web Design

Web Design

Web design kelime anlamı olarak İngilizce’de web tasarım anlamını karşılayan bir terimdir. Web site tasarımı, internet ağı üzerinde bulunan dinamik veya statik yapıların inşa edilmesi işlemidir.

Web design web sitelerinin kullanıcıya en iyi internet deneyimini sunma amacıyla yapılır. Günümüzde web siteleri özellikle ticari amaçla kurulan işletme ve markaların dijital dünyadaki mağaza veya mülk görevini görür.

Web Design Nedir?

Öncelikle web nedir? Sorusuna cevap vererek başlayalım. Web, tüm dünyadan insanların erişebildiği dijital tabanlı evrensel bir ağı ifa eder. Bu ağ üzerine farklı yapılar inşa edilebilmekte ve başka insanlar tarafından ziyaret edilebilmektedir. Bu ağ üzerinde kurulabilen en önemli yapılardan bir tanesi de web siteleridir. Web siteleri, dijital ağ üzerinde belli bir adresi (domain) bulunan yine dijital mülklerdir. Web siteleri çok farklı yapı ve tasarımlara sahip olabilir. İşte, web sitelerinin hem görsel hem de arka planının oluşturulma süresi web tasarım olarak ifade edilir.

Web tasarımı, web sitelerinin görsel olarak nasıl görüneceğini, hangi özellikleri barındıracağını, hangi tasarım çizgisine sahip olduğunu veya kime hitap ettiğini belirleme ve tasarlama sürecidir. Kendi içerisinde bir uzmanlık alanı olan web tasarım sürecinde dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunur. Web siteleri özellikle marka ve işletmeler için hayati önem kazanmıştır. Dijitalleşen dünyada artık birçok insan satın almak istediği ürün veya hizmeti internet üzerinden temin etmekte, ilk araştırmayı da yine internetten yapmaktadır. Bu yüzden web sitelerinin ticaretteki payı ve etkisi gün geçtikçe artmaya devam edecektir.

Web Desing Nedir?

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web siteleri kişilerin veya firmaların sahip olabildiği çevrimiçi dijital varlıklardır. Web sitelerinin kullanıcı tarafından görünen kısmı görsellerden, metinlerden, video ve ses dosyalarından oluşur. Web tasarımı yapılırken bu görsel ve işitsel araçlar belli bir amaç dahilinde belli bir düzen içerisinde birleştirilir. Web tasarımı neden önemlidir? Web tasarımın önemi web sitesinin kullanıcı ile buluşması aşamasında öne çıkar. Çünkü; web tasarımının en önemli aşaması kullanıcıya iyi bir web sitesi deneyimi sunmasıdır. O yüzden iyi bir web sitesi kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olmalıdır.

Web sitesinin tasarımı kendi içerisinde farklı süreçlerden ve işlemlerden oluşan kompleks bir süreçtir.

Hedef kitlenizin dikkatini ve beğenisini toplayabilecek bir web sitesi tasarımı için tüm bu süreçlerin titizlikle ele alınması önemlidir. Web tasarım süreçleri şu aşamalardan oluşur;

  • Web sitesinin projelendirilmesi
  • Rakip ve piyasa analizi
  • Kurumsal konseptin belirlenmesi
  • Web sitesi arayüzünün tasarımı
  • UI (Kullanıcı arayüzü) tasarımı
  • UX (Kullanıcı deneyimi) tasarımı
  • Web sitesi İçeriği ve sayfa tasarımı
  • Web sitesinin test süreci
  • Web sitesinin yayına alınması
Kurumsal Web Tasarım

Kurumsal Web Tasarım

Kurumlar belli bir amaç doğrultusunda oluşturulmuş tüzel kişiliklerdir. Her kurumun kendine ait bir kimliği ve hedefi bulunur. Günümüzde şirketler, markalar, işletmeler ve diğer tüzel varlıklar kurum olarak tabir edilebilir. Kurumsal web sitesi de herhangi bir kurumun hedef ve kimliğine katkı sağlayan dijital mülklerdir. Kurumsal web siteleri çok farklı amaçlarla tasarlanabilmektedir. Bu amaçlar genellikle kurumun ürün veya hizmetlerinin tanıtımını ve satışını gerçekleştirmektir. Bu ticari amaçların dışında hedef kitleye ulaşmak, onlarla etkileşime girmek, bilgi toplamak gibi amaçlarla da kurumsal web sitesi kullanılabilmektedir.

Kurumsal web siteleri marka ve işletmelerin dijital dünyadaki mağazaları olarak da düşünülebilir. Özellikle e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren ve ürünlerini web sitesi üzerinden satmayı amaçlayan firmalar için hayati önem taşımaktadır. Hedef kitlenize uygun olarak hazırlanmış bir web sitesi ile tüm dünyadaki hedef kitlenize ulaşabilir, onlarla etkileşime geçebilir veya marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Kurumsal web tasarım ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilir, marka varlığınızı kolayca dijitalleştirebilirsiniz.

Ankara Web Tasarım

Web siteleri işletme, kurum veya markanın hedefleri doğrultusunda hazırlanır. Web tasarım ve web yazılım süreçleri uzmanlık gerektiren profesyonel alanlardır. Markaya yapılan her dijital yatırımın mutlaka marka değerine bir katkı sağlaması gerekir. Biz de MGA Bilişim olarak uzun yıllardır birlikte çalıştığımız firmalara özel web çözümleri sunuyoruz. Sektördeki uzun yılların vermiş olduğu bilgi ve tecrübe ile şimdiye kadar onlarca projeyi başarıyla tamamladık.

Sadece web tasarım ve web yazılım konusunda değil; birlikte çalıştığımız iş ortaklarımıza SEO hizmeti de sunmaktayız. Web sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralarda çıkması amacıyla yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmaları marka bilinirliğinizi ve dolayısıyla kârlılığınızı artıran önemli unsurlardandır.

Ankara Web Tasarım