Google SEO Uzmanı

Google SEO Uzmanı

Google SEO uzmanı web sitenizin arama motorlarından daha ulaşılabilir olmasını ve kullanıcı deneyimini arttıran optimizasyonları sağlamaya çalışır. Diğer bir ifadeyle arama motoru optimizasyon uzmanı, Google’da web sitenizi üst sıralara taşımak için bazı çalışmalar yapan kişidir. Bunun için analizler yaparak teknik ayarlamalar ve pazarlama stratejileri belirler.

Google SEO uzmanı, bir websitesine arama motorlarından trafik çekmeyi ve websitesini daha fazla kişiye ulaştırmayı hedefler. MGA Bilişim olarak SEO kavramının ortaya çıktığı günden beri bu konuda çalışmalar yapıyor; tecrübeli ekibimizle dijital dünyadaki iş alanlarınıza değer katıyoruz. Artan organik ziyaretçi sayısı, dönüşüm alma odaklı hizmet sayfaları, hız optimizasyonları ve isteğinize göre dijital pazarlama ile sorunsuz deneyim sunan web siteler için alanında uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

SEO Uzmanı Kimdir?

interaktifplus
Google SEO

SEO uzmanı, arama motorlarının çalışma prensiplerini bilen, websitelerinin bu prensiplere göre optimize edilmesi ve yönetilmesini sağlayan kişilerdir. Bir websitesini analiz ederek, Google aramalarında üst sıralarda yer almasını sağlar. Anahtar kelime analizi ve kullanımı, analitik verilerin incelenmesi, dijital stratejilerin belirlenmesi ve teknik optimizasyonların yapılması gibi görevleri vardır.

Google SEO uzmanı, freelance veya farklı bir çalışan olması fark etmeksizin djital pazarlama trendlerini takip etmeli ve sürekli aktif olmalıdır. Bu konuda uzman, kullanıcı eğilimleri ve tüketici davranışlarıyla ilgilenir. Elindeki bir websitesini, hedef kitleye ulaştırmanın yollarını ve taktiklerini belirler.

Google’ın websitelerini arama sonuçlarını sıralarken kullandığı bir algoritma vardır. Bu algoritma aranan bir kelimeye sonuç olarak verebileceği en uygun websitelerini saniyeler içerisinde milyonlarca websitesi arasından tarayarak bulur. SEO uzmanları, bu algoritmayı ve Google’ın çalışma tekniğini bilir ve bir websitesine “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Opitimizasyonu” yaparak, Google’da daha görünür olmasını sağlar.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO’da uzman olmak için öncelikle bu alanla ilginiz olmalı. Teknolojik gelişmeleri ve tüketici trendlerini takip etmelisiniz. Planlama ve pazarlama bilgilerinizin olması size ekstra avantaj sağlar.

SEO uzmanı nasıl olunur sorusu bir kaç farklı cevabı vardır;

 • Online eğitimler alabilirsiniz
 • SEO kurslarına gidebilirsiniz
 • Bir websitesi üzerinde pratik yapabilirsiniz
 • Google sertifikasyon programlarına katılabilirsiniz

SEO’da uzmanı olmak ve kendinizi geliştirmek için en yöntem çok fazla pratik yapmak ve okumaktır. SEO, dijital pazarlama ve analitik konuları hakkında eğitim videoları izleyebilir ve içerikler okuyabilirsiniz.

SEO Uzmanı Yetenekleri Nelerdir?

seo optimizasyonu
SEO Uzmanı

SEO Uzmanı, sadece sitelere SEO analizi ve ayarları yapmakla yetinmemelidir. İyi bir SEO uzmanı olabilmek için dijital pazarlamanın farklı alanlarında yetenekleriniz olması size büyük katkı sağlayacaktır. SEO’nun temel teknik bilgilerinin yanı sıra, programlar öğrenerek ve dijital pazarlamada kendinizi geliştirerek SEO çalışmalarınızı daha başarılı hale getirebilirsiniz.

 • Metin yazarlığında iyi olmak ve dil kurallarını bilmek
 • Yaratıcı içerikler üretebilmek
 • Google çalışma prensiplerini ve algoritmasını bilmek
 • Analitik programlarını kullanmak, analiz ve raporlama yapmak
 • Temel HTML bilgisine sahip olmak (web tasarım optimizayonu)
 • Grafik tasarım programlarına hakim olmak, infografikler hazırlamak
 • Dijital pazarlama trendlerini takip etmek
 • Kurumsal SEO, Lokal SEO, E-Ticaret SEO gibi alanlarda deneyim

SEO Nedir?

SEO nedir daha iyi anlamak için arama motorlarının çalışma prensibini öğrenmek gerekir.

engine optimization
Google SEO Uzmanı

Google, örümcek bot olarak adlandırılan bir bot ordusunu websitelerine gönderir. Bu botlar her websitesinin her bir sayfasını tek tek tarayarak Google hafızasına yollar. Her bir kelime, her bir görsel, bir websayfasının içindeki her bir kod, bu örümcek botlar tarafından taranır.

Örümcek botlar tarafından taranan sayfalar Google tarafından indexlenir. Google, taramalarında gördüğü kelimelere, görsellere ve içeriklere göre sayfanızı kategorilendirir ve uygun arama kelimelerine göre sayfanızı listeler.

SEO, Search Engine Optimization, websitenizin bu indexleme sırasında en doğru şekilde kategorilendirilmesini sağlayan bir dizi teknik optimizasyon işlemidir. Sitenizin Google tarafından en doğru şekilde indexlenmesini sağlayacak anahtar kelimelerin kullanılması, site trafiğinizin artarak Google’da daha üst sıralarda yer almasını sağlar.

seo uzmanı maaş, maaşları
SEO Analizi

SEO Specialist Kariyer Seçenekleri Nelerdir?

SEO uzmanları, e-ticaretin gittikçe geliştiği ve internet ortamında rekabetin hızla yükseldiği bugünlerde oldukça rağbet görmeye başladılar. İnternette bir markanın varolmasının olmazsa olmazlarından birisi SEO hizmeti almasıdır. Her markanın internette SEO çalışması yaparak sayfasını ön plana çıkartması gerekir. Bu yüzden artık firmalar SEO hizmeti alabilecekleri kişi veya kuruluş arayışlarına başladılar.

Eğer SEO alanınızda kendinizi geliştirdiyseniz ve bu alanda çalışmak istiyorsanız bir kaç farklı seo uzmanı kariyer seçeneğiniz vardır.

 • Dijital ajanslarda SEO hizmeti verebilirsiniz.
 • Firmalara SEO uzmanı olarak girebilirsiniz.
 • Freelance olarak çalışabilirsiniz.
 • Dijital pazarlama departmanlarında çalışabilirsiniz.

SEO uzmanı maaş aralığı çalıştığınız şehire ve firmaya göre değişebilir. SEO specialist olarak girdiğiniz bir firmada içerik yöneticisi yada dijital strateji yöneticisi olarak terfi edebilirsiniz. SEO uzmanı istanbul, ankara gibi büyükşehirlerde daha kolay iş bulabilir.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

Google SEO uzmanı, bir websitesini daha iyi bir sıralamaya ulaştırmak için birçok farklı çalışma yapar. Bunun için çeşitli SEO araçları analiz ve veri desteği sağlar.

Websitesinin Teknik Opitimizasyonunu Yapar

olmanın avantajları, üst sıralara, uyumlu makale
SEO Teknikleri

Websitelerinin, Googlebot tarafından taranması için bazı teknik optimizasyonların yapılmış olması gerekir. Site haritası çıkartılması ve robots.txt dosyalarının yer alması, bir websitesinin Google’da yer alması için en önemli şarttır. Ayrıca websitesinin mobil uyumluluğu, SSL sertifikasının olması ve yükleme hızları gibi optimizasyonların yapılmış olması gerekir. SEO uzmanı, bu gereksinimlerin,eğer yapılmamışsa, yapılmasını sağlar.

Websitesinin Analizini Yapar ve Stratejileri Belirler

adwords anahtar kelime ankara
Arama Motoru Optimizasyonu

SEO specialist, websitenizin ve rakebet edeceği sektörün analizini yapar. Rakiplerin kullandığı stratejiler, sektörün hedef kitlesinin analizi, anahtar kelime araştırmaları yaparak izleyeceği SEO uyumlu taktiklerini planlar. Üretilecek içerik türünü ve konu başlıklarını belirler. Yazı şablonlarını ve anahtar kelime kullanımını oluşturur. Sitenizin uzun vadede ulaşacağı başarı hedefini belirler ve buna göre izlenecek yol haritasını belirler.

seo uyumlu uyumlu makale üst sıralara
SEO Kriterleri

Anahtar Kelime Kullanımı ve İçerik Üretimini Yapar

Kullanılacak anahtar kelimeleri ve izlenecek SEO stratejisini belirleyen SEO uzmanı, bu içeriklerin üretilmesi, içeriklerde ve sayfalarda anahtar kelimelerinin kullanılması ve SEO optimizasyonlarının yapılmasıyla ilgilenir. Bu noktada SEO Firması – SEO uzmanı yaratıcılığını kullanarak, siteye trafik çekecek konularda ilgi çekici içerikler üretilmesini sağlar. İçeriklerin grafik tasarım veya video üretimi süreçlerini takip eder. İzlenecek plana uygun olarak makale üretir.

Performans Takibi Yapar ve Sitenin Güncel Tutulmasını Sağlar

backlink, freelance, seo araçları
SEO Danışmanlığı

SEO Uzmanları, SEO danışmanlığı yaptığı websitesinin verilerini sürekli olarak takip eder. Google Analytics gibi analitik verilerinden yararlanarak websitesinin trafik kaynaklarını inceler ve buna göre üst sıralara ulaşabilecek yeni stratejiler belirler. Ahrefs, Semrush gibi SEO programlarından yararlanarak anahtar kelime araştırlarını yapar ve stratejilerini günceller.

SEO Hizmeti için disiplinli ve programlı bir çalışma gerekir. SEO çalışmalarının uzun vadede kalıcı bir sonuç sağlaması için sürekli olarak güncel tutulması gerekir. Eğer siz de profesyonel SEO uzmanları tarafından websitenizi arama motorlarında görünür kılmak istiyorsanız MGA Bilişim SEO paketlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.