Hacklink Nedir?

Hacklink Nedir?

Hacklink nedir konusuna değineceğimiz bu yazımızda, hacklinklerden nasıl korunur, nasıl tespit edilir gibi merak edilen soruları da cevaplayacağız. Black hat SEO uygulaması olarak da bilinen hacklinkler her şeyden önce suç unsuru taşıyan, yasa dışı bir uygulamadır.

Hacklink Nedir? Haclink site sahibinin haberi olmadan, başka bir web site linkinin o siteye yerleştirilmesi; dolayısıyla herhangi bir izin almadan backlink kazanılmasıdır. Hacklink yerleştiren kişiler sayfadaki bir açığı tespit eder, o açıktan sitenin kodlarına müdahalede bulunarak kendi sitesinin linkini ekler, “display:none” gibi basit bir CSS koduyla da linki ziyaretçilerden gizleyebilir. Gizlenilmediği durumlarda organik ziyaretçi çeken bir sayfaya yerleştirildiyse bu link, kendi sitesine de tıklama kazanımı sağlayabilir. Bu durumda arama motoru botları hacklink yerleştiren sayfanın bir başka siteye referans olduğunu görebilir, link verilen site SEO değeri açısından kazanım yakalayabilir.

SEO Açısından Hacklink Nedir?

Herhangi bir internet sitesine, sitenin zafiyetlerinden yararlanıp legal ya da illegal olarak sızarak backlink sağlama işlemine hacklink adı verilmektedir. Alexa, Pagerank ve başka SEO değeri yüksek olan web sitelerinden alınan hacklink’ler, asıl itibarıyla bir SEO ajanlığıdır. Trafiği yüksek olan sitenin hedef kitlesinden yararlanmak ve ajanlık yapılan siteye destek sağlamak için yapılan hacklink çalışmasında amaç, dijital reklam ve SEO sistemlerinde üst basamaklara çıkmaktır.

SEO (Search Engine Optimization)

Hacklink İçerikleri Nelerdir?

Başka sitelere eklenen linkler ile gerçekleşen görüntülenme ve tıklanma ile siteler, ziyaret sayılarını artırırlar. Hacklink içerikleri görselliğe ve metne dayanan tanıtım içeriklidir. Yani backlink verilen sitede tıklanan link video, resim, fotoğraf ve yazı içerikleri barındırır.

Hacklink’te Amaç Nedir?

Hacklink nedir ve hacklink yapanların amaçları nelerdir? Legal ya da illegal olarak link yerleştirdikleri sitelerin internet trafiğinden yararlanmak isteyen hacklinker’lar kendi sitelerine kullanıcı yönlendirmekte, böylece sayfalarının ziyaret trafiğini artırmaktadır. Tabii ki bu da beraberinde ekonomik bir getiri sağlayacaktır.

Aslına bakılırsa hacklink uygulaması, adından da anlaşılacağı üzere bir hacker’lık faaliyetidir. Çünkü link atılan sitenin bilgi ve izni olmadan backlink çıkışı yapılmaktadır. Belirtmek gerekir ki bu işlem, arama motorları tarafından fark edildiğinde hacklink uygulaması yapan siteler arama sonuçlarından silinme cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Yasalar açısından da bir siteye izinsiz müdahalede bulunmak suçtur. IP adresi ve benzeri verilerden tespit edilmesi durumunda saldırıyı yapanlardan şikayetçi olabilirsiniz.

Hacklink Nasıl Tespit Edilir?

Hacklink tespiti için ücretli veya ücretsiz site taraması yapan yazılımlardan yararlanabilirsiniz. Web sitenizin tüm dış bağlantılarını analiz ettirdiğinizde, sizin bilginiz dışında farklı sitelere link çıkışı görürseniz web sitenize hacklink yerleşimi yapılmış demektir. Bu linkleri ilgili sayfalardan kaldırmalı, bir daha yaşanmaması için varsa sayfalardaki iletişim formu veya yorum alanı açıkları giderilmeli; veri tabanı şifresi, admin şifresi değiştirilmeli ve uzman yardımı alınarak kontrolleri sağlanmalıdır.

Hacklink’in Faydası Var mıdır?

Hacklink uygulaması öncelikle haksız bir kazanım ve suçtur. kısa vadede yarar sağlasa da uzun vadede yararlı değildir. Zaten Google gibi arama motorları tarafından yasaklandığı için de çok fazla tavsiye edilmez.

Hacklink nedir? sorusu üzerinde merak ettiğiniz hususlar ve daha fazlası için MGA Bilişim, size yardımcı olacaktır. Tasarım sistemlerinde doğal backlink çıkışı, firmamız tarafından SEO yazılımları ve etik SEO çalışmaları ile yapılmaktadır. Bu bakımdan link yönlendirme, link değiştirme ve anahtar kelime seçimlerinde firmamız size yardımcı olacaktır.