SEO Hizmeti

SEO hizmeti, SEO danışmanlığı veya arama motoru optimizasyon çalışması olarak adlandırılan tüm uygulamalar aslında dijital pazarlama stratejileri içindedir. Bu stratejiler içinde önemli adımlardan biri olan SEO çalışmaları hedef kitlenize organik arama sonuçlarından ulaşabilme oranınız artış sağlar.

Search Engine Opitimization, arama motorlarının websitenizi tanıması ve daha ön plana çıkartmasını sağlayan bir dijital stratejidir. SEO hizmetleri, internet üzerinden satış yapmak, marka tanınırlığını artırmak ya da yeni müşteriler çekmek isteyen herkesin ilgisini çekebilecek bir hizmettir. Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak markanızın internette var olmasının en önemli gereksinimidir.

Google’da bağlantıların %93’ü ilk sayfada yer alan sitelere gerçekleşiyor.

Aramalarda sıralanan ilk 10 site, Google trafiğinin %94’unu oluşturuyor. Bu yüzden markanızın Google aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlayacak bazı stratejiler izlemeniz gerekir. MGA Bilişim olarak, websitenizin aramalarda üst sıralarda yer almasını sağlayacak SEO hizmetleri sağlıyoruz.

SEO Hizmeti Nedir?

SEO hizmeti, sitenizin arama motorlarına uygun bir hale getirilip, anahtar kelime çalışmaları yapılarak üst sıralara taşınmasını sağlayacak bir süreci kapsar. Bunun için seo uzmanı tarafından markanızın faaliyet gösterdiği sektör, kullanıcıların arama eğilimleri ve anahtar kelime analizleri yapılır. Bu analiz sonuçlarına göre birbiriyle bağlantılı bir dizi SEO stratejisi belirlenir ve websitenizde düzenlemeler yapılır.

İster bireysel ister Kurumsal SEO çalışmaları; sadık kalınan bir plan, performans hedefleri ve sürekli yenilenen çalışmalar ile başarıya ulaşır. Bu çalışmalar izlenmesi gereken adımlardan oluşur. Sitenizi nasıl adım adım yukarıya taşıyoruz birlikte bakalım.

Google’da yapılan aramaların yaklaşık %67’si bir veya birden çok sayfanın tıklanması ile sonuçlanıyor.

1- Sitenizin Teknik Analizini Çıkarıyoruz

Sitenizin Teknik Analizini Çıkarıyoruz

SEO çalışmaları yapılmadan önce, sitenizin kontrolünü yapıyoruz. Sitenizde teknik olarak bir sorun olup olmadığı, eksikliklerini ve içeriklerini kontrol ediyoruz. Böylece Google’ın sitenizi tanımasında bir sorun yaşanmayacağından emin oluyoruz.

Web trafiğinin %50’sinden fazlası mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu yüzden sitenizin mobil uyumlu olması çok önemlidir. Websitenizin mobil uyumlu olması daha çok trafik almasını sağlar. SEO çalışmaları yapılmadan önce sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol ediyoruz.

Google listeleme yaparken sitenizin güvenli olup olmadığını da kontrol ediyor. SSL (Secure Sockets Layer) sertifikası alarak sitenizin güvenli olduğunu göstermeniz gerekiyor. Sitenizin bir SSL sertifikası yok ise, bu işlemi gerçekleştiriyoruz.

2- Anahtar Kelime Analizini ve Konu Başlıklarını Belirliyoruz

Anahtar Kelime Analizini ve Konu Başlıklarını Belirliyoruz

SEO hizmeti yapılırken en önemli adımlardan birisi de kullanıcların o konu hakkındaki arama davranışlarını analiz etmektir. Kullanıcılar hangi kelimeleri ararken sitenizle karşılaşır yada sitenize ulaşmak isteyen birisi hangi anahtar kelimeleri kullanır, analiz etmeniz gerekir. Bu analize göre sitenizdeki içerikleri bu anahtar kelimelere göre düzenliyoruz.

SEO örneği olarak, bisiklet satan bir mağazanız var ve internette satışlarınızı artırmak istiyorsunuz. Bu durumda SEO stratejiniz bisiklete binen kişileri hedef almalıdır. Bisiklete binen kişilerin neler düşündüğünü ve internette hangi bilgilere ihtiyacı olacağını düşünebilirsiniz. O zaman anahtar kelimeleriniz “bisiklet rotaları”, “bisiklet satın al”, “bisiklet aksesuarları” gibi bisiklete binen kişilerin arayacağı kelimeler olabilir. Bisiklet tamiri yada bisiklet incelemeleri gibi konular hakkında içerik hazırlayarak trafiğinizi artırabilirsiniz.

Siteniz için uygun anahtar kelime analizini yaparken dikkat ettiğimiz bazı detaylar vardır;

 • Rakiplerinizin web sitesi, kullandıkları kelimeler ve içerikleri analiz edilir
 • Anahtar kelimeniz ile yaptığınız aramada üst sırada çıkan içerikleri incelenir

Bu detaylar SEO paketleri sağlarken izlememiz gereken adımlar ve gerçekçi bir sıralama hedefi koymamıza yardımcı olur.

Markaların %65’i SEO çalışmalarının dijital pazarlama önceliği olması konusunda hemfikir.

3- SEO Stratejilerinizi Belirliyoruz

SEO Stratejilerinizi Belirliyoruz

SEO hizmetine başlamadan önce SEO stratejilerinizi ve başarı hedeflerini belirliyoruz. Başarı hedefleriniz websitenizi öne çıkarmak istediğiniz anahtar kelimelerde görünürlüğünüzü artırmak yada alt sıralamarda olduğunuz anahtar kelimelerde üst sıralara yükselmenizi sağlamak olabilir.

Başarı hedeflerinizi belirledikten sonra buna uygun SEO içerik planlarını, kullanılacak kanalları ve izlenecek yol haritasını çiziyoruz. Arama motoru optimizasyonu Google SEO kavramıyla bir tutulduğundan; çalışma sonucunda Google arama motorundaki sıralamanızı baz alıyoruz.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

4- Sitenizin SEO Kontrollerini Yapıyoruz

SEO çalışmalarının yapılacağı sitedeki SEO durumu gözden geçirilir. Bu denetimde sitenizde yer alan içeriklerin, yazıların ve görsellerin mevcut SEO durumu incelenir. Bu süreçte teknik altyapı ve içeriklerdeki metinlerin SEO uyumluluğu kontrol edilir.

 • Bir sitenin arama motorları tarafından tanınması için XML site haritasının olması ve robots.txt ayarlarının optimize edilmiş olması gerekir.
 • Websitenizde yer alan sayfaların URL bağlantılarının SEO uyumlu olması sağlanır.
 • Websitenizin arayüzünün bir hiyerarşik yapıya dayanarak çok karmaşık olmaması gerekir.

Bu kontroller sağlanır ve web tasarım dahil görülen eksiklikler düzeltilir. Bu adımlar bir sitenin SEO uyumlu hale gelmesinin temelini oluşturur. Bu adımların yapılmaması tüm SEO çalışmalarını boşa çıkarabilir.

Sitenizin SEO Kontrollerini Yapıyoruz

5- İçeriklerin Belirlenmesi ve Planlanması

Sitenizi SEO uyumlu bir hale getirdikten ve hedeflerimizi belirledikten sonra SEO içeriklerini planlıyoruz. Kullanılacak anahtar kelimelerin yer aldığı konu başlıkları ve yazı içerikleri belirlenir.  İçerik başlıklarının belirlenmesi SEO çalışmalarının en önemli adımlarından birisidir. Kullanıcılar karşılarına çıkan başlıklara göre gireceği websitesini belirler. Aynı zamanda arama motorlarının yazınızın içeriğini anlamasını sağlar. Bu yüzden içerik başlıklarının ilgi çekici ve SEO odaklı olması gerekir. Kullandığımız profesyonel SEO analitik araçları ile en çok ilgi çeken ve arama yapılan konu başlıklarını belirleriz. Bu veriler ile trafik çekecek içeriklerin konuları belirlenir.

İçeriklerin Belirlenmesi ve Planlanması

6- Sitenize Özgü SEO Odaklı İçeriklerin Yazılması

Organik Arama - ADS Karşılaştırma

* Google istatistiklerine göre kullanıcıların %84’ü organik arama sonuçlarındaki siteleri daha güvenilir buluyor ve ziyaret ediyor.

Sitenizin SEO uyumlu hale getirilmesinden sonra SEO içeriklerinin hazırlanması vardır. SEO içerikleri, belirlenen anahtar kelimelerin kullanılarak hazırlandığı içeriklerdir. Sitenize yönlendirmek istediğiniz hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve aradıklarını bulmasına yardımcı olacak içerikler ile sitenizin arama sıralamasında daha yukarıda yer almasını hedefleriz.

İçerik hazırlarken uyduğumuz belli kriterlerimiz vardır. Bu kriterler ile hedeflediğimiz başarıya ulaşmamızı sağlar. SEO odaklı içerik hazırlarken dikkat ettiğimiz kriterlerin bazılarına bir göz atalım.

 • SEO Odaklı Yazı Şablonu
  Arama motorlarının websitenizi indexlerken ön planda tuttuğu bazı kriterler vardır. Arama motorlarının websitenizin içeriğini iyi bir şekilde anlaması çok önemlidir. Websitenizin içeriğini iyi anlayamadığı durumda sitenizi hangi başlıkların altında listemesi gerektiğini bilemez.Kendi oluşturduğumuz makale yapısı ile arama motorların websitenizi en iyi şekilde anlamasını sağlıyoruz. Anahtar kelimelerinin kullanımı, ara başlıklar ve SEO kurallarının uygulanması ile websiteniz kendi konu başlığında arama sıralamarında yükselmeye başlar.
 • Doğru Anahtar Kelime Seçimi
  Bir anahtar kelime üzerinden olabilecek tüm arama yönelimlerine göre içerik üretiyoruz. Hedef kitlenizin o konu üzerinde yapabileceği tüm arama ihtimallerine göre bir çok makale hazırlayarak tüm trafik ihtimallerini değerlendiriyoruz. Böylece sitenizin kendi konusunda hiç bir arama eğilimden geri kalmamasını sağlıyoruz.
 • Rakip İçerik Analizi
  Başarı yakalamak istediğimiz konularda, rakiplerimizin içeriklerini analiz ediyoruz. Kullandıkları yöntemleri ve stratejileri inceleyip, kendi içeriklerimizi daha iyi olacak ve rakiplerimizin üstüne çıkacak şekilde düzenliyoruz.
 • Farklı ve Özgün İçerikler
  İlgi çekici ve içerisinde bilgi barındıran içerikler hazırlıyoruz. Birçok websitesi SEO stratejilerinde sadece anahtar kelimelerin kullanıldığı ve kullanıcının aradığı bilgiye ulaşamadığı bir strateji izliyor. Buna en iyi örnek gazete websitelerini gösterebiliriz. Bu SEO stratejisi kullanıcının sıkılıp websitenizi terk etmesine ve markanız çatısı altında kötü bir deneyim yaşamasına neden olur.SEO içerikleri oluştururken, içeriğinize dair en güvenilir kaynaklardan araştırmalarımızı yapıyor ve gerekli olan bilgiyi en sade ve anlaşılır şekilde içeriğimize ekliyoruz. Ziyaretçilerin içeriği sıkılmadan okuyacağı ve aradığı bilgiye kolayca ulaşabileceği içerikler hazırlıyoruz.
SEO'nun Site Trafiğine Etkisi

* SEO çalışmaları süresince organik trafik artışı sürekli artma eğilimi gösterir. Süreç ilerledikçe marka bilinirliği arttığı için doğrudan trafik sayısında da artış öngörülür.

7- Site Yapınızda SEO Çalışmaları Yapılır

Site Yapınızda SEO Çalışmaları Yapılır

SEO anahtar kelimelerinizi sadece içeriklerde yer alması SEO gücünüzü etkileyebilir. Anahtar kelimelerinizin anasayfa ve ürün sayfalarınızda kullanılması da önemlidir. Bu aşamada izlediğimiz bazi yöntemler SEO çalışmalarımızı güçlendirir;

 • URL bağlantılarında anahtar kelimelerin eklenmesi
 • Başlıklarda anahtar kelimelerin kullanılması
 • İçeriklerde kullanılan görsellerin SEO uyumlu hale getirilmesi
 • H1 etiketi ile anahtar kelimelerin yerleştirilmesi
 • Site içerisinde sayfalar arası linkler verilmesi
 • Mobil uyumluluğun tam olması

gibi farklı teknik yöntemler uygulayarak SEO hizmetimizi güçlendiriyoruz.

İnternet kullanıcılarının %63’ü mobil uyumlu sitelerle daha yüksek oranda etkileşime geçmektedir. Güncel SEO kriterleri mobil site yapısını ön planda tutar.

8- Sosyal Medya Paylaşımları

İçeriklerinizi sosyal medya sayfalarından paylaşarak tanıtılmasını sağlıyoruz. Facebook dünya internet trafiğinin büyük bir kısımını sağlamaktadır. Bu yüzden makalenizin Facebook’da yer alması çok önemlidir. Facebook, Twitter gibi makale paylaşımının yüksek olduğu sosyal medya kanallarında içeriklerinizi tanıtıyoruz.

9- Performans Takibi

Sitenizin tüm SEO ayarlarını yaptık ve SEO içeriklerinizi paylaştık. Bir sonraki aşamada SEO çalışmalarımızın performansını takip ederiz. Performans takibi için kullandığımız bazı SEO programları ile sitenizdeki gelişmeyi takip eder ve burdan aldığımız verilere göre SEO planlarımızı güncelleriz.

Bu noktada sayfaların Google’da yerini tam olarak alabilmesi 3 ay kadar sürebilir. Bu sürede sürekli yeni içerikler paylaşarak sitenin Google değerlendirmesini* zenginleştiriyoruz.  Sitenizin hangi anahtar kelimeler ile daha çok görüntülendiğini belirler, bu anahtar kelimelerin üzerinde duracak ve eksiklerini giderecek SEO stratejilerini belirleriz.

*Örneğin Google Analytics Raporları

Sosyal Medya Paylaşımları

10- Başarı Yakalanacak Yeni Konuların Belirlenmesi

SEO Hizmeti verirken sürekli yenilenmek çok önemlidir. En başta belirlediğimiz konuda hedeflediğimiz başarıya ulaştıktan sonra sıralamada yukarıda çıkabileceğimiz yeni konuları belirleriz. Böylece sitenizin trafiğini artıracak tüm konularda üst sıralamarda yer almaya çalışırız. İçeriklerimizi ve konu başlıklarını sürekli yenileyerek sitemizi güncel tutarız.

Ankara SEO hizmetleri kapsamındaki başarılarımızın yanında uluslar arası global SEO çalışmalarında da MGA Bilişim olarak öncü çalışmalara devam etmekteyiz. Eğer websitenizin ve markanızın internette görünür olmasını istiyorsanız profesyonel SEO hizmeti almalısınız. SEO hizmeti fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.