Facebook ve Instagram Reklam Modelleri

Facebook ve Instagram Reklam Modelleri

Facebook ve Instagram reklam modelleri sosyal medya uygulamalarının, bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de yaygınlaşıp birer reklam alanına dönüşmesiyle birlikte tüm marka ve işletmeler için önem kazanmıştır. Günümüzde kişisel bilgisayarların, tablet ve akıllı cep telefonlarının neredeyse her eve girmesiyle sosyal medya kullanıcı sayısı milyonları geçmiş durumdadır.

Hal böyle olunca bu dijital mecralar, büyük veya küçük kitlelere hitap etmek isteyen markalar için bulunmaz bir reklam alanına dönüşmekte geç kalmadı. Bunu fırsat bilen başta Facebook ve diğer sosyal medya platformları da belli bütçeler karşılığında marka ve işletmelere daha fazla kişiye ulaşma imkânı tanımaya başladı. Peki, bu imkânlar nelerdir? Nasıl kullanılır? Bu yazımızda çok merak edilen Facebook ve Instagram reklam modellerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Neden Facebook ve Instagram Reklam Modelleri?

Sosyal medya mecralarının kullanıcı sayılarına baktığımızda aslında bu sorunun cevabını rahatlıkla görebiliyoruz. Facebook 2020 yılı itibarıyla dünyada 2.4 milyar kullanıcı sayısıyla dünyanın en çok kullanıcısı olan mecra durumunda. Türkiye’deki kullanıcı sayısı ise 37 milyon olmakla birlikte; Türkiye, Avrupa’nın en fazla aktif Facebook kullanıcı sayısına sahip ülkesi konumunda. Dünyada ise onuncu sıradayız.

Facebook’un 2012 yılında satın aldığı Instagram da dünya genelinde 1 milyar kullanıcı sayısıyla üçüncü sırada yer alıyor. 2 milyar kullanıcıya sahip Youtube’un arkasından gelen Instagram’ın Türkiye’deki kullanıcı sayısı ise 37 milyon.

Kullanıcı sayılarına bakıldığında Facebook ve Instagram’ın neden çok önemli birer reklam alanı olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Çok kısa sürede neredeyse televizyon ve radyo gibi geleneksel yayın platformlarının sayılarına ulaşan bu mecralar farklı reklam seçenekleri, anında etkileşim ve reaksiyon alma, her bütçeye uygun fiyat avantajları gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Tüm bu etmenler göz önünde bulundurulunca Facebook ve Instagram’da reklam çalışmaları yapmak, marka ve işletmeler için büyük önem arz ediyor.

Facebook, hem kendi mecrasında hem de kendi markası olan Instagram’da reklam vermek isteyenlerin ihtiyaçlarına yönelik farklı reklam modellerine sahip. Şimdi bu reklam modellerini inceleyelim.

Facebook ve Instagram Reklam Modelleri Neler?

Öncelikle şunu belirtelim; Instagram’da sponsorlu reklam çıkmak için iki yöntem mevcut. Bunlardan ilki direkt Instagram uygulaması üzerinden basit birkaç hedefleme ve ayarlamayla yapılabilen reklamlar. Diğeriyse Facebook’un reklam Paneli üzerinden yapılabilen hem Facebook hem de Instagram için kullanılan ve içerisinde çok daha fazla filtreleme ve model bulunan Facebook Ads paneli. Biz Facebook Ads üzerinden yapılan reklam modellerini inceleyeceğiz.

Facebook ve Instagram reklam modelleri en temelde 3 farklı kategoriye ayrılıyor. Bunlar; Bilinirlik, Değerlendirme ve Dönüşüm kategorileridir.

 

Bilinirlik Reklam Modelleri

Bu reklam kategorilerinde temel amaç marka bilinirliğinizi artırmaktır. Satış ve pazarlama faaliyetlerinin de ilk adımı olan marka bilinirliğini hedefleyen bu reklam modelinde markanıza ilgi duyacak potansiyele sahip kişilere markanızı göstermek ve tanıtmak hedeflenir. Kendi içerisinde iki seçenek mevcuttur.

 • Marka Bilinirliği Reklamları

Bu reklam türünde markanızın özellikleri göz önünde bulundurularak, markanıza ilgi duyma potansiyeli yüksek en fazla kişiye reklamınızın gösterilmesi hedeflenir. Marka bilinirliği reklam türünde, algoritma ulaşmak istediğiniz hedef kitleden sizi görebilecek ve size veya ürünlerinize ilgi duyabilecek kişilere reklamınızı ulaştırır.

 • Erişim Reklamları

Marka bilinirliği reklam modeline benzeyen bu reklam türü, reklamlarınızı olabildiğince çok kişiye ulaştırmayı amaçlar. Böylece reklamınız daha geniş bir kitleye gösterilir. Marka bilinirliğinden farkı erişim reklamlarında, reklamınız olabildiğince fazla kişiye gösterilirken; marka bilinirliğinde reklamınız potansiyel kitlenizi oluşturan kişilere gösterilmesidir.

Değerlendirme Reklam Modelleri

Değerlendirme reklamlarında amaç, çok fazla kişiye erişmekten ziyade insanları harekete geçirip sizinle etkileşim kurmasını sağlamaktır. Yani; reklamınızı gören kişilerin onu beğenmesi, yorum yazması, internet sitenizi ziyaret etmesi veya uygulamanızı indirip videolarınızı izlemesi sağlanır.

 • Trafik Reklamları

Trafik reklamlarıyla insanların web sitenizi ziyaret etmesi yani; web sitenize trafik almak amaçlanır. Bu reklam türünde web sitenize ilgi duyma potansiyeli yüksek olan kişilere reklamınızın gösterilmesi sağlanır. Web sitesi üzerinden ürün veya hizmet satışı sağlamayı amaçlıyorsanız bu reklam türü verimli olacaktır.

 • Etkileşim Reklamları

Reklam postlarına daha fazla etkileşim almak için bu reklam türü kullanılabilir. Etkileşim reklamları modeliyle yaptığınız reklam çalışmasına beğenme, yorum yapma, mesaj gönderme veya paylaşma gibi eylemleri almanız amaçlanır.

 

 

 • Uygulama Yükleme Reklamları

Bu reklam türünde amaç adından da anlaşılacağı gibi mobil uygulamanızın yüklenmesidir. Uygulama yükleme reklamlarıyla mobil uygulamanızı indirebilecek potansiyeldeki kullanıcılara erişilmesi sağlanır. Eğer bir mobil uygulamanız varsa bu reklam türünü kullanmanız verimli olacaktır.

 • Video Görüntüleme Reklamları

Video görüntüleme reklamlarında en önemli nokta videonuzun fazla sayıda kişiye ulaştırılmasından öte videonuzu izleyecek kişilere gösterilmedir. Çünkü Facebook algoritmasında öne çıkmanın önemli koşullarından biri videonuzun izlenme süresidir. Daha fazla izlenme süresi elde etmek için de videonuzun o kişiler arasından izleme potansiyeli yüksek olanlara gösterilir.

 

 • Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları

Bu reklam türünde amaç iletişime geçmek istediğiniz kitlenin iletişim bilgilerini almaktır. Facebook ve Instagram reklam modelleri arasında en pahalı reklam türü olan bu reklamlarla ulaşmak istediğiniz kişilerin telefon veya e-posta adreslerini alarak onları müşteriniz yapabilirsiniz.

 • Mesaj Reklamları

Bu reklam türüyle yine, hedef kitlenizi oluşturan kişiler arasından size Whatsapp, Facebook Messenger veya Instagram üzerinden mesaj gönderecek kişileri harekete geçirmek amaçlanır.

Dönüşüm Reklam Modelleri

Bu reklam modelleri kullanıcıların belirlediğiniz hedefleri gerçekleştirmelerine dayanır. Bu reklam türlerinde reklamlarınızın analizini kapsamlı bir şekilde yapıp daha az maliyetle daha fazla dönüşüm alabilirsiniz. Almak istediğiniz dönüşüm türü sektörünüze ve hedefinize göre değişir.

Web sitesi trafiği, katalog satışı veya mobil uygulama yüklemesi için kullanılacak dönüşüm reklamlarında detaylı analiz ve ölçümleme için Facebook Piksel Kodu’nun sitenizde veya uygulamanızda tanımlı olması gerekir. Dönüşüm reklam modelleri de kendi içerisinde 3 farklı kategoriye ayrılır.

 • Dönüşümler Reklamları

Web sitesi trafiği ve mobil uygulama indirmelerinin dönüşlerini maksimum seviyede alınması için yapılan reklam modelidir. Bu reklam modeli özellikle e-ticaret siteleri için oldukça faydalı bir modeldir fakat bu reklam modelinin kullanılabilmesi için siteye Facebook Piksel Kodu’nun ekli olmasının yanında Olaylar ve Özel Dönüşümler denilen kurulumların yapılıp aktif edilmesi gerekmektedir.

 • Katalog Satışları Reklamları

Genellikle e-ticaret sitelerinin kullandığı, ürünlerde bir feed oluşturularak yönetici paneline (Business Manager) aktardığı, böylelikle seçilen hedef kitleye katalogtan ürünler gösterilmesine olanak sağlayan bir modeldir. Reklamlarınız ürünlerinizi satın alma potansiyeli yüksek kişilere gösterilir.

 • Mağaza Trafiği Reklamları

Mağaza trafiği reklamlarıyla fiziksel olarak mağazanızın yakındaki kişilerin mağazanızı ziyaret etmesi sağlanmaya çalışılır.