Ankara SEO Uzmanı

Ankara SEO uzmanı web sitenizi arama motorlarında daha iyi sonuçlar elde etmesi için gerekli çalışmaları yapan kişidir. Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarının kendine özgü algoritmaları bulunur ve öne çıkardıkları web siteşerinin bu algoritmaya uygun olması gerekir.

Ankara SEO uzmanı de tam da bu noktada devreye girer. Web sitelerinin yapısal ve içeriksel olarak arama motorlarında daha iyi skorlar elde etmesini sağlar. Her SEO uzmanının kendi bilgi ve tecrübesine göre öğrendiği yöntemler bulunur. Biz MGA Bilişim olarak uzun zamandır SEO alanda hizmet vererek markalarımızın ihtiyaçlarına çözümler üretmekteyiz.

Ankara SEO Uzmanı Kimdir?

Öncelikle SEO nedir? Sorusuna cevap verelim. SEO İngilizce’deki “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşan “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. Yani web sitelerinin arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi için yapılan çalışmalardır. Web sitelerinin var oluş amacı, belirlenen hedef kitlelerin ilgili aramalarında çıkmak ve daha fazla trafik çekmektir. Fakat günümüzde her alanda binlerce web sitesi mevcuttur. Sizin web sitenizin bu web sitelerinden ayrılabilmesi veya arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkabilmesi zor olabilir. Bu yüzden SEO uzmanına ihtiyaç duyulur. SEO uzmanı, web sitenizin binlerce web sitesi arasından sıyrılması ve daha iyi skorlar elde edebilmesi için gerekli iyileştirme çalışmalarını yapar.

Bir uzman tarafından yapılan SEO çalışmaları web sitenize, dolayısıyla markanıza birçok fayda sağlar. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Web sitenizin daha fazla trafik almasını sağlar
 • Web sitenizin kullanıcı dostu bir hale getirilmesini sağlar
 • Web sitenizin arama motorları tarafından daha yüksek sıralarda listelenmesini sağlar
 • Marka bilinirliğinizi artırır
 • Google Ads gibi reklam giderlerinizi düşürür
 • Ürün / Hizmet satış potansiyelini artırır
Ankara SEO Uzmanı Kimdir?
SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO uzmanı belli bir alanda uzmanlaşmış kişidir. Peki, SEO uzmanı ne iş yapar? SEO uzmanı web sitelerinin daha fazla organik trafik alması için gerekli işlemleri yapar. SEO konusu kendi içerisinde birçok detay barındırır. Bir SEO uzmanının yaptığı çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • SEO uzmanı öncelikle web sitesinin mevcut durumunu profesyonel araçlarla detaylı olarak analiz eder
 • SEO uzmanı web sitesinin teknik açıdan optimizasyon işlemlerini yapar
 • Web sitesinin iyileştirilmesi için gerekli uzun dönem planlamasını yapar
 • Markanın hedef kitlesine ve ilgili hedef kitlenin yaptığı aramaları belirler. Anahtar kelime bazında sitenin üst sıralara çıkması için içerik üretir
 • Yapılan optimizasyon çalışmalarının performansını takip eder, gerekli yerlerde revizeler yaparak web sitesinin güncel tutulmasını sağlar
 • Organik trafiğin artması için gerekli backlink çalışmalarını yapar

SEO Neden Önemlidir? Neden SEO Yapılmalıdır?

SEO’nun web sitelerinin organik aramalarda üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmalar bütünü olduğunu belirtmiştik. Şimdi de SEO’nun önemini açıklayalım. Arama motorları anahtar kelime bazlı çalışır. Arama motoru kullanıcısı ihtiyacı olan bilgiyi, ürünü veya hizmeti belli anahtar kelimelerle arar. Bu aşamada arama motorları da kullanıcının ihtiyaç duyduğu en iyi hizmeti verecek web sitelerini ona göstermeye çalışır. Bunun için karmaşık ve birçok unsurdan oluşan algoritmasını kullanır. Sonuç olarak kullanıcıya en alakalı sonuçları göstermeye çalışır.

SEO hizmeti de web sitenizin belli anahtar kelimelerde daha yüksek sıralama kazanması amacıyla yapılır. Günümüzde artık insanların satın alma ve tüketim alışkanlıkları değişmektedir. İnanlar ihtiyaç duydukları ürün veya hizmeti önce internet üzerinden araştırma alışkanlığı kazanmıştır. Bu yüzden internette varlığını sürdüremeyen markalar gelişmekte ve büyümekte büyük zorluklar yaşayabilmektedir. Günümüzde marka değeriniz veya sektörel otoriteniz dijital dünyadaki takipçi sayınız ve marka bilinirliğinizle doğru orantılıdır. Bu yüzden otorite sahibi olmak için dijital dünyanın kurallarını göz ardı edilmemelidir. SEO çalışmaları sizi sektörde bilinen, daha çok trafik alan ve dolayısıyla daha çok ürün/hizmet satmanıza olanak sağlaması açısından oldukça önemlidir.

SEO Neden Önemlidir? Neden SEO Yapılmalıdır?
SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır?

SEO ile ilgili merak edilen sorulardan bir tanesi de SEO’nun nasıl yapıldığıyla ilgilidir. SEO çalışmaları en temelinde iki ana unsurdan oluşur. Bunlar; site içi SEO çalışmaları ve site dışı SEO çalışmalarıdır.

Site içi SEO çalışmaları; web sitesinin kendi yapısal ve içeriksel anlamda iyileştirilmesi amacıyla yapılır. Bir web sitesinin arama motorları tarafından öncelikli olarak sıralanabilmesi için sağlam bir yapıda olması, kullanıcı dostu olması, mobil öncelikli olması, içeriklerinin kaliteli ve özgün olması gerekir. Ayrıca sağlıklı bir web sitesinin sayfa yapıları, teknik durumu ve hızı gibi etmenler de site içi SEO çalışmalarında ele alınır ve iyileştirilir.

Site dışı SEO çalışmaları ise; web sitenizin yapısından bağımsız olarak arama motorlarında sıralanmasını sağlayan etmenlerdir. Bunlar genel itibariyle web sitenizin veya markanızın ne kadar otorite sahibi olduğunu belirler. Site dışı SEO çalışmasında web sitenizin başka dış kaynaklar tarafından ne kadar referans gösterildiğini ölçümler. Bu ölçümleye bağlı olarak web siteni skorlar. Site dışı SEO çalışmalarında en önemli unsur backlink alınmasıdır. Web siteniz ne kadar fazla, farklı ve otorite sahibi web sitesinde referans olarak gösterilirse otoriteniz ve sıralamanız o kadar yükselir.

Menü