google-ads-giris

Google Ads Giriş

Google Ads giriş yapılarak Google ve iş ortaklarında reklam verilebilir. Google dünya çapında çok geniş bir kitle tarafından kullanılmaktadır. Google Ads reklamları ile satışları ve marka bilinirliğini artırmak mümkündür.

Google Ads giriş yapmak oldukça basittir. Mail hesabı aracılığıyla hesap oluşturma adımlarını tamamlamak bunun için yeterlidir. Kayıt tamamlandıktan sonra, yine alandaki yönlendirmeler doğrultusunda reklam verme ve buna bağlı diğer işlemler kolaylıkla yapılabilir. Google Ads’in dünya genelinde büyük bir kullanıcı kitlesi bulunmaktadır.

Google Ads Giriş Nasıl Yapılır?

Google aracılığıyla reklam vermek için bir mail hesabına sahip olmak gereklidir. Sitedeki yönlendirmeler takip edilerek hesap açılır, işletme tanımlanır. Oluşturulmuş hesaba giriş için ise “Google Ads giriş yap” adımından ilerlemek gerekir.

 • Öncelikle ilgili ana sayfaya ulaşılır.
 • Oturum aç bağlantısına tıklanır.
 • Kayıtlı e-posta ve şifre girişi yapılır.
 • Oturum aç butonuna tıklanır.

Böylece Google Ads girişi tamamlanmış olur. Eski adı Google Adwords olan hizmeti almak isteyenler, bu aşamaları tamamlayarak reklam verme işlemlerine başlayabilir. Oturum açmakta sorun yaşanırsa, Google Ads müşteri hizmetleri aracılığıyla yardım alınabilir. Hesap girişi yapıldıktan sonra, ödeme yöntemi belirlenir, hesap bilgileri girilerek işlem tamamlanır.

Google Ads girişi ve sonrasındaki işlemler oldukça kolay görünmekle beraber teknik detaylara sahiptir. Kampanya türü seçimi ve sonrasındaki aşamaların dikkatli şekilde yapılmaması maddi kayıplara neden olabilir.

google-ads-giris

Google Ads Nedir?

Google, İnstagram, Facebook ve YouTube üzerinden reklam verilmesine olanak tanıyan bir Google hizmetidir. Detaylı biçimde hedef kitle belirlenmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca reklam türü seçimi için de oldukça kapsamlı şekilde veri girişine imkân tanımaktadır. Böylelikle en doğru kitleye seslenilebilir ve ürünün ve markanın tanıtımı yapılarak ürün veya hizmet satışı yükselebilir.

Google Ads aracılığıyla reklam verilmesi için öncelikle hangi amaçla reklam verileceği belirlenmelidir. Marka bilinirliğini artırmak için, satış odaklı ya da alışveriş sitelerinde verilebilecek reklamların içerikleri ve izlenmesi uygun olan yol farklıdır.

Google Ads ve Google AdSense, birbirinden farklı iki hizmettir. Buna karşın sıklıkla karıştırılmaktadır. Google veya YouTube Adsense giriş yapıldığı takdirde bu alanlardaki sitelerden para kazanma olanağı ortaya çıkar. Site üzerinde reklam gösterimine izin verilmesi, bu reklamların bütçesi doğrultusunda site sahibinin para kazanması mümkün olacaktır. Google Ads reklam verme, bu reklamlar için bir ücret ödeme gerekliliği söz konusudur.

Google Ads Reklam Verme

Temel bakımdan, mail hesabı olan herkesin yapabileceği bir işlem olarak görünse de Google Ads üzerinden reklam verme kritik detaylara sahiptir. Bu detaylar sayesinde düşük bütçelerle geniş kitlelere marka ve hizmeti/ürünü ulaştırmak mümkündür. Bunun tersi tutumlar da yüksek bütçelerin boşa harcanmasına yol açabilmektedir. Alanında uzman ve konuya hâkim kişilerden destek almak bu sorunların önüne geçebilir. Google reklam verme için şu kampanya türleri arasından seçim yapmak gerekir;

google-ads-giris
 • Arama ağı,
 • Görüntülü reklam ağı,
 • Video reklamları,
 • Alışveriş reklamları ve
 • Evrensel uygulama reklamları.

Bunun yanı sıra, reklamın hangi amaçla yapılacağı da işlem için önemlidir. Doğru hedef ve bütçe belirlemesi reklamın amacına ulaşmasında önemli bir kriterdir. Bu doğrultuda;

 • Satış yapma,
 • Potansiyel müşteriye ulaşma,
 • Web sitesi trafiği artırma,
 • Ürün veya markanın keşfedilmesini sağlama,
 • Uygulama tanıtımı,
 • Marka bilinirliği oluşturma,

reklam amaçlarından olabilir. Bu amaçlara en uygun reklamın tespitiyle reklam sayesinde yüksek geri dönüşler alınması sağlanacaktır.

Google Reklam Ücretleri

Dijital pazarlama araçlarından olarak öne çıkan Google Ads üzerinden yapılacak reklamların bütçesi kullanıcı tarafından belirlenebilir. Bu bütçe doğrultusunda tıklama, görüntüleme ve uygulama söz konusuysa indirme başı ücret alınacaktır. Dolayısıyla harcanacak bütçe kullanıcıya bağlıdır.

Bununla birlikte, bütçenin doğru kullanılması hususunda pek çok teknik detay söz konusudur. Bu detayların doğru analiz edilmediği ve reklam bütçesi ayarlaması doğru yapılmadığında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

google-ads-giris

Reklam seçimi, hazırlanacak hedef kitle ve reklam başlığının planlamasının profesyonel biçimde yapılması önemlidir.

Bu doğrultuda Google Ads reklam yönetimi yapmakta uzmanlaşmış çeşitli firmalar mevcuttur. Google Ads danışmanlık alınarak kullanıldığında ortaya çıkacak sonuçların verimliliği artacaktır. Ankara Web Tasarım, yazılım projelerinden dijital reklamcılığa dek pek çok alanda uzmanlık sahibidir. Bu alanlarda eğitim almış, deneyimli bir kadro ile çalışmalarını yürütmektedir. Alanında uzman kadro tarafından yapılacak reklam verme ve diğer hizmetlerimiz için bize ulaşabilirsiniz.