Google Mobil Öncelikli İndeksleme

Google mobil öncelikli indeksleme Google’ın web sitelerini sıralarken kullandığı indeksleme yönteminde öncelik olarak web sitelerinin mobil cihazlara uyumlu versiyonlarını öncelik alarak sıralamasıdır.

Google mobil öncelikli indeksleme sistemine geçeceğini 2018 yılında duyurmuş, sistemin 2020 Eylül ayında tamamlanacağını belirtmişti. Fakat daha sonra Covip-19 pandemisi sebebiyle bu tarihe yetişemeyeceğini, sistemin tamamlanmasının 2021 Mart ayına uzadığını duyurdu.

Google Mobil Öncelikli İndeksleme Nedir?

Mobil öncelikli indeksleme (Mobile First Indexing) Google’ın yapmayı planladığı yeni sıralama ölçütlerinde kullandığı sistemi değiştirme projesidir. Bilindiği üzere Google, arama motorunda aranan içerikleri sıralarken kendi geliştirdiği karmaşık bir algoritma kullanır ve web siteleri bu algoritmaya göre üst sıralarda veya alt sıralarda yer alır. Bu algoritmanın tüm etmenlerini açıklamasa da verdiği ipuçlarıyla hangi kriterleri göz önünde bulundurduğunu belirten şirket, 2018 yılında resmi bloğu Webmaster Central Blog aracılığıyla yaptığı açıklamada mobil cihazlardan yapılan aramaların masaüstü bilgisayarlardan yapılan aramalarını geçtiğini belirtti. Bu yüzden indeksleme yaparken web sitelerinin masaüstü versiyonlarının yerine mobil versiyonlarını baz alacağını duyurmasıyla web sitelerin mobil öncelikli olup olmadığı SEO açısından daha da önem kazanmış oldu.

Neden Mobil Öncelikli İndeksleme?

Google, 2015 yılında ABD ve Japonya gibi teknoloji kullanım oranı yüksek olan 10 ülkede mobil cihazlardan yapılan aramaların masaüstü bilgisayarlardan daha fazla arama yapıldığını tespit etti. 2019 yılında ise, İngiltere’deki yetişkinlerin o yıl mobil cihazlarında günde ortalama 2 saatte 26 milyon arama yapılacağını tahmin ederek, kullanıcıların büyük bölümünü mobil kullanıcıların oluşturduğuna işaret ettiler. Bu istatistiklere bakıldığında mobil öncelikli indekslemenin neden bu kadar önemsendiği açıkça görülüyor.

Yaptığı her yenilik ve güncellemede olduğu gibi bu yeni sistemde de Google’ın yapmaya çalıştığı ve temel çıkış noktasını oluşturan unsur kuşkusuz “kullanıcı deneyimi”dir. Değişen teknolojilere ve gelişmelere paralel olarak ortaya çıkan yeniliklere hızlı bir şekilde adapte olmayı hedefleyen şirket, yaptığı bu güncellemeyle de aslında web sitelerinin en önemli ölçütünün kullanıcı dostu olduğunu göstermiş oldu.

Mobil Öncelikli İndeksleme İçin Neler Yapılmalı?

Google’ın yapmayı planladığı mobil öncelikli indeksleme sisteminin tamamen hayat geçirmesiyle web sitelerin sıralamasında değişiklikler olacağı aşikâr. Peki, SEO için yapılan yatırım ve maliyetlerin oldukça yüksek miktarlara ulaştığı günümüzde web sitenizden daha verimli sonuçlar almanıza etki edecek olan bu yeni sisteme uymak için neler yapmanız gerekiyor? Şimdi de onlara bakalım.

Tam Mobil Uyumluluk

Web sayfanızın mobil uyumluluğu Google’ın web sitenizi indekslerken baz aldığı en önemli özelliklerden bir tanesidir. Bu yüzden web sayfanız yapılandırılırken tüm sayfaların mobil uyumlu olması gerekmektedir. Bu özellik SEO’yu etkileyen diğer birçok kıstası etkilediği için web sitenizin sıralamasını etkileyen önemli etmendir. Web siteniz mobil uyumlu bir yapıya sahip değilse site trafiğiniz bundan etkilenecektir.

Site Yükleme Hızı

Web sitenizin sıralamasını etkileyen en önemli etkenlerden biri de sitenizin yüklenme hızıdır. Site hızını etkileyen birçok faktör vardır. Bunların en önemlileri:

  • Web sitenizde kullandığınız sunucu
  • Web sitenizin kodlamasında yapılan optimizasyon
  • Web sitenizde bulunan medya öğelerinin optimizasyonu

 

Özellikle mobil cihazlardaki internet hızının masaüstü bilgisayarlarda kullanılan kablolu internet hızından düşük olduğu göz önünde bulundurulursa site hızının maksimum seviyeye çıkarılması, mobil indeksleme için oldukça önem arz etmektedir. Web sitenizin hızını birçok farklı test aracıyla ölçüp öğrenebilir, gerekli optimizasyonları buna göre yapabilirsiniz.

Açık Kaynaklar

Arama motorlarının web sitenizdeki tüm kaynaklara erişebilir durumda olması gerekir. Site hızının, buna bağlı olarak da site skorunun yüksek olması için arama motorlarının kullandığı verilerin engelli olmaması gerekir. Aksi halde arama motorları bu verileri tarayamayabilir. Bu da olası trafik kayıplarına yol açabilir.

Aynı Kullanıcı Deneyimi

Başarılı bir mobil öncelikli indeksleme için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de kuşkusuz kullanıcı deneyimidir. Başarılı bir kullanıcı deneyimi sunan web sitesinde, hem masaüstü deneyimi hem de mobil deneyimi birbiriyle uyumlu aynı zamanda da kullanılan cihaza da uyumlu olmalıdır. Her sitenin kendine özgü olan kullanıcı deneyimi tasarımı basit, işlevsel ve hızlı bir kullanım sunmalıdır.

Mobil SEO

Web sitelerin optimizasyon çalışmaları yapılırken dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta da bu çalışmaların masaüstü için yapıldığı gibi mobil için de yapılması gerektiğidir. Sadece masaüstü bilgisayarlar baz alınarak yapılan optimizasyon çalışmalarında mobil uyumluluk göz önünde bulundurulmadığında ekran boyutları veya görsel çözünürleri ile ilgili hatalar ve uyumsuzluklar yaşanabilir. Bu da web sitenizin mobil indeksleme skorunu düşürebilir.