E-Ticaret Sitelerindeki SEO Hataları

E-Ticaret Sitelerindeki SEO Hataları

E-ticaret sitelerindeki SEO hataları, işletmelerin ürünlerini son kullanıcıya ulaştırmasının önüne geçen olumsuz nedenlerden biridir. Fiziki satış alanlarında insanların kolay ulaşabileceği konumlar ne kadar değerliyse; e- ticaret sitelerinde de arama motorlarında ön sıralarda olmak o kadar değerlidir.

E-ticaret sitelerindeki SEO hataları, sitenin işleyişine zarar verebileceği gibi potansiyel müşterilerde olumsuz irtibata da neden olabilir. Hitap ettikleri kitleye ve piyasaya göre farklılık arz eden ticari siteler için kendi doğalarına uygun SEO çalışmaları yapmak gerekir. E-ticaret işi yapanların, sektörel bazdaki hataları yapmamaları, bazı hususları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

E-Ticaret Sitelerindeki SEO Hataları Nelerdir?

E-ticaret sektörü açısından sorun değerlendirildiğinde bazı hataların yapılmaması, hayati önem arz etmektedir. Çünkü müşteri kitlesi, satılan malın kalitesi, pazarlama ve dağıtım ağı bu hatalardan dolayı zarar görebilir. Temel olarak yapılmaması gereken SEO hataları şunlardır:

İçeriklerin Özgün Olması

E-ticaret sitelerinin en büyük problemlerinden biri, içeriklerin özgün olmamasıdır. İçeriklerin denetlenmesi ve bu konuda hizmet veren motorlar aracılığıyla özgünlüğünün kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

Bu bakımdan; sitenin yöneticileri ya da sahipleri, kendilerine gelen içerikleri özgünlük açısından değerlendirmelidir. Eğer içerikler özgün olmazsa bu durum, arama motorlarındaki sıralamanızı da etkiler.

Markaların, mallarını satan e-ticaret sitelerine yolladığı tanıtım içerikleri birbirinin aynıdır ve bunlar, genellikle SEO kurallarına uygun olarak üretilmemiştir. Bu içerikler, mümkün olduğu kadar yeniden yazılmalı ve SEO kurallarına uygun bir biçimde formatlanmalıdır. Bu sayede sitenin sıralamadaki yeri de üst sıralara çıkacaktır. Ayrıca; içeriklerin özgün olması, sitenin rekabet gücünü de artıracaktır.

SEO Hizmeti

Performans Açısından Düşük Olan İçeriklerin Düzenlenmesi

Sitenizdeki ürünleri tanıtan içeriklerin arama motorundaki trafiğini çekmesi, alacağınız sonucun değişmesini sağlayacaktır. İçerik pazarlama stratejinizde değişiklik yapmak suretiyle arama motorundaki sıralamanızı yükseltebilirsiniz. Elbette, bunun için de bir miktar zaman gerekmektedir.

Eğer içerik konusunda belli bir stratejiniz yoksa ve içerikleriniz SEO kurallarına uygun olarak üretilmiyorsa daha olumsuz sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, arama motorlarındaki sıralamanız aşağıya düşer ve daha az ziyaret edilirsiniz. İçeriklerin kalitesinin düşük olması, doğrudan doğruya bütçenize ek bir yük getirecektir. Düşük kaliteli içerikleri tespit ederek bir revizyona gitmenizde fayda bulunmaktadır. Sitenizdeki içerikleri revize ettikten sonra faydalı olmayan sayfaları kaldırmalısınız.

E-Ticaret Sitelerindeki SEO Hataları
E-Ticaret Sitelerindeki SEO Hataları

Kullanıcıların Oluşturduğu İçerikler

İçerikler, uzman kişiler tarafından oluşturulmalıdır ancak bazı sitelerde, sizin sitenize ait hizmetler hakkında farklı yorumlara rastlayabilirsiniz. Kullanıcıların oluşturduğu içerikler, her zaman işe yaramayabilir. Övgü dolu sözlerin yanı sıra, bu başlıkların altında memnuniyetsizlik ifade eden yorumlar da bulunabilir. Wikipedia ya da Ekşi Sözlük gibi sitelerde farklı başlıklar açılmakta ve kullanıcı deneyimleri paylaşılmaktadır. Bu sitelerdeki kullanıcı yorumları, kimi zaman oldukça fazla işe yaramaktadır. Kullanıcı yorumlarını dikkate aldığınız takdirde Google sıralamanızın yükseldiğini göreceksiniz. Özellikle yıldızları çok olan yorumlar, gerçekten sıralamada iyi bir sonuç sağlamaktadır.

Dahili Link Yapısının İyi Olması

E-ticaret sitelerinde çok fazla ürün bulunmaktadır. Sitedeki linklerin kullanılmasıyla ilgili sayfalara gidebilmek kimi zaman zor bir hal almaktadır. Eğer sitenizin dahili link yapısında problemler olduğunu düşünüyorsanız ve bunun farkındaysanız, linklerin yapısını düzeltmelisiniz. Böylece sitenizin performansı da artacaktır. Bunun için;

  • Anlamsal yapıya (LSI)
  • Bağlantı derinliğinin çok olmamasına
  • Bazı linklerin daha öncelikli olmasına (Kategorilendirme)
  • Yeteri kadar link kullanmaya

dikkat etmelisiniz. Daha henüz web tasarım aşamasında bu kurguya karar vererek ilerlenmelidir.

İçeriklerde Anahtar Kelime Kullanmak

Anahtar kelimeler, arama motorlarındaki bulunurluğunuzu artırır. Bundan dolayı, kullandığınız ya da yeni yazdıracağınız içeriklerde anahtar kelime kullanmaya dikkat etmelisiniz. Kullanıcıların, arama motorlarına yazdığı sözcükler ya da sözcük grupları, bu anlamda yol göstericidir. Bu sözcükleri kullanmak, internet trafiğini kendi sitenize çekebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Söz gelimi bir el bakım kremi için açıklama metni hazırlayacağınızı ele alalım. Konu ana kategori olarak bir krem olduğu için metin içerisinde “nem, nemlendirme, nemlendirici, güneş, yumuşak, cilt, yağ, kuru, yüz, el, vücut, onarıcı” gibi krem kavramını çağrıştıran sözcükleri az kullanmanız durumunda SEO değeri oldukça düşük olacaktır. Ürüne uygun olanlarını seçip metinde geçirmeli; elinizdeki hazır içerik bilgilerini de kendi cümlelerinizle yeniden yazarak zenginleştirmelisiniz.

Anahtar kelime kullanımı sadece insanların aradığı cümleleri metin içerisinde geçirmek değildir. Anlattığınız şeyi her yönüyle iyi tanıdığınızı, yan anlam-eş anlam gibi varyasyonları da kullanabildiğinizi arama motoru botlarına göstermelisiniz.