Google Ads Danışmanlığı

Google Ads Danışmanlığı

Google Ads danışmanlığı yani eski ismiyle Google Adwords, dünyanın en büyük arama motoru olan Google’da belli ücretler karşılığında reklam verilebilmeyi sağlayan Google hizmetidir. Google Ads ile arama motorlarında yapılan anahtar kelime bazlı aramalarda sonuç sayfasının en üst kısmında çıkabilirsiniz.

Google Ads danışmanlığı bir SEM (Search Engine Marketing) hizmetidir. Bu hizmeti Google Ads uzmanından veya dijital reklam ajansından alabilirsiniz. Google Ads reklamları hedef kitlenize ulaşmanın en kestirme yollarından biridir. Detaylı olarak planlanmış ve belli bir stratejiye göre oluşturulmuş Ads reklamlarıyla kısa sürede potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Google Ads Danışmanlığı Nedir?

Google dünyanın ilk ve en büyük arama motoru konumunda. GlobalStats şirketinin 2021 yılında yaptığı araştırmaya göre 3 milyar 258 milyon 256 bin 887 kişi Google Chrome kullanıyor. Yani hemen hemen dünya nüfusunun yarısına yakını Google kullanıcıdır. Google kullanıcılarının anahtar kelime bazlı aramalarında onlara en alakalı web siteleri sıralamaya çalışır. Organik arama sonucu denilen arama sonuçlarında en iyi skora sahip web siteleri yukarıdan aşağıya doğru sıralanır. Web sitelerinin organik aramalarda üst sıralarda çıkması için SEO çalışması yapılabilir. SEO nedir? Sorusuna kısaca cevap verelim. SEO, web sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralarda listelenebilmesi için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır.

SEO web sitelerinin organik bir şekilde yükselmesini sağlar. Fakat SEO yerine Google’a ödenen ücretler karşılığında da web siteleri üst sıralarda sıralanabilmektedir. Google’ın sunduğu bu hizmet, Google Ads servisidir. Google Ads servisi ile belirlediğiniz anahtar kelime aramalarında en üstte reklamlı olarak çıkabilirsiniz. Google Ads, anahtar kelime bazlı çalışır ve sizden görüntüleme ve tıklama başına göre ücret alır. Bu yüzden size geri dönüşü olmayacak veya geri dönüş ihtimali düşük olan kelimeleri içeren kampanyalar oluşturmak reklam maliyetlerinizi yükseltecektir. Bu aşamada Google Ads danışmanlık hizmeti alabilir, daha verimli ve az maliyetli reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Google Ads Danışmanlığı Nedir?
Google Ads’in Marka ve İşletmelere Faydaları

Google Ads’in Marka ve İşletmelere Faydaları

Ülkemizde arama motoru kullanıcıların %90’lık bölümünden fazlası, internette herhangi bir konuyla ilgili araştırma yaparken Google’ı tercih ediyor. Hatta Google kullanımı öyle bir aşamaya gelmiştir ki; insanlar her gün giriş yaptıkları internet sitelerini bile Google arama çubuğuna yazarak giriş yapmaktadır.

Bu kadar yaygın kullanım alanı olmasının sonucunda da insanların davranışları, alışkanlıkları, ihtiyaçları hakkında oldukça isabetli gösterimler yapabilmektedir. İsabetli gösterimler, Google aramalarında ön plana çıkan sonuçlara veya reklamlara geri dönüş yüzdesini oldukça arttırmaktadır.

Google Ads reklamları sayesinde:

 • Web sitenize trafik çekerek bilinirliğinizi artırabilir
 • Ürün/hizmet satışınızı artırabilir,
 • Potansiyel müşterilerinize ulaşabilir,
 • Marka bilinirliğinizi arttırabilir,
 • Reklam bütçenizi daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Günümüz koşullarında Google reklamları, gösterime göre değil internet sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcılara göre ödeme yapılması nedeniyle daha avantajlı konuma gelmektedir. Kullanıcı kitlesinin her geçen gün genişlemesi sonucundaysa yukarıdaki hedeflerin tamamında olumlu katkıda bulunabilmektedir.

Google Ads Reklam Verme

Google ads reklamları arama motoru reklamlarının en önemli bölümünü oluşturur. Hem kullanıcı sayısıyla hem de reklam modelleriyle Adwords aracılığıyla etkili kampanyalar oluşturabilirsiniz. Google Ads reklam verme birkaç aşamadan oluşur. Bu aşamalara kısaca bakalım;

 • Google Ads hesabı oluşturma: Google Ads reklamları için öncelikle Ads hesabı açmanız gerekmektedir. Google Ads bağlantısından e-mail ile giriş yapıp hesap oluşturabilirsiniz.
 • Anahtar kelime: Reklam kampanyanızı oluştururken girdiğiniz kriterlere göre size önerilen anahtar kelimelerin tamamını seçmek yerine verimliliği yüksek kelimelere odaklanmak gerekmektedir. Önerilerin tamamı seçildiğinde reklam maliyetleriniz ilk günlerde size uygun görünse de ilerleyen günlerde değişiklik gösterecektir.
 • Kampanya ayarları: Bu aşamada oluşturduğunuz reklam kampanyasının bazı ayarlarını yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz filtreleme ve ayarlar şunlardır; günlük bütçe, reklam yayın saatleri, reklam konumu ve dil seçenekleri, teklif stratejisi ve ağ hedefleme.
 • Reklam metni: Yukarıda saydığımız ayarlar sizin tarafınızdan görünen ayarlardır. Reklam metni ise kullanıcının göreceği metinleri ifade eder. Bu yüzden reklam metninizin reklam kampanyanızı en iyi ve kısa şekilde anlatması, hedef kitlenizi etkileyebilmesi gerekir.
 • Reklam uzantılarını ayarlama: Reklam uzantıları reklamını gören kişileri bir eyleme sevk etmenize yarayan ayarlardır. Bu kısımda işletmenizin adres bilgilerini, hizmet detaylarınızı veya kullanıcı yorumlarını ekleyebilirsiniz.
 • Dönüşüm izleme: Dönüşüm ayarları ile verdiğiniz reklamların size ne kadar geri dönüşüm sağladığını ölçümleyebilirsiniz. Yine aldığınız dönüşümlere göre kampanyanızda değişiklikler yapabilir, yeni stratejiler oluşturabilirsiniz.
 • Faturalandırma ayarları: Faturalandırma ayarları reklamlarınızdan tahsil edilecek ücretlerin ne şekilde alınacağının yapıldığı ayarlardır.
Google Ads Reklam Verme

Profesyonel Google Ads Hizmeti

Google Ads reklamları oluşturmak temelde basit bir süreçtir. Ads sayfasının ara yüzü sade ve basit bir tasarıma sahiptir. İsteyen hemen hemen herkes Google Ads reklam kampanyası oluşturabilir. Fakat diğer yandan çok fazla detay bulundurur. Örneğin; yanlış anahtar kelime seçimi, negatif anahtar kelime kullanma veya hedef kitleyi optimal seviyede ayarlayamamak çok yüksek maliyetlere sebep olabilir. MGA Bilişim olarak marka ve işletmelere uzun yıllardır Google Ads danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Google Ads hizmeti kapsamında sunduğumuz hizmetler;

 • Sektörünüzdeki potansiyel rakiplerin site ve firma analizi
 • Rakiplerin başarılı olduğu veya reklam verdiği anahtar kelimeler
 • Reklamınız için profesyonel analiz araçlarıyla verimli anahtar kelime araştırması
 • Reklamınızda kullanılmaması gereken negatif kelime analizi
 • Google politikalarına uygun reklam stratejilerinin geliştirilmesi
 • Hedef kitle araştırması
 • TBM yüksek kelimeler için maliyet optimizasyonu
 • TBM düşük kelimelerde ziyaret arttırma çalışmaları
 • Amacınıza göre ürün satış – hizmet satış – marka bilinirliği odaklı kampanya planlaması
 • Kampanyanıza en uygun bütçe-maliyet ve maliyet-zaman optimizasyonu
 • Yayınlanma süresi boyunca reklam optimizasyonu ve destek hizmeti
 • Maliyet-Geri dönüş analizi ve raporlaması

Google Ads Uzmanı

Google Ads reklamları ile ilgili yapılan istatistik araştırmaları gösteriyor ki; kullanıcı sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Toplam aramaların %36’sı yerel ihtiyaçlara göre yapılırken, bu aramalar içinde ücretli reklamlara tıklama oranında %200 artış olduğu göze çarpıyor. Herhangi bir ödeme ile sonuçlanan ücretli reklam ziyareti sayısı ise satış odaklı içeriklerde %65 oranında.

Ads Danışmanlığı hizmetimizle görüntülenme yüzdesi ve ilk sayfada çıkma oranı yüksek reklamlar verebilirsiniz. Google reklamlarında istenen her reklamın yayınlanması mümkün değildir. Google Politikalarına uygun şartlar taşıması gerekmektedir. Bunun yanında içeriğiniz, ürünleriniz ve hizmetlerinizle alakalı reklamlar oluşturulmalıdır. Aksi durumda reklamlarınız ya çok az ve geri sayfalarda görüntülenir ya da hiç görüntülenmeyebilir.

Hangi reklamların ön plana alınmaya uygun olduğunu Google Ads, Reklam Kalite puanı değerlendirmesiyle karar vermektedir. Ads Danışmanlığı hizmetimizle kalite puanı yüksek reklamlar oluşturularak, kampanya süresi boyunca en iyi performans alabileceğiniz alanlarda kalmanız sağlanmaktadır.

Google Ads Uzmanı

Google Ads reklam vermek için Ads hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Bir hesap oluşturduktan sonra kampanya oluşturup gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra reklam verebilirsiniz.

Google Ads reklam ücretleri tamamen sizin oluşturacağınız kampanyaya, sektördeki rekabet durumuna ve anahtar kelimelere bağlıdır. Ortalama tıklama başı maliyetler 0,5 TL ile 5 TL arasında değişebilmektedir.

Ads reklamları yayınlanmadan önce Google kontrolünden geçer. Reklamın onay süresi genellikle yarım saatte tamamlanır. Google standart süreyi 24 saat olarak belirtmektedir.

Adwords reklamlarınızı oluştururken seçeceğiniz kriterlerden biri de hedef kitle ayarlarıdır. Bu menü üzerinden: Dil, Ülke, Şehir, İlçe, Yaş, Cinsiyet olarak her ayrıntısına kadar seçim yapmanıza imkân tanınmaktadır. İster yerel işletme için ister global firmalar için olsun potansiyel hedef kitle seçimi yapılabilmektedir. Bu sayede Google Adwords reklam verme maliyetleriniz, alakalı kullanıcılara gösterimlerle daha verimli kullanılmaktadır.

Adwords Danışmanlığı, Google arama sonuçlarında veya adwords reklamlarını kullanan internet sitelerinde yayınlanmasını istediğiniz reklamlarınızın planlanması ve yönetilmesidir. Adwords reklam uzmanı ulan ekibimiz sizler için en az maliyetle en fazla geri dönüşüm elde etme prensibiyle hizmet vermektedir.