Google Hız Güncelleme Algoritması Yayınlandı

Google Hız Güncelleme Algoritması Yayınlandı (Google Speed Update)

Google Hız Güncelleme Algoritması Yayınlandı ve sadece en yavaş mobil versiyon siteleri etkileyeceği açıklandı. Speed Update adıyla anılan yeni Google algoritması, internet sitelerinin mobil versiyonlarının açılma hız testine göre hareket ediyor. Google tarafından yapılan açıklamada bu güncellemenin yalnızca küçük bir arama sonucu yüzdesine etki edeceği dile getirildi.

Site Hızı Yeterli mi? Nasıl Öğrenebilirim?

Google Hız Güncelleme Algoritması Yayınlandı ve asıl dayanak noktası sayfa açılış hızı olduğundan, haliyle en çok merak edilen konu bu testin nasıl yapılabileceği. İnternet ortamında pek çok hız testi aracı bulunmakla birlikte Google’ın sunmuş olduğu Lighthouse ve PageSpeed Insights bu konuda size yardımcı olacaktır.

En çok kullanılan PageSpeed Insights test aracı sitenin yüklenme sürelerine göre yüzdesel oranda bir puan verir

Google Hız Güncelleme Algoritması Yayınlandı
Google Hız Güncelleme Algoritması Yayınlandı

sayfanıza. Test, mobil sayfalar için ayrı masa üstü cihazlar için ayrı değerlendirmede bulunur. Çıkan yüzdelik dilim sizin başarı oranınızdır. Dolayısıyla ne kadar yüksekse o kadar iyi konumda demektir siteniz. Ancak Speed Update güncellemesinin mobil sayfa hızınızla alakalı olduğunu unutmayın.

PageSpeed Insights testi yayında olan bütün siteler arasında en iyi ve en kötü yüklenme süresine sahip siteleri belirler. Belirlediği bu sonuçlarla, test yapılan sayfaların değerlerini karşılaştırarak sizin hızınızın yüzde kaçlık dilime yakın olduğunu ortaya çıkarır. Mobil hızınızla ilgili ciddi sorunlarınız varsa AMP uyumluluğunuzu ayarlamanız doğru bir adım olacaktır. Bu konuda Ankara SEO hizmetlerimiz dahilinde destek alabilir, merak ettiklerinizi danışabilirsiniz.

Google Hız Güncelleme Algoritması Yayınlandı

Kullanıcıların mükemmel bir mobil deneyimi yaşayabilmeleri adına Google Hız Güncelleme Algoritması Yayınlandı. Google Speedupdate algoritmasından etkilenmemek için internet sitenizin mobil versiyonunun çok kötü bir yüklenme süresine sahip olmaması gerekmekte.

Sayfa hız testinizin yanında yukarıda linkini verdiğimiz Lighthouse testine muhakkak göz atmalısınız. Google uygulama geliştiricisi olmayanlara da profesyonel bir test aracı sunmak için hazırlanan Lighthouse, tüm eksik noktalarınızı raporda sunmakta.

Test sonuçlarında en çok rastlanan eksiklikler kodlama kalabalıklığı ve sayfa resimlerinin yanlış kullanılması olarak dikkat çekiyor. Web sitenize test yaptırmak veya sonuçları ile ilgili teknik destek almak için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.