Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?

Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?

5Google Adwords sertifikası almak ve AdWords’ün sunduğu dijital reklamcılık hizmetlerinden faydalanmak çağın gereklerinden biri. Google’ın reklam hizmetleriyle ilgili bazı rakamlar, bu konunun ciddiyetini anlamaya yardımcı olabilecek nitelikte. Örneğin, 2015 yılında dijital reklamcılık sektörü 153 milyar dolar gelir sağladı ve Google bu payın 67 milyarını oluşturdu.

Google Adwords sertifikası alarak yeni nesil dijital reklamcılığın nimetlerinden faydalanmak her işletme sahibinin ya da bireysel girişimcinin düşündüğü bir şey. Peki, 2021 yılına kadar 260 milyar dolarlık bir gelir sağlaması beklenen bu alan için yeterlilik sertifikası nasıl alınır?

Google Adwords Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır?

Google Adword sertifikası nasıl alınır?” sorusunu yanıtlamadan önce bilmeniz gereken şey, tek bir Google AdWords sınıfının olmadığıdır. Google’ın kendi eğitim hizmetini verdiği bu sınıfların tamamı ücretlidir. Fakat bu sınıflara katılmadan ya da özel kurslara para ödemeden de bu sertifikayı almak mümkündür.

Ücretsiz Google Adwords sertifikası alma yollarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Sertifikayı alabilmek için üç adımı tamamlamanız gerekir. Bunlar:

  • Google Partners hesabı açmak
  • Google AdWords Temel Düzey Sınavını %80 ya da daha yüksek bir puanla bitirmek
  • Beş farklı AdWords sınavından birini %80 ya da daha yüksek bir puanla bitirmek

Daha önce de bahsetmiştik, Google AdWords’ün farklı sertifika programları ve buna yönelik sınavları var. Bu sınavlar şöyle:

  • Arama Ağı Reklamcılığı (100 soru, 120 dakika süre sınırı)
  • Görüntülü Reklamcılık (100 soru, 120 dakika süre sınırı)
  • Video Reklamcılık (74 soru, 90 dakika süre sınırı)
  • Alışveriş Reklamcılığı (60 soru, 90 dakika süre sınırı)
  • Mobil Reklamcılık (70 soru, 90 dakika süre sınırı)

Dijital Pazarlama

Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?
Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?

Google Adwords Temel Düzey Sınavı

AdWords’te başarılı reklam kampanyaları yürütebilmek için pek çok ayrıntıyı göz önüne almayı ve verileri okumayı öğrenmelisiniz. Bunun için elbette ki tecrübe gerekecektir. Fakat Google AdWords Temel Düzey Sınavı’nı geçmek için sahip olmanız gereken bilgiler var. Google Skillshop’a giderek en temel düzeyden başlayarak ücretsiz kurslara katılmak mümkün. Skillshop’ta bulunan kursların tamamı Google’ın kendi uzmanları tarafından hazırlanmıştır.

Google arayüzü ve pek çok dil desteği bakımından ileri seviye bir kaynak. Fakat sizin için yeterli gelmediyse webde “ücretsiz Google Adwords sertifikası kursları” şeklinde yapacağınız kısa bir aramayla çok daha fazla ücretsiz kaynak bulabilmeniz mümkün.

Google Adwords İkinci Sınav

Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?
Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?

AdWords’le ilgili temel bilgileri edinip sınavı geçmek o kadar da zor değil. Asıl mesele, spesifik bir reklamcılık alanı seçerek ikinci sınavı da geçmek. Daha önce de bahsetmiştik, 5 farklı sınav mevcut. Bunlardan hangisiyle ilgili uzmanlaşmak istediğinize karar verdikten sonra sınava hazırlık sürecine başlayabilirsiniz.

Biz, örnek olarak Arama Ağı Reklamcılığı sınavından bahsedeceğiz. Siz, dilediğiniz sınavı seçebilirsiniz elbette.

Google’ın Arama Ağı Reklamcılığı Kılavuzu’nu açarak çalışmaya başlayın. Mümkün olduğunca yazarak çalışmaya özen gösterin ki daha çok şey aklınızda kalsın.

İkinci sınava hazırlık sırasında en çok dikkat etmeniz gereken şey ezberden kaçınmak. Bunun yerine tüm kavramların gerçek hayattaki uygulama alanlarını düşünerek çalışmak çok daha verimli olacaktır.

Google Adwords Sertifikası İçin Son Düzlük

Birkaç gününüzü ya da haftanızı vererek çalıştınız ve nihayet sınavlara gireceksiniz. Bu sınava girerken iki monitöre sahip bir bilgisayar başına oturmanızda fayda var. Ayrıca hazırlık süresince hazırladığınız tüm dökümanları da ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Unutmayın, süreniz kısıtlı olacak ve sınav süresi olan 120 dakika boyunca herhangi bir duraklatma imkanınız olmayacak.

Seçtiğiniz alana yönelik sınava girdiniz ve %80 veya üzeri bir puan aldınız. Tebrikler, artık siz de Google Adwords Sertifikası sahibisiniz! Bundan sonrası tamamen size kalmış. Reklam kampanyaları oluşturmalı ve başarıya ulaşmak için tecrübe edinmelisiniz.