Google Eat Nedir?

Google Eat Nedir?

Google eat nedir? Google SEO EAT ne işe yarar? Gibi sorular duyup merak ettiyseniz Google’ın ve Seo’nun engin denizlerine girmiş bulunuyorsunuz demektir. Özellikle web tasarımı ve dijital pazarlama alnına ilgi duyanların bilmesi gereken, 2018 yılından sonra daha çok konuşulmaya başlanan Google EAT, en basit şekliyle web sitenizin Google nezdinde ne kadar güvenilir olduğunu belirleyen ölçütlerdir, diyebiliriz.

Peki Google eat nedir? Google eat neyin kısaltmasıdır? EAT, İngilizcedeki Expertise, Authoritativeness ve Trustworthiness kelimelerinin baş harflerini temsil eder ve Uzmanlık, Yetkinlik, Güvenilirlik olarak Türkçe’de karşılık bulur.

Google Eat Nedir?Detaylarıyla Google Eat Nedir?

Google EAT, tüm güncellemelerini kullanıcılarına her zaman en iyi deneyimi yaşatarak en faydalı bilgiyi sunma amacıyla çalışan Google’ın geliştirdiği metriklerdir. Google’ın değişmeyen en temel amacı her zaman kullanıcının aradığı konu hakkında ona en güvenilir ve tam aradığı içeriği sunmaktadır. Esasen tüm güncellemelerini de bu doğrultuda yapar.

EAT güncellemesi de ilk olarak 2011 yılında sızdırıldı fakat konu hakkında detaylı bilgi paylaşılmasa da sürekli güncellendi. 2018 yılında gelen Medic Update olarak da bilinen Google algoritma güncellemesinden sonra daha çok gündeme gelip tartışılmaya başlandı. Güncellemeye Medic Update denilmesinin amacı, özellikle sağlık ve medikal gibi insan hayatını ve yaşam kalitesini etkileyen konularda web sitesi içerikleri arasından, konu hakkında uzman kişilerin içeriklerini ön plana çıkarması ve bu sektörde önemli sıralama değişikliklerine sebep olmasıdır.

Google EAT içeriğinizi sıralarken sizde birtakım özelliklerin bulunmasını ister. Bunlar, o konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuz, konuyla alakanız ve güvenilirliğinizdir. Search Quality Guidelines’in bir alt başlığı konumunda bulunan AET’nin sıralama metriklerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Google Eat Nedir?Uzmanlık

Google’ın EAT kapsamında içerik oluşturuculardan beklediği en önemli özelliklerden biri, içerik oluşturucusunun konu hakkında uzman olmasıdır. Özellikle sağlık, medikal, finans gibi derin bilgi ve profesyonellik gerektiren içerikler için oldukça önemli bir kıstas olan uzmanlığın içerikte de kendini göstermesi gerekir. Burada önemli olan nokta, verilen bilginin doğru olması ve kullanıcıya marjinal fayda sağlamasıdır. Tabi, kullanıcıya aktarılan bilginin yine onun anlayacağı en sade ve anlaşılır formatta sunulması konunun anlaşılması açısından da Google’ın uzmanlıkta önem verdiği bir husustur.

Bu yüzden içeriğin daha iyi anlaşılması için görseller, videolar veya seslerle desteklenmesi EAT puanına olumlu etki edecek faktörlerdir.

Yetkinlik

Google’ın EAT güncellemesi dahilinde içerik yazarlarında bulunması gereken özelliklerden biri de onun konu hakkında belli bir otoriteye sahip olmasıdır. Burada yazarın kimliği ve o konudaki itibarı ön plana çıkar. İçerik yazarının okuyucuya konu hakkında gerekli deneyime ve bilgiye sahip olduğunu gösterebilmesi onun otoritesini oluşturan ana etmenlerdir.

İçerik yazarının kimlik ve biyografik bilgilerinin olması, içeriğin başka sitelerde kaynak olarak gösterilmesi onun konu hakkındaki otoritesini ve yetkinliğini belirleyen önemli detaylar olsa da asıl önemli olan; içeriğin kalitesidir.

Güvenilirlik

İyi bir Google EAT skoruna sahip olabilmeniz için kullanıcıların güvenini kazanmanız gerekir. İçeriğiniz insanlara ne kadar faydalı olur, web siteniz veya marka algınız ne kadar gerçek ve güven verici olursa güvenilirlik endeksiniz de o kadar yüksek olur. Güvenilirlik, özellikle web sitesi üzerinden hizmet sunan platformlar ve e-ticaret siteleri için hayati önem taşır.

İnsanların kullanıcı bilgilerinin, adres, kimlik ve kredi kartı bilgilerinin verildiği e-ticaret sitelerinde kullanıcıların aksiyon almasının sağlanması için öncelikle karşı tarafa gerekli güvenin verilmesi, kullanıcıya yardımcı olunduğunun belirtilmesi gerekir.

Web sitenizin güvenilirliğini arttırmak için;

  • Web sitenize SSL sertifikası ekleyebilirsiniz
  • Güvenli ödeme yöntemleri ekleyebilirsiniz
  • Markaysanız kurumsal kimliğinizi belirtebilirsiniz
  • Varsa mağazanızın fiziki konumunu belirtebilirsiniz
  • Kullanıcıların ihtiyaç anında muhatap bulabileceği iletişim kanalları kurabilirsiniz
  • İçeriklerinizin doğru ve güvenilir bilgilerden oluştuğunu gösterebilirsiniz

EAT Web Sayfaları İçin Neden Önemlidir?

EAT’nin sayfa kalitesi (page quality) belirlerken göz önünde bulundurduğu 3 değerlendirme kıstasından biri olduğunu açıklayan Google, EAT ile en temelde sayfanın değerini belirler. Bir sitenin veya sayfanın, kullanıcının beklentilerini ne ölçüde belirlediğini, kullanıcıların siteyi ziyaret ettiklerinde yaşadıkları deneyimi, içeriklerin kalitesini belirlerken EAT’yi baz alır.

Güven verici bir sitedeki, kaliteli ve kullanıcının tam olarak aradığı içeriğe erişimini sağlayan web sitelerinin EAT skorları yüksek olup onları rakiplerinden bir adım öne çıkartan oldukça önemli kurallardır.

Google Eat Nedir?
Your Money or Your Life

EAT ve YMYL İlişkisi

YMYL (Your Money Your Life) ’Paranız veya Hayatınız’ anlamına gelen ve insanların sağlığını, mutluluğunu veya finansal durumunu etkileme potansiyeline sahip siteler için kullanılan bir SEO derecelendirmesidir.

Sağlık, medikal, yasal mevduat veya finansal konularda içerik üreten web sitelerinin EAT puanını direk olarak etkileyen YMYL, web sitelerinin sıralaması açısından önemli bir metrik görevi görür ve EAT ölçütleriyle sıkı bir şekilde birbirlerine bağlıdır.