google-ads-nedir

Google Ads Nedir?

 Google Ads nedir? Google aracılığıyla ve 2000 yılından beri verilen bir reklamcılık hizmetidir. Hizmet kendini her gelişmeyi takriben güncellemektedir. Oldukça yüksek tıklanma oranlarına sahip olan Google web sitesi ve diğer iş ortakları, büyük potansiyelli reklam araçlarıdır.

Google Ads nedir? Genel bir tanım yapmak gerekirse bu hizmet; Google aracılığıyla yapılan internet reklamlarını tanımlamaktadır. Kelime sorguları baz alınarak, kişiselleştirilmiş reklamlar hedef kitleye ulaştırılır. Belirli ölçütler çerçevesinde doğru gruba reklam verilebilir, bu sayede yüksek kâr marjına sahip reklamlar ortaya çıkar.

Google Ads Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Ads nedir? Google ve ortağı olduğu diğer web siteleri üzerinden verilen reklamcılık hizmetidir. Özellikle e-ticaret vb. alanlarda faaliyet gösteren firmaların satış ve tıklanmalarını artırmak için kullandıkları önemli bir dijital reklam aracıdır.

Hizmet de teknoloji ve Google ile farklı kapsamlarda genişlemiştir. “Ads nedir” şeklindeki sorular geçen zamanla birlikte daha detaylanmış, cevaplar da derinleşmiştir. Bunun yanı sıra hizmetin kullanımı oldukça basittir ve içinde detaylı bir hedef kitle tanımlanmasına olanak sağlayan filtreler mevcuttur. Ürün veya hizmetin;

 • Hangi ülke, şehir ve bölgede,
 • Hangi saatler arasında,
 • Hangi yaş ve cinsiyetteki kişilere gösterileceği belirlenebilir. Bu sayede doğrudan hedef kitleye ulaşan reklamların satış potansiyeli yükselmektedir.

Google Ads reklamları, farklı bağlamlarda ve özellikte yayınlanmak üzere çeşitlenmektedir. Bugün kullanılan beş adet reklam modeli mevcuttur.

google-ads-nedir
google-ads-nedir

Bu modeller de kendi içlerinde özelleştirilebilir, reklam veren tarafından modellerin farklı özellikleri kullanabilir.

 • Arama ağı reklamları
 • Görüntülü reklam ağı
 • Alışveriş reklamları
 • Video reklamları
 • Evrensel uygulama reklamları ve bunlara bağlı çeşitli alt modeller sayesinde doğru kitleye ulaşmak, marka bilinirliğini artırmak mümkündür.

Google AdSense Nedir?

Google Adsense, internet sitesi yayıncılarının sitelerindeki reklamlar aracılığıyla maddi gelir elde etmesini sağlayan bir hizmettir. Google Adwords Google AdSense ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Buna karşın, hizmetler arasında oldukça önemli farklar söz konusudur.

Google AdSense, siteye eklenen bir kod vasıtasıyla, sitede reklamlar gösterilmesini ve bunların gelire dönüşmesini sağlar. Google ve banka hesabına ek küçük bir işlem, Google Adsense kaydolma işlemini tamamlamak için yeterlidir. Bu reklamlar hedeflenebilir, mobil ya da web sitesi için optimize edilebilir özelliktedir. Pek çok web sitesi bu hizmetten faydalanmaktadır.

Reklamlar, sitenin belirlediği ölçütlerde, özelliklerde olmaktadır. Adsense aracılığıyla gösterilecek reklamlar için, site tarafından detaylı filtreleme yapılması mümkündür. Seçilen grup içindeki en yüksek ücrete sahip reklamlar sitede gösterilir. Dolayısıyla sitenin bu hizmet sayesinde kazanacağı gelir, mümkün olan en yüksek seviyede kalmayı sürdürür.

Google’da Nasıl Reklam Verilir?

Google üzerinden reklam vermek için farklı süreçler gerekir. Google Adsense, bir sitenin reklam yayımlayarak gelir elde etmesini sağlayan bir hizmettir. Google Ads ise bir firmanın, ürün veya hizmetin tanıtımı için ayrılacak bütçe ile Google araçlarında reklam yayınlamasına olanak tanır.  

google-ads-nedir

Google ads reklam verme oldukça basit bir işlem gibi görünmekle birlikte detaylı bir strateji belirlenmesi, bütçe ayarlanması aşamalarına gereksinim vardır. Dijital pazarlama alanında hizmet veren ajans ve firmalarda, bu konuda uzmanlaşmış kişiler yer almaktadır. Temelde reklam verme şu şekilde yapılır;

Bir Google Ads hesabı oluşturulur.
Anahtar kelime seçimi yapılır.
Reklama dair ayarlamalar tamamlanır.
Metin ve uzantılar hazırlanır.
Dönüşüm kodları yerleştirilir

Google reklam verme ücreti pek çok değişkene bağlıdır ve reklam veren tarafından ayarlanabilir. Bütçeye göre farklı tür ve içerikteki reklamlar, her türden ürün ve hizmet için uygulanabilir.

Google Ads Avantajları Nelerdir?

Google Ads ile verilen reklamlar, diğer pek çok pazarlama aracından daha düşük maliyete ve daha fazla geri dönüş oranına sahiptir. Bu da hizmetin gördüğü talebi artırmaktadır. Google Ads yararları içine dahil edilebilecek diğer avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

 • İşletmenin hitap ettiği en küçük hedef kitle için bile görünür olmasını sağlar.
 • Maliyeti oldukça düşüktür ve kâr marjına göre değiştirilip düzenlenme imkânı vardır.
 • Uzun vadede site trafiğinin artmasına yardımcı olur.
 • Geri dönüşler, tıklanma oranları vb. kolaylıkla kontrol edilebilir.
 • Kullanıcı için oldukça faydalıdır. Arama motoru verilerine göre, ihtiyaçlara uygun yönlendirmeler yapar.
google-ads-nedir

Verilen reklamın etkili olmasında çeşitli standartlara uygunluğu, detaylandırmanın doğru yapılması gibi etkenlerin rolü büyüktür. Bu nedenle konuyla ilgili uzmanlaşmış bir yerden destek almak, reklamın verimliliğini artıracaktır.

Ankara Web Tasarım, uzun yıllara dayanan tecrübesiyle web tasarımı ihtiyaçlarını karşılamakta ve dijital pazarlama araçlarının etkin kullanılmasına yönelik profesyonel hizmet vermektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.