Whatsapp Web

Whatsapp web, bilgisayarda WhatsApp mesajlaşmalarının yapılabilmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama aracılığıyla WhatsApp’a bilgisayardan bağlanmak, mesaj, medya dosyası vb. alışverişini bilgisayardan yapabilmek mümkün olur.

Whatsapp web uygulamasını bilgisayardan kullanabilmek için bir akıllı telefona gereksinim vardır. Gerekli adımların takip edilmesi ile bilgisayar ekranından yazışma, görüntülü mesaj alışverişi gibi pek çok uygulama içi hizmete kolaylıkla erişilir. Bu uygulama telefondaki WhatsApp ile senkronize şekilde çalışır. Telefon internet bağlantısı kesildiğinde bu uygulamanın kullanımı mümkün olmaz.

Web Whatsapp

Web wp olarak da bilinen uygulama, WhatsApp mesajlarının bilgisayar üzerinden görüntülenmesini ve yönetilebilmesini sağlayan bir web tabanlı uygulamadır. Bu uygulama kullanıcıların akıllı telefonları yerine bilgisayarlarını kullanarak WhatsApp mesajlarına yanıt verebilmelerini sağlar.

Web üzerinden giriş ve kullanım sağlayan bu uygulama, WhatsApp’ın başlangıcından sonra birkaç yıl içinde geliştirilmiştir. 21 Ocak 2015’te kullanıma sunulmuştur. Uygulamanın geliştirilme amacı WhatsApp’ın kullanıcılarına daha fazla erişim ve kullanım kolaylığı sunması olarak belirlenmiştir.

Tüm web whatsapp hizmetlerinden faydalanabilmek için şu hususlarda herhangi bir eksiklik olmaması gerekir;

Bu donanımların dışında bilgisayar ve telefonun da uygun sürümlere sahip olması gereklidir. Bir sürüm bazı özelliklerin çalışmasını sağlarken bazılarını çalıştırmak için yeterli olmayabilir. Örneğin masaüstünden arama özelliği Windows 10 64 bit sürüm 1903 ya da daha yeni Windows sürümlerinde, ayrıca macOS 10.13 veya daha yeni macOS sürümlerinde desteklenir.

Whatsapp Web Giriş

Web üzerinden WhatsApp uygulaması aracılığıyla, cep telefonunda yapılabilen pek çok işlem yapılabilir. Otomatik çıkış yapıldığı ve oturumun başkalarıyla paylaşılmaması durumunda uygulama oldukça güvenlidir. Güvenlikle ilgili çeşitli önlemler uygulama tarafından sunulmaktadır.

Web WhatsApp giriş yapmak için şu oldukça basit adımların takip edilmesi yeterlidir;

  • Açılan menüden “WhatsApp Web” veya “Bilgisayarım ile Eşleştir” seçeneği açılır ve ekrandaki QR kod taratılır.
  • Ardından telefondaki WhatsApp uygulaması açılır. Sağ üst köşede veya üç nokta simgesine tıklanması gereklidir.
  • WhatsApp’ın web sitesi açılır. Tarayıcının adres çubuğuna web.whatsapp.com adresini yazılması yeterlidir.
Whatsapp Web

QR kodu tarandığında, Web WhatsApp oturumu otomatik olarak açılacaktır. Giriş yapıldıktan sonra, telefondaki WhatsApp hesabıyla senkronize olacak ve sohbetler, kişiler ve diğer veriler bilgisayarda görüntülenebilir ve kullanılabilir hale gelecektir.

Web üzerinden WhatsApp giriş iş veya kişisel iletişim için kullanıcılar arasında yaygın bir şekilde kabul görmüş ve kullanılan bir araç olmuştur. Kullanıcıların farklı cihazlarda WhatsApp deneyimlerini daha esnek hale getirerek iletişimlerini kolaylaştırır.

Whatsapp Web İndir

Web üzerinden WhatsApp kullanarak, bilgisayardan WhatsApp mesajları göndermek, almak, sesli/görüntülü aramalar yapmak ve daha fazlası mümkün olabilmektedir. İndirme veya kurulum işlemine ihtiyaç duymadan, tarayıcı aracılığıyla WhatsApp Web’in kullanılabilmesi mümkündür.

Whatsapp Web

Bununla beraber bu uygulamanın tarayıcı gerekmeksizin kullanılmasını sağlayan bir uygulama da bilgisayarlara indirilebilmektedir. WhatsApp Web, WhatsApp’ın tarayıcı tabanlı uygulaması iken WhatsApp Masaüstü bilgisayara indirilerek kullanılan bir uygulamadır.

WhatsApp Masaüstü, Microsoft Store veya WhatsApp’ın web sitesinden indirilerek bilgisayara yüklenebilir. Bununla beraber WhatsApp Masaüstü sadece aşağıdaki işletim sistemi gereksinimlerini karşılayan bilgisayarlarda kullanılabilir:

Whatsapp Web
  • Windows 10.1 veya daha yeni Windows sürümleri,

  • macOS 11 veya daha yeni macOS sürümleri

Diğer tüm işletim sistemlerinde bu uygulamanın kullanılması için tarayıcı gerekliliği vardır. Bu uygulamanın bilgisayara indirilmesi ve tarayıcı gerekmeksizin kullanılabilmesi için;

  • Bilgisayar tarayıcısından ilgili Whatsapp indirme sayfasına gidilir.
  • Uygulama indirilir ve ekrandaki talimatlar doğrultusunda yüklenir.

WhatsApp’ın kendi web sitesinde yayınladığı bilgilere göre web ve masaüstü uygulamaları arasındaki farklar, masaüstü uygulamasının daha hızlı, güvenli ve optimize edilmiş hâlde olmasıdır.

Whatsapp Web Cihaz Bağla

WhatsApp’ın bilgisayarda online biçimde kullanılabilmesini sağlayan web ve masaüstü uygulamaları, pek çok kolaylığı beraberinde getirmektedir. Bilgisayar ortamındaki içerik ve bilgilerin direkt biçimde WhatsApp mesajına dönüşmesi bu uygulamalar ile mümkün olur. Çalışma ve iletişimin daha hızlı olması, medya içeriklerinin konforlu biçimde karşı tarafa iletilmesi bu uygulamanın oldukça geniş kitlelerce tercih edilmesini sağlamıştır.

Whatsapp cihaz bağlama adımları oldukça basittir. Bilgisayar ve telefondan açılan WhatsApp, ardından telefon sağ üst köşesinde bulunan “Bağlı Cihazlar” kısmına tıklamak ve QR kodun taratılması genellikle yeterli olur. WhatsApp aynı anda dört farklı web cihaz içinde kullanılabilir.

Uzun yıllardır kullanılmakta olan ve her güncelleme ile sınırlılıklarının biraz daha ötesine geçen bir uygulamadır. Bugün uygun cihaz teknoloji ve donanımları ile Whatsapp web görüntülü biçimde kullanılabilmekte, buradan arama yapılabilmektedir.

Whatsapp Web