Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan teknik işlemlerdir. Google aramalarında ilk sayfada ve en üst sıralarda yer almak, marka bilinirliği ve müşteri kitlenize ulaşmanız açısından çok önemlidir. Eğer web dünyasında var olmak istiyor ve markanızı öne çıkartmanız gerekiyorsa, SEO çalışması yapmanız olmazsa olmazdır.

Arama motoru optimizasyonu, her gün daha da büyüyen internet rekabet ortamına ayak sağlamak ve web dünyasında var olmak için çok önemli bir adımdır. Google’da yapılan aramalarda çıkan ilk 5 organik bağlantı, tüm Google trafiğinin %67.60’ını oluşturmakta. Tüm Google trafiğinin %93’ü ise sadece ilk sayfada yer alan bağlantılar oluşturmakta. Bu veriler, sektörünüzde rekabet edebilmeniz için web sitenizin Google aramalarında üst sıralarda yer almasının önemini göstermektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarında var olmasını sağlayan bir dizi teknik ve stratejik işlemi içeren uygulamalardır. “Search Engine Optimization” kelimesinin kısaltması olan SEO ismiyle bilinir. Web sitenizin, teknik, içerik ve stratejik planlamalarının yapılması, altyapı düzenlemeleri ve içerik üretimi gibi baştan sonra bir prosedürü kapsar.

Arama motorlarının bir çalışma algoritması vardır. Google’ın, size aradığınız bir kelime hakkında binlerce web sitesini saniyeler içerisinde sıralamasının altında bir algoritmik çalışma prensibi yatar. Bir web sitesinin arama motorlarında görünür olması için bu çalışma prensibine uygun olarak kurulması ve yönetilmesi gerekir. Aksi takdirde web siteniz arama motorlarında görünür olamaz.

Google’da geçen sene 2.3 trilyon arama yapılmıştır. Google’da var olmak, bir web sitesi için her şeyden önce gelmelidir. Bu yüzden her web sitesine gereken Arama Motoru Optimizasyonu işlemlerinin yapılması gerekir.

“WEB SİTELERİNİN %91’İ GOOGLE’DA GÖRÜNMEZ DURUMDADIR.”

Google Nasıl Çalışır?

Google Nasıl Çalışır?

Google, aranan bir kelimeye en uygun web sitelerini sıralamak için üç adımlık bir prosedür uygular;

  1. Tarama

Tarama adımı, Google’ın bir web sayfasını ziyaret ederek tanımasıdır. Bunun için “Googlebot” adı verdiği programı kullanır. Örümcek bot olarak da bilinir. Örümcek botlar, bir web sitesinin içeriklerini tarayarak hafızasına alır ve sayfa içerisindeki bağlantıları tanıyarak başka sayfalara zıplar ve bir zincir oluşturur.

İnternette yer alan web sitelerinin toplandığı ortak bir database yoktur. Bu yüzden yeni yayınlanmış bir web sitesinin Google tarafından otomatik olarak taranması mümkün değildir. Bunun için web sitesinin site haritasının oluşturulması ve Google’a tanıtılması gerekir. Ayrıca sayfa içerisine robots.txt dosyasının yerleştirilmiş olması gerekir. Ayrıca site URL’sinin Google tarafından taranacak şekilde düzenlenmiş olması ve sayfa başlıklarının Google arama yönelimlerine göre seçilmiş olması gerekir.

  1. Dizine Ekleme

Googlebot, sayfaları tararken içerisinde yer alan bütün içerikleri inceler. Metinlerde yer alan her bir kelimeyi, etiketi, görseli, bağlantılar gibi hemen hemen tüm içerik türlerini işler. Bu içeriklerde yer alan kelimeleri ve ögeleri gruplandırır ve dizine ekler. Googlebotlar içeriğin kopya olup olmadığını da kontrol eder. Daha önce tarayıp dizine eklediği bir içerikle karşılaşırsa o sayfayı daha az tarar.

  1. Sıralama

Google, örümcek botları sayesinde sayfaları konularına ve kelimelerine göre kategorilendirir. Google’da bir arama yapıldığı zaman, arama yapılan anahtar kelimeyle en uygun web sitelerini kategorilerinden bulur ve sıralar. Google bu sıralamayı kullanıcıya en uygun şekilde sunmak için yüzlerce farklı kritere sahip bir algoritma kullanır.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

SEO çalışması, birbiriyle örüntülü işlemlerin planlı bir şekilde yapılmasını içerir. SEO çalışması yapmak için izlenmesi gereken bir yol haritası ve temel adımlar vardır.

Arama Motoru Optimizasyonu

Analiz ve Planlama

Bir web sitesine SEO çalışması yapmaya başlamadan önce, web sitesinin ilgili olduğu konu başlığını, içerikleri, eğer satış yapılıyorsa ürünlerini, hedef kitlesini ve kullanıcı eğilimlerini araştırmak gerekir. Bir ürünü veya içeriği pazarlarken hedef kitleyi tanımak pazarlamanın temel taşlarından biridir. Web sitenize çekmeye çalışacağınız potansiyel hedef kitlenin mevcut davranışlarını, arama yönelimlerini ve rakiplerin izlediği stratejileri analiz etmek, SEO çalışması öncesinde bir fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.

Yapılan bu analizler sonucu, izlenecek dijital pazarlama stratejileri ve SEO planlaması yapılır. Ulaşılmak istenen başarı hedefine uygun olarak arama motoru optimizasyonu adımları ve içerikleri belirlenir.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu ve Teknik Düzenlemeler

Google’ın web sitenizi tanıması için birkaç teknik detay gereklidir. Arama motoru optimizasyonu, bu teknik detayların yerine getirilmesini de içerir. Bu teknik ayarlamaların bazıları şunlardır;

  • Web sayfasında robots.txt dosyasının bulunması,
  • Mobil uyumluluğa sahip olması,
  • XML Sitemap çıkartılması,
  • Sayfaların hızlı bir şekilde yüklenebiliyor olması,
  • SSL güvenlik sertifikasına sahip olması.

Bu ayarlamalar ve mobil uyumluluk, SEO çalışmaları için çok önemlidir.

Google trafiğinin %52'si mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmekte.

Mobil kullanıcıların %40'ı tıkladığı bağlantı 3 saniyede açılmazsa sayfayı kapatıyor.

Arama Motoru Optimizasyonu

Anahtar Kelime Kullanımı ve Performans Takibi

Yapılan analizler sonucu elde edilen veriler ile web sayfasının Google tarafından en iyi şekilde anlaşılmasını sağlayacak anahtar kelimeler belirlenir. Bunun için SEO araçları ve analitik verileri kullanılır. İçerikleri veya ürünleri, hedef müşteri kitlesine ulaştıracak anahtar kelimeler seçilerek web sayfası içerisinde belirli yerlere yerleştirilir. Bu anahtar kelimeleri kullanılarak düzenli olarak içerik paylaşılır. Böylece web sitenizin Google tarafından daha çok indexlenmesi ve ilgili aramalarda daha ön sıraya yerleştirmesi beklenir. Anahtar kelime kullanımının site performansı üzerindeki etkileri takip edilir ve bu performans ivmesine göre stratejiler tazelenir.

Bu adımlar SEO kısaca nedir bir tanımlaması olabilir. Arama motoru optimizasyonu çok daha kapsamlı, detaylı ve uzun bir süreci kapsar. SEO Uzmanı, bir web sitesini yukarıları taşıyacak çok yönlü stratejiler geliştirir. Buna uygun içerik üretimlerini, reklam stratejilerini ve pazarlama kanallarını belirler.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, arama motoru optimizasyonlarını uygulayan dijital stratejistlerdir. Google çalışma prensiplerini ve algoritmasını bilerek, web sitelerinin optimizasyonlarını yaparlar. Web sitesinin arama sonuçlarında daha yukarıda yer almasını sağlayacak SEO stratejilerini belirler. İçerik üretimi, web tasarım, grafik tasarım gibi konulara hakimdir. Dijital pazarlama trendlerini sürekli takip ederler ve tüketici davranışlarını incelerler. SEO specialist veya seo manager olarak bilinirler.

SEO Arama Motoru Optimizasyonu Hizmeti

Arama Motoru Optimizasyonu Hizmeti

SEO Hizmeti, bir web sayfasının alınıp tüm teknik işlemlerin yapılarak, düzenli içerikler üretilip Google aramalarında üst sıralara taşındığı servistir. SEO hizmeti alarak, web sitenizi Google’da daha iyi bir sıraya getirebilirsiniz. Böylece ulaşmak istediğiniz müşterilere daha kolay bir şekilde ulaşabilir, web sitesini trafiğinizi ve işlerinizi artırabilirsiniz.

SEO hizmeti, seo uzmanları tarafından bir planlama ile gerçekleştirilir. SEO ile başarıya ulaşmak hem biraz zaman isteyen hem de sürekli güncel olarak takip edilmesi gereken bir iştir. SEO uzmanları sitenin performansını sürekli olarak takip ederek, üst sıralarda yer almasını, üst sıralarda yer aldıktan sonra da yerini korumasını sağlar. SEO içeriklerinin güncel tutulması ve rakiplerle rekabet halinde olmak için SEO hizmeti devamlılık gerektirir.

MGA Bilişim olarak Google’ın çalışma prensiplerini iyi bilerek ve SEO gelişmelerini yakından takip ederek web sitenizi arama motorlarında başarıya ulaştırıyoruz. Profesyonel SEO araçlarımızı kullanarak ve sitenize özgün içerikleri üreterek markanızı web dünyasında ön plana çıkarıyoruz. Ankara SEO hizmetleri ve Ankara web tasarım hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin!