Kurumsal SEO Hizmeti

Kurumsal SEO hizmeti dijital ajansların veya SEO ajanslarının kurumsal firmalara verdiği danışmanlık hizmetidir. SEO danışmanlığı, kurumsal web sitelerinin Google başta olmak üzere arama motorlarında üst sıralarda listelenmesi amacıyla yapılan çalışmalardır.

Kurumsal SEO hizmeti günümüzde marka ve işletmeler için temel gereksinimlerdendir. Çünkü; bir ürün veya hizmet üretip bunu hedef kitlesiyle buluşturmak tüm şirketlerin temel amacıdır. İnternet üzerinden yapılan ticaret hacimlerine bakıldığında bile SEO’nun önemi rahatlıkla anlaşılacaktır.

Kurumsal SEO Hizmeti Nedir?

Öncelikle SEO nedir? Sorusuna cevap verelim. SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmış hali olup arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO web sitelerinin arama motorlarında yapılan aramalarda daha iyi sonuçlar elde edebilmesi amacıyla yapılan iyileştirme çalışmalarıdır. SEO’yu tam olarak anlamak için öncelikle Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarının çalışma prensibini bilmek gerekir. Arama motorlarında kullanıcılar belli kelimelerle arama yaparlar. Bu kelimelere anahtar kelime denir. Yapılan aramalar sonucunda da arama motoru kullanıcıya bir takım web sitesini sıralar. Arama motoru, kullanıcıya yazdığı anahtar kelimelerle ilgili olarak en alakalı web sitelerini sıralamaya çalışır ki; kullanıcı en kısa sürede istediği içeriğe erişebilsin. Yani arama motorlarının tüm algoritması kullanıcıya tam aradığı web sayfasını göstermektir.

Şimdi de işin öbür tarafına bakalım; şirketlere. Şirketler ürün veya hizmet üretip bunları pazarlamak amacıyla kurulur ve nihai hedefleri daha fazla kişiye erişmektir. Google’ın açıkladığı istatistiklere göre günde Google’da ortalama 3.5 Milyar arama yapılmaktadır ve bunların büyük bir kısmı bir ürün veya hizmetle ilgilidir. Dijital dünyada varlık göstermenin bu kadar önemli olduğu bir dönemde arama motorlarında listelenememek şirketlerin büyük bir pazarı kaçırdığı anlamına gelir. Bu yüzden SEO hizmeti marka ve şirketler için hayati önem taşır. SEO hizmetiyle şirketlerin web sitelerin web sitelerinde gerekli optimizasyon ve iyileştirme çalışmaları yapılır. Böylece daha fazla arama sonucunda kurumsal web siteleri sıralama kazanabilmektedir.

Kurumsal SEO Hizmeti Nedir?
SEO Hizmeti Neden Önemlidir?

Kurumsal SEO Neden Önemlidir?

İnternetin ve internet ağına bağlanan cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte dünya hızlı bir şekilde değişmeye başladı. Bu süreçte birçok sektör dijitalleşti, iletişim kanalları arttı ve buna bağlı olarak hem ürün hem de hizmet pazarları küreselleşti. Ürettiğiniz bir ürün veya hizmeti bugün dünyanın farklı ülkelerine kolayca satabilir, başka bir kıtadan kolayca ürün alabilirsiniz. Tabi tüm bu görünürlüğün sağlanabilmesi için şirketlerin dijital dünyada varlık göstermesi gerekir. Özellikle web sitesi üzerinden e-ticaret yapan, hizmet üreten veya marka bilinirliğini artırmak isteyen firmaların arama motorlarında iyi sonuçlar elde edebilmesi kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda SEO hizmetinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Markanın bilinirliğini artırır
  • Üretilen ürün veya hizmetin satış miktarını yükseltir
  • Potansiyel müşteri kitlesine ulaşmayı kolaylaştırır
  • Google Ads gibi reklam maliyetlerini düşürür
  • Web sitelerinin organik olarak üst sıralarda çıkmasını sağlar
  • Sektördeki bilinirlik ve Pazar payı yükselir

SEO Hizmeti Veren Firmalar

SEO hizmeti veya SEO danışmanlığı, oldukça detay isteyen kompleks bir çalışmadır. SEO çalışmalarında web sitesinin arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi gerektiği gibi web sitesinin kullanıcı dostu bir yapıya da kavuşması sağlanmalıdır. SEO çalışmaları sadece web site özelinde yapılmaz. Ayrıca web sitesi dışında da site dışı SEO adı verilen çalışmaların yapılması gerekir.

Biz MGA Bilişim olarak Ankara’da SEO hizmeti sunan ilk ve öncü firmalardan biriyiz. Birlikte çalıştığımız marka ve işletmelere profesyonel SEO hizmeti sunmaktayız. Şimdiye kadar farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara kurumsal SEO hizmeti sunduk. Bu süreçte markaların kurumsal kimliklerine uygun dijital stratejiler belirledik ve bunları hayata geçirdik. Tüm kurumsal SEO ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilir, konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

SEO Hizmeti Veren Firmalar
Kurumsal SEO Çalışmalarını Nasıl Yapıyoruz?

Kurumsal SEO Çalışmalarını Nasıl Yapıyoruz?

SEO çalışması ince detaylardan oluşan kapsamlı bir çalışmadır. SEO çalışmalarımızda öncelikle web sitesinin hedef KPI’larını (Temel Performans Göstergesi) belirleyip strateji ve planlamayı o hedefler doğrultusunda çiziyoruz. Burada asıl amaçlanan önemli nokta toplam organik trafiğin artırılması kadar bu artışın hedef KPI’lara göre gerçekleştirilmesidir. Çünkü; SEO’da organik trafik kadar bu trafiğin geri dönüş oranı da önemlidir.

SEO çalışmalarını iki aşamada gerçekleştiriyoruz. Bunlar; site içi SEO çalışmaları ve site dışı SEO çalışmaları şeklindedir. Site içi SEO çalışmalarında web sitesinin sahip olduğu sayfaları, bu sayfaların içeriklerini ve sitenin kullanıcı tarafından görünen kısımlarını optimize ediyoruz. Site dışı SEO çalışmalarında ise web sitesinin veya markanın bilinirliğini, otoritesini artıracak optimizasyonlar yapıyoruz.

SEO Nasıl Yapılır?

MGA Bilişim olarak uyguladığımız SEO stratejisi genel hatlarıyla aşağıda verilen şekildedir;

Hedef Kitlenin Belirlenmesi: Hedef kitle, web sitesinin potansiyel ziyaretçilerinin/müşterilerinin tanınıp onlara göre aksiyon planı oluşturma aşamasıdır. Web site içerik ve görsel tasarımını, yaptığımız anahtar kelime bazlı hedef kitle analizi doğrultusunda şekillendiriyoruz.

Sektör Analizi: SEO danışmanlığı hizmeti verdiğimiz firmaların faaliyet gösterdiği sektörü, sektördeki rekabet oranını ve sektörü oluşturan temel dinamikleri gelişmiş analiz araçlarıyla somut veriler haline dönüştürüyoruz.

Rakip Analizi: Bu aşamada aynı sektördeki potansiyel rakiplerinizi analiz ediyor, sizi rakiplerinizden hep bir adım öne çıkartacak aksiyonları belirliyoruz.

İçerik Optimizasyonu: Arama motoru kullanıcılarının amacı kendisine en çok fayda sağlayan içeriğe ulaşmaktır. Arama motorlarının web sitelerinden beklediği temel kriterlerden biri de budur. Web sitesi içeriklerinizi kullanıcıların arama niyetlerine göre optimize ediyoruz.

Mobil Uyumluluk: Günümüzde arama motorlarından yapılan aramaların %50’den fazlasını mobil aramalar oluşturmaktadır. Mobil uyumluluk arama motorları için önemli bir kıstastır. Bu yüzden web sitelerini mobil cihazlara uyumlu, kullanıcı dostu hale getiriyoruz.

Kullanıcı Deneyimi: Kullanıcı dostu web sitesi yapıları arama motorlarının önemsediği metriklerdendir. Kullanıcıların site içerisindeki aksiyonlarını izliyor, onlara en iyi deneyimi sunacak düzenlemeleri yapıyoruz.

Veri Akışı: Web sitesi için gerekli iyileştirme çalışmaları yapıldıkça, web sitesinin ve sayfalarındaki organik trafik durumu, kullanıcı artış oranı, en çok trafik alan sayfalar düzenli olarak analiz edilir ve gerekli aksiyonlar alınır.

Kullanıcı Analizleri: Kullanıcıların web sitesindeki davranışları ve alışkanlıkları aylık ve veya dönemsel olarak incelenerek analiz edilir. Site içerisinde gerekli optimizasyonlar yapılarak kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunulması için çalışmalar yapılır.

Dönüşüm Analizi: Tüm reklam ve pazarlama faaliyetlerinin nihai amacı dönüşüm elde etmektir. SEO hizmeti verdiğimiz firmaların dönüşüm oranlarını belli periyotlarla inceliyor, sonuçları yorumluyoruz. Daha fazla dönüşüm elde etmek için gerekli ihtiyaçları belirleyip süreci planlıyoruz. Bu aşamada hangi ürün veya hizmetin ne oranda trafik ve etkileşim aldığını, bu dönüşümlerin maliyetini ve firmaya olan karlılığını belirleyip gelecek için yeni eylem planları oluşturuyoruz.