Google Ban Kaldırma

Google ban kaldırma Google’ın web siteleri hem kendi organik arama indeksinden hem de Google Adsense, Google Adverse gibi servislerinden engellenmesinden kaldırılmasıdır. Google’ın kendine özgü algoritmaları bulunur. Kalite standardını korumak için de web sitelerinin bu algoritma ve standartlara uymasını bekler.

Google ban kaldırma işlemi ban yenen sistemin ve ban yeme sebebinin tespit edilmesiyle başlar. Daha sonrasında banın nasıl kaldırılacağının adımları belirlenir. Bu yazımızda Google tarafından banlanan sitelerin nasıl tekrardan indekslenebileceğini inceledik.

Google Ban Kaldırma İşlemi

Google dünyadaki ilk ve en büyük arama motorudur. Günümüzde farklı birçok arama motoru bulunmasına rağmen Google açık ara tüm dünyada en çok kullanılan arama motoru özelliğini korumaktadır. Web sitelerinin aldığı trafiğin büyük bir kısmı da hâlâ Google üzerinden alınmaktadır. Bu yüzden bir web sitesinin Google aramalarında çıkıp çıkmaması web siteleri için hayati öneme sahiptir. Öte yandan Google kendine özgü ve sürekli geliştirilen algoritmalara sahiptir. Sistem bu algoritmalarla çalışır. Algoritmaların nihai amacı ise kullanıcılara en iyi ve en alakalı sonuçları sunmaktır.

Google’ın kendi hizmet politikası ve kullanım şartları bulunur. Web sitelerinin de bu koşulları sağlamasını bekler. Web sitelerini indekslerken de sitelerin algoritmaya uygunluğu ölçüsünde indeksleme yapar. Bu süreçte algoritmasına veya kullanım koşullarına aykırı davranan web sitelerini sisteminden kaldırır; yani onları banlar. Google tarafından banlanmak bir web sitesinin başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Çünkü Google’dan ban yemek sitenin trafiğinin en az yarı yarıya düşmesi demektir. Google’ın organik aramalar haricinde sağladığı birçok servis bulunur. Web siteleri bu servislerin herhangi birinden ban yiyebilir. Banlanan servise göre çözüm önerilerini aşağıda detaylı olarak inceledik.

Google Ban Kaldırma İşlemi
Google Adsense Ban Nasıl Kaldırılır?
Google Adsense Ban Nasıl Kaldırılır?

Google Adsense Ban Nasıl Kaldırılır?

Öncelikle Google Adsense nedir? Sorusuna cevap verelim. Google Adsense, web sitesi sahiplerinin veya yayıncılarının kendi web sitelerine reklam alması servisidir. Reklamları site içeriğine uygun olarak Google belirler ve her görüntüleme veya tıklama başına web sitesi sahibine ödeme yapılır. Fakat bazı durumlarda Google algoritması web sitelerinin bazı kuralları ihlal ettiğini tespit eder ve reklamları göstermeyi keser. Yani Google, adsense hesabını banlar. Adsense hesabının banlanmasının temel iki sebebi bulunur. Bunlar;

  • Domainin sizden önceki dönemde banlanmış olması
  • İçerikleriniz sebebiyle Google’ın sizi banlaması

Aldığınız domainin sizden almadan önce banlanıp banlanmadığını öğrenmek için bu adresten sorgulama yapabilirsiniz.

Adsense hesabınızda oturum açıp şu linkten iletişime geçebilirsiniz. Eğer domain sizden önce ban yemişse sorunun çözümü daha kolay olacaktır. Fakat domaini siz sahiplendikten sonra ban yemeniz halinde sorun muhtemelen ya içeriklerinizin Google kurallarına uymamasıdır. Ya da reklam yerleştirmelerini olması gereken şekilde yapmamanızdır. Her iki durumda da içeriği ve reklamları kontrol edip gerekli revizeleri yaptıktan sonra itiraz etmeniz süreci hızlandıracaktır. Gerekli revizeleri yaptınız veya hangi bölümlerde revize yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız Google Adsense Yardım ile iletişime geçip şikâyet dilekçesi oluşturabilirsiniz.

Google Ban Nasıl Tespit Edilir?

Google’ın temel çalışma prensibi şu şekildedir:

  • Arama motoru kullanıcıları anahtar kelimelerle aramalar gerçekleştirir,
  • Google da bu anahtar kelimelere bağlı olarak kullanıcıya arama sonuçlarını gösterir,
  • Arama sonuçlarını gösterirken kullanıcının tam olarak aradığı ve anahtar kelimelerle ilgili en alakalı sonuçları göstermeye çalışır,
  • Bunun için de bir algoritma kullanır.

Google eğer web sitenizdeki içeriklerin algoritmasına uymadığını veya algoritmayı manipüle ettiğinizi düşünürse sizi arama sonuçlarından çıkartır. Peki, web sitenizin Google’dan banlandığını nasıl anlarsınız? Google’ın uyguladığı iki ceza türü bulunur. Bunlardan ilki Manuel Ceza yöntemidir. Eğer siteniz manuel ceza aldıysa bunu Google Search Console’dan görebilirsiniz. Search Console’a girip Manuel İşlemler menüsünden öğrenebilirsiniz.

Google’ın uyguladığı diğer ceza yöntemi ise Algoritmik Ceza uygulamasıdır. Maalesef bu tür cezalarda Google herhangi bir bildirim göndermez. Bu tür bir cezaya maruz kaldığınızı ancak günlük ziyaretçi sayısındaki ve anahtar kelimelerdeki keskin düşüşten anlayabilirsiniz.

Google Ban Nasıl Tespit Edilir?
Google Ban Nasıl Tespit Edilir?
Google Ban Nasıl Kaldırılır?

Google Ban Nasıl Kaldırılır?

Google web sitelerinin organik arama sonuçlarından da banlayabilir. Bu da iki sebepten oluşabilir.

  • Domaine bağlı ban
  • İçeriğe yönelik ban

Eğer domaininiz siz almadan önceki dönemde ban yemişse yukarıda verdiğimiz linkten Google ile iletişime geçebilir, konu hakkında dilekçe oluşturabilirsiniz. Fakat ban yeme sebebiniz web sitesindeki içerikler ise sitenizdeki tüm içerikleri kontrol edip Yeniden Değerlendirme talebi oluşturmanız gerekir. Eğer içerikleriniz kopya içerikse veya Google’ın topluluk kurallarına uymuyorsa içeriklerinizi kontrol edip tekrar değerlendirme talebi oluşturabilirsiniz.