Google Workspace

Google Workspace Google’ın bu ay tanıttığı ve G Suite yerine kullanıma sunduğu ortak çalışma araçlarının yeni ismidir. G suite’te yeni bir kurumsal kimlik tasarlayıp uygulama içindeki araçların nitelik ve özelliklerini artıran Google, bu yenilikle işletmelere bazı kolaylıklar sunmayı amaçlıyor.

İşletmelere yönelik çevrimiçi ortak çalışma ve üretkenlik araçlarını daha önce G Suite adı altında toplayan şirket, hızla değişen iş dünyası çalışma modellerine uyum sağlayıp bu alanda yenilikler yapmaya devam ediyor. Google Workspace adında yeni bir kurumsal kimliğe sahip olan paket, kullanıcılarına daha fazla çevrimiçi çalışma imkânı tanıyor.

Gelin bu yenilikleri birlikte inceleyelim.

Eski G Suite Yeni Google Workspace

Worksapce ile gelen yeniliklere geçmeden önce G Suite’in ne olduğuna kısaca bir bakalım. G Suite, Google’ın işletmelerin ihtiyaç duyduğu iş araçlarını bünyesinde bulunduran bulut altyapılı hizmetidir. Google tarafından geliştirilen ve içerisinde çok kullanılan ofis araçlarının (Word, Excel, Powerpoint, Access) yanında Sheets, Docs, Presentations, Drive ve Calendar gibi uygulamaları da hiçbir kurulum yapmadan, web üzerinden kullanabiliyor. Bulut tabanlı sistemde depolanan bu verilere istenilen yerden, istenilen cihazdan ulaşmak ve değişiklik yapmak mümkün.

Yine Google G Suite kullanıcıları Hangouts ile konferans görüşmeleri yapıp ekranını diğer kullanıcılar ile paylaşabilir ve çevrimiçi mesajlar gönderebilir. Aynı doküman üzerinde birden fazla kullanıcı işlem yapabilir.

G Suite’in işletmeler için önemli özelliklerinden biri de kurumsal Gmail desteği. Bu hizmetle bireysel olarak kullanılan mail yapısı kurumsal e-posta uzantısı olarak kullanılabilmekteydi.

Google yaklaşık 6 milyon işletmenin kullandığı G Suite araçlarına yenilerini ekledi. Özellikle 2020’nin başlarında başlayan Covid-19 pandemisi sebebiyle insanların uzaktan çalışmaya mecbur kalmasıyla G Suite uygulamalarına ağırlık veren Google, Workspace ile uzaktan çalışmayı daha da kolaylaştıracak yenilikler yaptı.

Workspace ile Gelen Özellikler

Gmail, Dokümanlar, Meet, E-Tablolar ve Takvim başta olmak üzere G Suite ile sunulan hizmetlerin tamamını içeren Workspace’in öne çıkan en önemli özelliği bu uygulamaların arasında daha fazla entegrasyon desteği sağlanmasıdır. Tüm bu uygulamaları Gmail hizmeti altında birleştiren şirket, Meet, Chat ve Rooms entegrasyonlarıyla kullanıcıların işini kolaylaştırıyor.

Workspace’in işletmeler için sunduğu kolaylıklar:

  • İş ekiplerinin daha kolay ve hızlı bir şekilde işbirliği yapıp birlikte çalışmasına ve işletmelerin müşterileriyle daha hızlı ortak paylaşım yapıp daha fazla çevrimiçi bağlantı kurmasına olanak veren birbiriyle enregreli kullanıcı deneyimi
  • Kullanıcılar için basitleştiren, birbirine tek tıkla bağlanmış farklı uygulamalar
  • Gelişmiş güvenlik ve şifreleme yöntemleri

Birlikte çalışmayı ve iletişimi daha kolay hale getiren Workspace ile gelen yenilikler:

Hızlı ve Kolay Görüşme

Takvim uygulamasıyla çalışma takvimini gördüğünüz diğer kullanıcıların boş vakitlerini görüp onlarla otomatik e-posta davetiyeleriyle kolayca toplantı yapabilirsiniz. Tek bir tıkla kamerası olan herhangi bir cihazdan video konferans yapabilir, ekranınızı diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Çevrimiçi Ortak Çalışma

Yeni entegrasyon sistemiyle Google Dokümanlar, E-tablolar ve Slaytlar üzerinde istediğiniz yerden, istediğiniz cihazdan rahat bir şekilde çalışabilirsiniz. Üstelik cihazın internete bağlı olmasına gerek yok. İş arkadaşlarınız veya izin verdiğiniz misafirlerinizle tek dosya üzerinde çalışabilir, diğerlerinin yaptığı değişiklikleri görebilirsiniz.

Ayrıca yine aynı uygulamalar üzerinden diğer kişilerle sohbet üzerinden konuşabilir, yorum yapıp soru sorabilirsiniz. Siz çevrimiçi çalışırken değişiklikler otomatik olarak bulut sisteme kaydedilir.

Gelişmiş Bulut Sistemi

Google’ın geliştirdiği bulut depolama sistemine tüm çalışmalarınızı kaydedebilir; belgelerinize bilgisayar, telefon veya tabletten erişebilirsiniz. Ekibinizden olmayan kullanıcıları e-posta ekleri olmadan kolayca davet edebilirsiniz. Böylece istediğiniz kişilerle çok hızlı bir şekilde dosya üzerinde çalışabilir, dosyaları görüntüleyip indirebilirsiniz. Üstelik yaptığınız tüm değişiklikler otomatik olarak bulut sisteme kaydedilir.

Ankara Web Tasarım 

Artırılmış Güvenlik Kontrolü

Workspace’in gelişmiş güvenlik kontrolü verilerinizin güvenliği çeşitli yöntemlerle sağlanıyor. Özellikle Drive’ın kayıtlı olduğu cihazların kaybedilmesi veya personel değişiklikleri şirketlerin bilgi güvenliğini tehlikeye atan önemli bir durum. Google, bu gibi durumlarda belgelerinizin güvenliğini uç nokta yöntemiyle sağlıyor. Bu yöntemle Android ve iOS cihazlarda, ekran kilitlerini ve güçlü şifreleri zorunlu kılabilir, cihaz temizleme veya belirli hesapları temizleme özellikleriyle gizli verileri silebilirsiniz.

Yine güvenlik açısından önem teşkil eden e-posta iletilerinin ve kayıtlı sohbetlerin ne süreyle saklanacağını siz belirleyebilir, istediklerinizi kolayca arşivleyebilirsiniz.

Google Workspace Fiyatları

Workspace’in tüm uygulamalarının ücretsiz versiyonları bulunsa da işletmelerin kurumsal ihtiyaçları için farklı özellikte ve buna bağlı olarak farklı fiyatlarda paketleri mevcuttur.

Aşağıdaki tablodan işletmenize uygun paketlere ve fiyatlarına bakabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi ve kayıt için kendi sitesinden bakabilirsiniz.