Müşteri Kazandıran Landing Page Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Ürün veya hizmetlerinizin hedef kitlenizle buluşmasına aracılık edecek, Müşteri Kazandıran Landing Page Nedir Nasıl Hazırlanır? Dijital pazarlama stratejileri içerisinde temel dayanağınız olan yapı web tasarım nitelikleriniz olmalıdır.

Özellikle rekabeti yüksek bir sektördeyseniz insanlara aradığını tam anlamıyla yansıtan landing page yapıları amacınıza tam anlamıyla hizmet edecektir.

Landing Page Nedir?

Türkçe tanımıyla “açılış sayfası” veya “karşılama sayfası” olarak adlandırabileceğimiz landing page, ziyaretçilerin ulaşmak istediklerine kolay erişmelerini sağlayacak basit tasarıma sahip olmalıdır.

Bir karşılama sayfası genellikle tek bir amaca hizmet etmesi için kullanılır. Böylece insanları, ihtiyaç duymayacakları içeriklerle yormadan doğrudan hedefe yönelmeleri sağlanacaktır. Karşılama sayfalarında side bar, gezinti menüsü, konu dışı ancak site içeriğiyle ilgili materyaller hatta footer alanı dahi kullanılmadan landing page template oluşturulmalıdır.

Müşteri Kazandıran Landing Page Nedir Nasıl Hazırlanır?
Kullanılacak temel araç ve bilgi alınması gereken konuların sade bir düzende yerleştirilmesi ziyaretçilere cazip gelecektir. Bu sayede de harekete geçirici mesajlarınız çok daha fazla dikkat çekebilir!
Landing Page Hazırlamak
Harekete geçirici eylem çağrıları için özel hazırlanmış butonlar, ziyaretçileri yönlendirme açısından tasarımda büyük önem taşır.

Landing Page Nasıl Hazırlanır?

Potansiyel müşteri çekmeye çalışan web sitelerinden bir e-ticaret sitesi yapısını ele alarak landing page nasıl yapılır konusuna cevap verebiliriz. Bu online alışveriş platformunun söz gelimi “LED TV” satışlarını hızlandırma amacıyla landing page hazırlamak için kolları sıvadığını düşünelim.

Söz konusu sayfa için en uygun banner nedir sorusunun cevabı aynı zamanda sayfanın odak amacı hakkında da bizlere fikir verecektir. En fazla potansiyel müşteriye hitap edecek yapı elektronik eşyalar için indirim-kampanyalardır diyebiliriz. O zaman karşılama sayfamız farklı ilgi alanlarına hitap eden kampanya bildirimleriyle başlayabilir.

Devam eden içerikler için, harekete geçirici butonlar ve sloganların kullanıldığı, teknik özelliklerin ön plana çıkarıldığı kısa kısa info box tasarımları oluşturulabilir. Marka, model, önceden seçilebilir teknik özelliklerle “Kampanyalı Ürün Bul” butonlu özelleştirilmiş bir arama motoru, ziyaretçileri fazlasıyla mutlu edecektir.

Landing Page nedir sorusunun en net cevabı, potansiyel müşteriler veya hedef kitlenizi amacınıza özel karşılayarak istediğiniz alana yönlendirmek; onların da aradıklarını en hızlı şekilde bulabilmelerine yardımcı olmaktır.

4 Adımda Başarılı Landing Page Nasıl Hazırlanır?

1- Harekete Geçirici Eylem Çağrıları

Harekete geçirici eylem çağrıları: şimdi indirin, kampanyalardan anında haberdar olmak için abone olun, şimdi ücretsiz yardım isteyin gibi hem ziyaretçiden bilgi alma hem de onlara bir konuda yardımcı olma amacı taşıyan yapılardır.

 

Bir landing page böyle başarılı eylem çağrılarını barındırdığı ölçüde etkileşim sayısını arttırabilir. Harekete geçirme çağrıları, işletmelerin kullanıcı ilgi alanları, demografik veriler hakkında bilgi toplamasına yardımcı olur. Gelecekte müşterilerin ihtiyaç duyacağı veya istedikleri ürün-hizmetlere ilişkin tahmin yapmasını da kolaylaştırır.

3- Sayfa Hızı Optimizasyonu

Web site hız optimizasyonu SEO stratejileri arasında artık herkes tarafından bilindiği üzere en üst maddeler arasında yerini almakta. Ancak unutulan bir nokta pek çok site sahibinin ana sayfa açılış hızına odaklanarak diğer sayfaları es geçmesidir.

 

Bu anlamda landing page hız optimizasyonu hem ziyaretçilerin geç yüklenme süresinden dolayı sayfanızı erken terk etmesine engel olacak hem de arama sonuçlarında ön plana çıkmanıza yardımcı olacaktır. Potansiyel müşterilerin aradığı anahtar kelimeler, URL, resim de dahil olmak üzere sayfanın genel içeriğine entegre edilmelidir.

2- A/B Testi Uygulamaları

Ziyaretçi eğilimleri değiştikçe, kitleler yeni arayışlara yöneleceklerdir. Web sitenizdeki içerik bu eğilimlere karşı hızlıca uyum sağlayabilmelidir. A/B testi, web tasarım yardımıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmek ve geri dönüşüm alabilmek için en uygun yapıda olunup olunmadığı hakkında istatistiki bilgi sunar.. Bu sebeple günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

A/B testlerinin yapılması gereken ilk sayfalarınız landing page yapılarıdır diyebiliriz. Çünkü hedeflerinize özel ziyaretçilerden hangi tasarımlarda daha fazla dönüş aldığınızı bilmek önemlidir. Arka plan renginden başlık kopyasına, bir açılış sayfasının tek tek öğelerinin değiştirilmesi; dönüşüm oranları üzerinde şaşırtıcı derecede büyük bir etkiye sahip olabilir.

4- Standart Bir Landing Page Şablonu Yoktur

Her ne kadar konumuz nasıl bir landing page oluşturulacağı olsa da her sektörün ve hedef kitlenin kendine göre dinamikleri olduğundan standart bir yapıdan bahsedemeyiz. Burada önemli olan hedef kitlenize nasıl daha iyi yardımcı olacağınızı düşünüyorsanız, bu düşünceyi sayfa yapısında yansıtabilmektir..

 

Başarılı olduğunuz sayfa yapılarını yakalayana kadar farklı uygulamalar denemeye devam etmelisiniz. Yazımızda tavsiye olarak sunulan tüm uygulamalar çoğunluktaki web sitelerince denenmiş ve başarılı olmuş temel bilgilerdir diyebiliriz. Hızlı açılan, gereksiz bilgilerle kalabalık gösterilmeyen, kullanıcıyla etkileşime geçebilecek sayfa tasarımları ortak özelliklerdir.

Ankara SEO çalışmalarımız için hazırladığımız landing page tamplate örneği için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Landing Page Tamplate

Sayfa yerleşimi olarak örnek gösterilebilecek iki farklı WordPress landing page tasarımı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

WordPress landing page