google-reklam-verme

Google Reklam Verme

Google reklam verme işlemi, reklamların Google hizmetleri ve Google ortağı sitelerde yayınlanmasına yönelik hizmetlerdir. Google Ads reklamları, Dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesinde reklam verilmesini sağlar. Firmaların marka görünürlüğü ve satış-pazarlama faaliyetleri açısından önemli bir araçtır.

Google reklam verme aracılığıyla belirli bir bölgede marka görünürlüğünün artırılması mümkündür. Satış ve arama istatistikleri bu reklamlar aracılığıyla kayda değer biçimde yükselmektedir. Google üzerinden reklam verme uygulaması oldukça gelişmiş bir ölçüm ve istatistik mekanizmasına sahiptir. Bu sayede tüm etkileşim, tıklanma vb. kolayca gözlemlenebilir ve çalışmalar bu doğrultuda geliştirilebilir.

Google Ads Reklam Verme

Google reklam hizmetleri, oldukça geniş bir kitle tarafından marka bilinirliğinin artmasını sağlamaktadır. Firmanın ihtiyaçlarına uygun, hedef kitlesinin analizi yapılarak verilen reklamlarla kâr sağlaması oldukça kolay olacaktır. Google reklamı vermek isteyenlerin işlemlerle ilgili detaylara hâkim olması ve uygun bir reklamla doğru kitleye ulaşması, çalışmaların verimliliği açısından önemlidir.

google-reklam-verme

Bu hizmetlerden yararlanabilmek için öncelikle bir Google Ads hesabı açılması gerekir. Mevcut hesaptan site bilgileri girilir, bütçe, ülke vb. seçimi gibi işlemler tamamlanır. Ardından reklam çeşidi, bütçe, odak kelime seçimi yapılır. Sistemdeki tüm aşamalar tamamlanarak reklam başlatılır.

Tıklama başı ücret ödenerek verilen reklamlar, belirlenen kitleye doğrudan ulaşma imkânı sağlar. Bu nedenle Google ads reklam verme hizmetleri dijital pazarlama alanında markalar için büyük önem taşımaktadır. Google reklamları aracılığıyla bilinirliğini artırmak isteyen firmaların işlemle ilgili pek çok detaya hâkim olması gerekir. Bu alanda uzmanlaşmış çeşitli kurumlardan danışmanlık hizmeti almak veya süreci bir reklam ajansı ile yönetmek mümkündür. Bu sayede sağlıklı bir şekilde tamamlanan reklam verme, yüksek oranda kâr elde edilmesini sağlayabilir.

Google’a Reklam Nasıl Verilir?

Google adwords reklam ya da yeni adıyla Google ads üzerinden yapılacak reklam yayınları pek çok değişkene bağlı şekilde özelleştirilebilir. İşlem teknik açıdan basittir ancak doğru şekilde reklam verebilmek için pek çok detay hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Mevcut Google Ads hesabından siteye ait bilgilerin girilmesi, reklam çeşit ve bütçe belirlenmesi gibi işlemler tamamlandıktan sonra reklam hazır olacaktır.

google-reklam-verme
 • Bütçe belirleme,
 • Anahtar kelime analizinin doğru yapılması,
 • Reklam kitlesinin tespiti,
 • Hangi reklam modelinin kullanılacağı,

reklamın başarısını etkileyecek en önemli faktörlerdendir.

Bunun yanı sıra reklam verilecek içeriğe uygun zamanın, reklam içeriğinin dili ve üslubunun da önemi oldukça büyüktür. Yanlış zamanda ya da uygunsuz bir içerikle verilen reklamlar hedef kitleye doğru şekilde ulaşamayacaktır. Bu noktada özellikle hedef kitle analizi için profesyonel bir titizlikte çalışılması gerekir. Doğru bir gruba yönlendirilen reklamlar yüksek kârlı geri dönüşler sağlayacaktır.

 • Google Reklam Modelleri

  Farklı ürünler için, seslenilen kitleye uygun farklı reklam verme biçimleri kullanılabilmektedir. Güncel olarak beş farklı Google Ads reklam verme modeli mevcuttur. Bu modeller içinde de farklı reklam ağı modellemeleri vardır. Kullanıcının ihtiyacına uygun şekilde bu modeller özelleştirilebilir.

  Arama ağı reklamları Arama motoru sonuçlarında görünen reklamlardır. Metin yoluyla hedef kitleye ulaşılmasını sağlar. Buradaki reklamlar, bütçe ve kalite ölçütlerine göre farklı konumlarda bulunabilir.
  Görüntülü reklam ağı Görüntülü reklam, hedef kitlenin oldukça net sınırlarla belirlenebildiği bir modeldir. Google, Youtube, Gmail gibi farklı alanlarda kullanıcı karşısına çıkmayı mümkün kılar.
  Alışveriş reklamları Bu reklamlarla bir ürünü satın almak üzere arama yapan kullanıcılara doğrudan ulaşmak mümkün olur.
  Video reklamları Google’ın ortağı olduğu video kanallarında yayınlanan reklamlardır. Bütçe ve reklam özelliklerine göre farklı konumlarda ve formlarda bulunabilirler.
  Evrensel uygulama reklamları Bir uygulamanın en fazla sayıda indirilmesini hedefleyen reklamlardır. Bunun için uygulamadan videolar, yazılı ya da görsel içerikler Google’ın kapsadığı alanlarda reklam olarak yayınlanır.

   

Google Ads Reklam Fiyatları

Hizmetin yaygınlaşmasıyla birlikte “Google reklam ücreti ne kadar?” benzeri sorular da yaygınlaşmıştır. Google reklamları, ücrete tâbidir. Ücretlendirme, reklamlara tıklayan kullanıcılar üzerinden yapılmaktadır. Google reklam ücretleri, reklam vermek isteyen firma tarafından belirlenebilir.

google-reklam-verme

Google’ın reklam hesabına istenilen tutarda ödeme yapılabilir. Tanıtımların gösterilebileceği hedef kitle sayısı da buna göre belirlenir. Bir diğer ödeme şekli ise Google tarafından yapılacak borçlandırmadır. Reklam giderleri belli bir sınıra ulaştığında Google ödemeyi otomatik olarak almaktadır.

Google reklam verme ücreti için günlük maksimum harcama kısıtı belirlenebilmektedir. Anahtar kelimeler, bir arama motoru reklamının temelinde yer almaktadır. Arama motoru kullanıcılarına, reklamın hangi kelimeler aratıldığında gösterileceği seçilebilmektedir. Aynı şekilde tıklama başına ödenecek en yüksek tutar belirlenebilir. Reklamla ilgili tüm güncel durum kolaylıkla görüntülenmekte, listelenmektedir. Bu da uygulamaya olan talebi artıran bir detaydır.

Titizlikle hazırlanmış bir reklam sayesinde marka bilinirliği artacak, kârlı geri dönüşler ortaya çıkacaktır. Firmanızın dijital pazarlama ihtiyaçları için alanında uzman, deneyimli kadrosuyla Ankara Web Tasarım’a başvurabilir, detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.