Google Analytics Dönüşüm İzleme Nasıl Kurulur?

Google Analytics Dönüşüm İzleme Nasıl Kurulur?

Google analytics dönüşüm izleme nasıl kurulur? Sorusu web sitesindeki kullanıcı hareketlerini izlemek, sayfa ziyareti dönüşümlerini izlemek isteyen web site yöneticilerinin merak ettiği sorulardandır.

Google analytics dönüşüm izleme nasıl kurulur? Sorusuna bu yazımızda detaylı olarak cevap vereceğiz. Bilindiği gibi Analytics, Google’ın kullanıcılarına sunduğu ücretsiz bir web analiz aracıdır. Bu araç yardımıyla web siteniz hakkında detaylı rapor ve analizlere ulaşabilir, belirlediğiniz sayfa hedeflerini ölçümleyebilirsiniz.

Ücretsiz Google Analytics Dönüşüm İzleme Nasıl Kurulur?

Google, günümüzde sadece bir arama motoru olmaktan daha fazlasını sunan bir şirkettir. Arama motorunun yanında web tabanlı birçok araç ile kullanıcılarına farklı deneyimler sunmaktadır. Bu araçlardan bir tanesi de Analytics adı verilen web analiz aracıdır. Google Analytics ücretsiz bir web site performans analiz servisidir. Analytics ile web sitenizdeki birçok eylemi ölçümleyip analiz edebilirsiniz.

Web tabanlı dijital mecraların en büyük avantajlarından biri her eylemin, her tıklamanın kaydedilip kolayca raporlanabilir olmasıdır. Gerçek ve güvenilir veriler var olan durumun detaylı olarak incelenip hedefler doğrultusunda yeni stratejiler belirlenmesi açısından önemlidir. Google Analytics bu yüzden web sitesi yöneticilerini çok kıymetli bilgiler sunar. Analytics’de farklı davranış ve eylemlerin ölçümlenmesi mümkündür. Fakat biz bu yazımızda Analytics üzerinden dönüşüm hedeflerini nasıl kurabileceğinizi detaylı olarak anlatacağız.

Ücretsiz Google Analytics Dönüşüm İzleme Nasıl Kurulur?
Analytics Dönüşüm İzleme Neden Önemlidir?

Analytics Dönüşüm İzleme Neden Önemlidir?

Google’ın kullanıcılarına sunduğu ücretsiz hizmet olan Analytics ile web sitenizin trafik, ziyaret, kullanıcı eylemi gibi davranışlarını ölçebilirsiniz. Analytics üzerinden yapabileceğiniz ve oldukça faydalı olan bir diğer ölçümleme metriği de dönüşümlerin izlenmesidir. Dönüşüm izleme nedir? Dönüşüm izleme, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sizin yapmasını istediğiniz hedefleri gerçekleştirdiğini ölçümleyen bir özelliktir. Her web sitesinde hedef farklı olabilir.

Örneğin bir e-ticaret sitesinde hedef kullanıcının bir ürünü satın alması olabilir. Fakat hizmet sektöründeki bir web sitesi için ise hedef müşteri formu doldurup gönderme eylemi olabilmektedir. Burada bahsettiğimiz hedef aslında bir sayfadır. Yani kullanıcın yapmasını istediğiniz eylemi tamamladıktan sonra çıkan “Ürün siparişi verildi” veya “Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler” sayfalarıdır. Analytics bu sayfaların görüntülemesini hedef olarak belirler ve bu eylemleri ölçer.

Analytics Dönüşüm İzleme Kurulumu

Web siteleri için hedeflerin ve dönüşümlerin öneminden bahsettikten sonra artık Google Analytics üzerinden hedef dönüşümün nasıl kurulduğuna geçebiliriz.

Öncelikle Google Analytics hesabı oluşturup oturum açmanız gerekiyor. Google Analytics’e şuradan ulaşabilirsiniz.

 

Analiytics’te oturum açtıktan sonra sol alt bulunan yönetici sekmesini tıklayın ve yönetici görünümüne geçin.

Analytics Dönüşüm İzleme Kurulumu

Yeni açılan pencerede 3 menü karşınıza çıkacak. Bunlar; Hesap – Mülk – Görünüm şeklindedir.

Analytics Dönüşüm İzleme Kurulumu

Bu aşamadan sonra yapmanız gereken Görünüm menüsünden Hedefler sekmesini tıklamak. Hedefler menüsünü tıkladığınızda karşınız Hedefler sayfası açılacak. Bu aşamadan sonra Yeni Hedef seçeneğini tıklayıp yeni bir hedef oluşturacağız.

Yeni hedef seçtikten sonra Şablon seçimi yapmanız gerekiyor. Ardından Devam seçeneğini tıklayıp bir sonraki adıma geçin.

Analytics Dönüşüm İzleme Kurulumu

Bir sonraki adımda hedefinizi nasıl ve ne şekilde izlemek istediğiniz seçenekler çıkacak. Bunları istediğiniz aralıklarda seçebilirsiniz.

Analytics Dönüşüm İzleme Kurulumu

Devam seçeneğini tıkladıktan sonra artık hedefinizi oluşturmak için son adıma gelmiş bulunursunuz. Bu aşamada hedef olarak belirlediğiniz sayfanın URL’ini girmeniz yeterlidir. Artık web siteniz için yeni bir hedef belirlemiş olursunuz.

Web Sitesi Dönüşümlerinin Ölçümlenmesi

Yukarıda anlattığımız şekilde hedef kurulumunu tamamladıktan sonra artık Analytics web sitenizdeki hedefleri ölçümlemeye başlayacaktır. Web sitenizdeki analizler kurulumun tamamlanması aşamasından başlayarak kaydedilmeye başlar. Bu aşamadan sonra sadece Analytics üzerinden birçok veriye ulaşabilirsiniz.

Web sitenizdeki hedefleri belirledikten sonra Analytics üzerinden web sitesi trafiğinizin yüzde olarak size ne kadar geri dönüş sağladığını görebilirsiniz. Geri dönüş oranı ziyaretçilerinizden ve hedef kitlenizden aldığınız verimi ölçümler. Bu oranlara göre web sitenizde yeni düzenlemeler yapabilir, yeni stratejiler uygulayabilirsiniz.

Web Sitesi Dönüşümlerinin Ölçümlenmesi
Web Sitesi Ölçümlemesi Neden Önemlidir?

Web Sitesi Ölçümlemesi Neden Önemlidir?

Web sitelerinde gerçekleşen birçok eylem web araçları aracılığıyla kolayca ölçümlenebilmektedir. Web sitelerinin de tıpkı şirketler gibi belli amaçları bulunur. Bu izleme ve ölçümleme araçları şu nedenlerden dolayı hayati önem taşır;

  • Web sitenize gelen trafiği ölçebilirsiniz
  • Trafiğin size dönüşüm oranını ölçebilirsiniz
  • Belirlediğiniz hedeflere ne kadar yakın olduğunuzu, mevcut durumunuzu öğrenebilirsiniz
  • Hangi noktalarda iyileştirme yapılması gerektiğini görebilirsiniz
  • Yeni aksiyonlar alabilir, yeni stratejiler oluşturabilirsiniz.