı

SEO Danışmanlık Hizmeti Fiyat

Bu alandaki çalışmalarla web sitesini ve markasını dijital platformlarda güçlendirmek isteyen firmalar, “SEO ücretleri ne kadar?” benzeri soruların yanıtını merak etmektedir. Bilinmesi gerekir ki SEO fiyat belirlemesinde çok fazla unsur önem taşır. Uygulamaların kapsamı oldukça geniştir.

Hizmet türünde hangi detayların yer aldığı fiyat bakımından değişiklik ortaya çıkmasına yol açar.

Projenin ne kadar büyük/karmaşık olduğu da SEO fiyat belirlemesinde önemli unsurlardan biridir.

Danışmanlık alınan şirketin bulunduğu bölge, maliyet ve fiyat değişikliklerine yol açabilmektedir. İstanbul, Ankara veya İzmir SEO danışmanlığı arasında bazı fiyat farkları olabilir.

Bu hizmetlerin kapsamı değişiklik gösterebileceğinden SEO danışmanı olarak hizmet veren kişi ve kurumlarda SEO paketleri yer alabilir.

SEO hizmeti alınacak firmanın bu alanda çok yönlü bir deneyime sahip olması, dijital dünyanın diğer alanlarında da bilgi birikimine ve çalışma yeterliliğinin olması önemlidir. Böylece pek çok hizmetin tek bir çatı altından alınması sağlanabilir, danışmanlık alacak firmanın iş yükü azaltılabilir.

Ankara Web Tasarım, sektördeki uzun yıllara dayanan geniş çaplı deneyimi ile SEO ve diğer dijital çalışmaları yapmaktadır. Web sitenizin organik biçimde yükselmesi, geri dönüşümlerinin artması için titiz, özverili, çözüm odaklı, yenilikçi yaklaşımıyla öne çıkan Ankara Web Tasarım’a başvurabilirsiniz.