Tumblr Nedir?

Tumblr nedir? Günümüzde Z kuşağı olarak bilinen son dönem gençliğinin yoğun olarak kullandığı Tumblr, David Karp’ın 2007 yılında, Amerika’da kurduğu blog işlevi gören sosyal ağdır. Türkiye’de de çok fazla rağbet gören Tumblr, dünyada pek çok kullanıcıya sahip olan bir platformdur.

Diğer sosyal ağlarla senkronize olarak çalışabilen Tumblr, reklam almadığı için kullanıcıları işlem esnasına meşgul etmiyor. Zamanla büyüyen ve kullanıcı sayısı arttığı için gelişen Tumblr, artık Play Store ve App Store’da bir uygulama olarak hizmet veriyor. Her an, her yerde rahatlıkla kullanabileceğiniz uygulamayla resim, fotoğraf, video paylaşımlarının yanı sıra pek çok farklı paylaşım yapabilirsiniz. Peki, Tumblr nedir?

Tumblr Nedir, Neden Kullanılır?

Tumblr Nedir
Tumblr Nedir

2007’de kurulan Tumblr, farklı bir reklam stratejisine sahiptir. Uygulamayı kuranlar, kullanıcıların reklamlara boğulmaması için gelir kaynağı olarak tema almak ve gönderilerini öne çıkarmak isteyenlerden aldığı küçük ücretlerle oluşturdu. 2012’de Adidas’la bir reklam anlaşması yapan Tumblr 2013’te Yahoo’ya satıldı.

Tumblr Nasıl İşler?

Tumblr, bir kişisel blog sitesidir. Kullanıcıların istedikleri fotoğraf ya da videoyu yükleyebilecekleri bir günlüktür. Twitter’a benzediği şeklinde eleştiriler alan Tumblr, şahsına münhasır bir uygulamadır. Multimedya içeriklerini yükleyebileceğiniz Tumblr’da kullanıcılar birbirini takip eder, etkileşimde bulunur, gönderilerini beğenebilir, yorumlar yapabilir, özelden görüşebilir. Sayfalarını istedikleri gibi yönlendirebilen kullanıcılar için uygulama, kendilerini ifade edebilecekleri bir mecradır.

Tumblr’a Nasıl Katılırsınız?

Uygulamayı Play Store ya da App Store’dan indirdikten sonra “Hadi başlayalım” butonuna tıklamak suretiyle üyelik işlemini başlatabilirsiniz. Sizden bazı soruların yanıtlamanızı isteyen uygulama, sonraki adımlarda yönlendirme işlevini yerine getirir. Sizden çok fazla bilgi istemez. İstediği bilgiler de standart şeylerdir: ad, soy ad, e posta, doğum tarihi vs. Bu adım oldukça kolaydır. Bu bilgileri girdikten sonra e posta adresine aktivasyon mail’i gelir. Bu linki tıkladıktan sonra hesabınızı aktive etmiş olur, uygulamayı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz profili istediğiniz zaman düzenleme hakkına sahipsiniz. Kişisel bilgilerinizle birlikte farklı multimedyalar ya da sitenize ait bir link de ekleyebilirsiniz.

Tumblr’ı Kullanmak Zor mudur?

Tumblr’ı kullanmak gayet kolaydır. Anlaşılır bir menüsü ve kurum aşamaları vardır. Tumblr’da kendinize ait bir sayfa olur. Bu sayfayı istediğiniz gibi yönlendirebilir, istediğiniz kadar kişiselleştirebilirsiniz. Sayfanıza resim, fotoğraf, video, gif ve yazı vs. gibi multimedya ürünleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca etiketleme de yapabileceğiniz Tumblr’da bu işlemi “#” sembolüyle gerçekleştirebilirsiniz. Profilinizi de kendinize göre kişiselleştirmeniz mümkündür. İsterseniz Tumblr’ın profillerini kullanabilirsiniz isterseniz oluşturduğunuz bir temayı kullanabilirsiniz. Kendi sayfanızda başka kullanıcıların paylaşımlarına yer verebilir, onları takip edebilirsiniz. Facebook’a ve Twitter’a benzeyen uygulama bugün milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. 2015 sosyal medya istatistiklerine göre en çok büyüyen platform olan Tumblr’ın aktif kullanıcı sayısı giderek artmaktadır.

Tumblr Nedir, Kullanıcı Profili Nasıldır?

Tumblr uygulamasının genç bir kullanıcı profili bulunur. Genellikle 18 ile 24 yaş arasındaki gençlerin tercih ettiği uygulama da gençlere yönelik olarak oluşturulmuştur. Tumblr kullanırken kişisel sayfanızı ya da profilinizi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Neler yapabilirsiniz mesela? Tumblr’ın ücretsiz ve hazır temalarından yararlanabilirsiniz. Ya da bunları beğenmiyorsanız kendinize has bir tema oluşturarak, bir tema satın alarak kullanıcı profili oluşturmanız da mümkündür.

Tumblr Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Tumblr, az önce de belirttiğimiz gibi Z kuşağı gençlerin kendilerini özgürce ifade edebildiği bir sosyal medya platformudur. Tabii ki uygulama bu yaş aralığının dışındaki kullanıcılara da açıktır. Gençler için çok farklı anlamları olan uygulama farklı konular için kullanılır:

  • Uygulama bir kişisel blogdur ve kullanıcılara esas olarak bu konuda hizmet verir.
  • Kullanıcıların kendilerini en iyi şekilde ifade etmelerine uygun bir ortamdır.
  • Facebook ve Twitter ile senkronize olarak içeriklerinizi yayımlayabilirsiniz.
  • Hem masaüstü hem de mobil cihazlarla çalışır.
  • Ücretsizdir ve kolay bir şekilde üye olunur.
  • Tüm işlemler bittiğinde takma isimle paylaşıma başlayabilirsiniz.
  • Yüklemeler oldukça basit bir biçimde yapılır.
  • Gruplar kurabilir, tüm arkadaşlarınızı bu gruplarda toplayabilirsiniz.
  • Çok farklı dillerde hizmet verir. Türkçe de bu diller içerisindedir.

Tumblr İçerikleri

Tumblr’da çok farklı içerikleri paylaşarak kendinizi ifade edebilirsiniz:

• Alıntı                   • Sohbet

• Ses                      • Fotoğraf

• Video                  • Metin

• Bağlantı              • Gif

Kendine has bir kültür oluşturan Tumblr, Z kuşağı olarak bilinen 1990 ve sonrası doğumlu gençlerin yaklaşımlarına uygun bir yapıya sahiptir. Sosyal medyayı çok iyi kullanan bu nesil, Tumblr’ı da çok iyi kullanmaktadır. Çok sesli dünyada kendi sesini de duyurmak isteyen gençlerin sosyal medya aracı olan uygulama demokratik kültüre de katkıda bulunur.

Tumblr ve 17 Aralık Kararı

Tumblr, 17 Aralık 2018 itibarıyla özel ve önemli bir karar almıştır. Buna göre uygulamada cinsel içerikli görsellere yer verilmeyecektir. Özellikle +18 içerikleri, çırılçıplak fotoğraflar, çocuk istismarına yönelik resim ve fotoğraflar yasaklanmıştır. Bunun nedeni +18 blog sayfalarının sayısının çoğalmasıdır. Ancak uygulamada çıplak sanat eserlerini (heykel gibi) ve protest resimleri yasağın kapsamında tuttu. Yasak kapsamında müstehcen bir içerik paylaşan kişi, Tumblr tarafından e-posta ile uyarılacak ve içeriği kaldırması istenecek. Eğer içeriği kaldırmazsa içerik yalnızca o kullanıcının görmesine uygun hale getirilecek. Yani içeriğe ulaşım kısıtlanacak. Buna itiraz edenler olsa da karar, çocuk istismarının önüne geçilmesi adına çok fazla destek gördü.

Tumblr ve Dijital Markalar

Facebook ve Twitter dışında sosyal medyada pek çok uygulama vardır. Tumblr da bunlardan biridir. Z kuşağını hedefleyen uygulama, bu alanda çalışmalarını sürdürmektedir. Markalaşma stratejisini tamamıyla bunun üzerine kurmuştur. Bu alanı verimli kullananlar, pek çok kişiye rahatlıkla ulaşabilir. Sosyal medyadan reklam ve pazarlama yapanlar için Tumblr, gerçekten iyi bir pazarlama sahasıdır.