Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı nedir? Bounce Rate olarak da bilinen web sitesinden ayrılma oranı, web sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların sayfada geçirdikleri zamanı ve gerçekleştirdikleri eylemleri ölçümleyen bir metriktir. Web sitesinin performansını ve SEO skorunu da etkileyen önemli bir ölçüttür.

Peki, hemen çıkma oranı nedir? Hemen çıkma oranı neden önemlidir? Web sitelerinin performansını belirleyen birçok metrik vardır. Hemen çıkma da bu ölçütlerden biridir ve web sitesini ziyaret eden ziyaretçilerin sayfada herhangi bir aksiyon almadan siteden ayrılma oranını gösterir. Google’ın arama sonuçlarında web siteleri sıralamada kullandığı performans kriterlerinden biri olan çıkma oranı, sitenin arama motoru optimizasyonu açısından oldukça önemlidir.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?Web Sitesinden Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Web siteleri birçok sayfadan oluşur ve ziyaretçiler siteye ilk girdiklerinde ister arama motorundan ister sosyal medyadaki bağlantı tıklamalarından ister de URL kısmına bir sayfa adresi yazarak gelsin web sitesindeki bir sayfaya aracılığıyla siteye girerler. Web sayfasına giren kullanıcıların girdikleri sayfadan başka bir sayfaya bakıp bakmadığı, kaç sayfada gezindiği ve sayfalarda aldığı reaksiyonlar sitenin hemen çıkma oranını belirler. Google Analitics veya Yandex Metrica gibi web sitesi ölçüm araçları yardımıyla ölçümlenebilen hemen çıkma oranı, toplam oturum sayısının tek sayfa oturumlarına bölünmesiyle hesaplanır.

Hemen çıkma oranı web sitesinin performansı ve kullanıcıların site içerisindeki davranışlarını analiz ederek web sitesi yöneticilerine almaları gereken reaksiyonlar ve yapmaları gereken düzenlemeler hakkında ışık tutan bir veri sunar. Google gibi arama motorlarının site performans kriterlerinden biri olan hemen çıkma oranı, web sitesinin başarısını da etkileyerek siteye gelen trafiği de etkiler. Bu başarı oranı her web sayfası için aynı önemi teşkil etmese de hemen çıkma oranının yüksek olması veya yükselmeye başlaması web sitesinin performansının düşük olduğunu gösterir.

Hemen Çıkma Oranı Neden Öenmlidir?Hemen Çıkma Oranı Neden Önemlidir?

Web sitelerinin başarısını ve performansını belirleyen, arama motorlarının da birinci önceliği olan kriter; kullanıcının arama sonuçlarına en yakın içeriği sunmak ve kullanıcının bundan fayda duymasını sağlamaktır. Bu bağlamda bir web sitesinin Bounce Rate oranının yüksek olması veya yükseliş trendinde olması, o sitenin kullanıcıya beklediği faydayı sağlayamadığı anlamına gelir. Yani, web sitesi ziyaretçiyi içeride tutamamışsa, bunun sebebi ziyaretçinin beklentisinin karşılanmamasıdır. Hemen çıkma oranının yüksek olmasında kullanıcının aradığı içeriği bulaması kadar; sitenin tasarımının kullanıcı dostu olmaması, e-ticaret sitesiyse ürün fiyatlarını beğenmemesi veya sitenin geç yüklenmesi de olabilir.

Tüm bu noktalardan yola çıkarak hemen çıkma oranı dikkate alınarak, yüksek orana sahip olan web sitesinin detaylı bir şekilde analiz edilip yorumlanarak, sitede bazı değişikliklerin yapılması gerekir. Web sitesinde kullanıcıların hemen çıkma nedenleri bulunup gerekli güncellemeler yapıldığı taktirde hemen çıkma oranını düşürmek mümkündür.

Ortalama web sitelerinin olması gereken çıkma oranları şu şekildedir;

  • Hizmet sitelerde %25 – %30
  • E-ticaret sitelerinde %40 – % 50
  • İçerik sitelerinde %40 – % 50
  • Blog sitelerinde %70 – %80

Hemen Çıkma Oranı Nedir?Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Web sitenizin hemen çıkma oranlarını düşürmek için öncelikle web sitenize kullanıcı gözüyle bakıp site içeriklerini ve tasarımını yeniden gözden geçirmelisiniz. Bunun için site içeriğinizde kullandığınız anahtar kelimelerini, SEO başlıklarını ve eğer Adwords’te reklam veriyorsanız reklam verdiğiniz anahtar kelimelerin sayfa içeriklerinizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Bunun yanında sitenin açılış ve yüklenme hızı, açılışta varsa pop-up kullanımı, sitede açılmayan sayfa, kırık link varsa bunların düzeltilmesi de yapılması gerekenler arasındadır. Bu aşamada işinizi en çok kolaylaştıracak araç Google Analytics’tir. Sayfa Raporları kısmından sayfalarınızın performansı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hemen çıkma oranı (Bounce Rate) düşürmek için yapmanız gereken diğer noktalar ise şu şekilde:

  • Site Tasarımı: Web sitenizin tasarımının olabildiğince sade, amaca yönelik ve kullanışlı olmasına özen gösterin. Basit, kolay ulaşılabilir web sitesi tasarımı hemen çıkma oranını düşüren önemli etkenlerdendir.
  • Mobil Uyumluluk: Günümüzde web sitelerine gelen trafiğin %50’sini mobil cihazlardan gelen trafik oluşturmaktadır. Bu yüzden web sitenizin mobil uyumlu olması site performansı için hayati önem taşımaktadır.
  • Açılmayan Sayfalar: Web sitesinde bulunan açılmayan sayfalar veya 404 hata kodlu sayfalar kullanıcının web sitesinden çıkma oranını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu sayfaların düzenlenmesi veya kaldırılması önemlidir.
  • Reklamlar: Bazı web sitelerinde her yerden çıkan pop-up reklamları sayfanın genel tasarımını bozmakla birlikte yanlışlıkla tıklandığında da kullanıcının sayfayı terk etmesine neden olduğu gibi sitenin kullanıcıdaki algısını da olumsuz yönde etkiler.
  • Site Yüklenme Hızı: Site yüklenme ve açılış hızı hemen çıkma oranını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Ortalama 3 saniye içerisinde açılmayan sitelerin çıkma oranları çok yüksek olduğu için mutlaka hız optimizasyonu yapılmalıdır.