Logo Tasarımı Ankara

Logo Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo tasarımı, bir firmanın, kurumun ya da kuruluşun kurumsal kimliğinin en önemli parçasıdır. Logo, firmanın her türlü iletişim aracında kullanılır. Bu sayede müşterilerin ya da hedef kitlenin logoyu olabildiğince çok görmesi hedeflenir. Logoları insanların aklında kalan firmalar, rakiplerine kıyasla daha ileride olurlar.

Logo tasarımı ister firmanız bünyesinde bulunan bir grafik tasarımcı tarafından yapılsın, ister profesyonel hizmet alınarak yapılsın, akılda kalıcı renkler ve objeler kullanılmadığı sürece başarılı bir tasarım olmayacaktır. Bunu özellikle vurgulamamızın sebebi, logo tasarımında kullanılan renklerin, firmanın kurumsal kimliğinde kullanılacak renkler ve şekillerle aynı olmasıdır.

Logo Tasarımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Logo tasarımı yaparken akılda tutulması gereken noktalardan biri, her türlü görselin insanlar üzerinde belirli duygular uyandırdığıdır. Renkler, semboller, şekiller… hepsinin psikolojik açıdan insanları etkileyen yönleri vardır. Bunlara karar verirken, hedef kitle üzerinde nasıl bir etki yaratılmak istendiğinin ve kurumsal imajın nasıl olacağının kesin ve net olarak belirlenmesi gerekir.

Logo tasarımı yapma için dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle özetlenebilir:

  • Markanız için sembol olarak belirlediğiniz görselin hukuki açıdan herhangi bir sorun yaratıp yaratmayacağından emin olun. Bunun için patent ve tescil firmalarından danışmanlık alabilirsiniz.
  • Seçtiğiniz logonun başka markaların logolarına benzememesi gerekmektedir. Hem markanın itibarını yüksek tutmak hem de tescilde sıkıntı yaşamamak için bu konuya özen gösterilmesini tavsiye ediyoruz.
  • Marka logosu net ve vurucu olmalıdır. Bir sosyal medya gönderisinde ya da otobüs durağındaki reklam panosunda görüldükten sonra ikinci kez görüldüğünde logonun kime ait olduğu hatırlanmalıdır.
  • Profesyonel logo tasarımı yapan uzman tasarımcılar bilirler ki ne kadar çok renk kullanılırsa logonun insanlar üzerindeki etkisi o kadar azalmaktadır. En fazla 3 renk kullanarak yazı karakterlerini boğmamak gerekmektedir.

Logonuz Özgün Olmalı

Tasarım söz konusu olduğunda sürekli değişen trendlerden bahsedebiliriz. Moda dünyasının başını çektiği ve dönem dönem herkesin çok beğendiği tasarım trendleri ortaya çıkmaktadır. Burada unutulmaması gereken nokta, modanın geçici olduğu tasarım kurallarınınsa kalıcı olduğudur. Bu dönemde trend olan bir tasarım, kısa süre için insanlara çekici gelebilir, fakat modası geçtikten sonra etkileyiciliğini yitirecektir. Bu yüzden popüler olanı yakalamak yerine tasarım kurallarına uygun logolar yaptırmak daha avantajlıdır.

Diğer bir önemli nokta da font yani yazı tipidir. Fontlar markanızın karakterini düzgün bir şekilde iletmeli ve kolay okunabilir olmalıdır. Font konusunda dikkat çekici olmaktan çok okunabilir olması temel kriter olmalıdır.

Profesyonel Logo Tasarımı Hizmeti

Hedef kitlenize uygun, toplumun pek çok kesimini aynı anda etkileyebilecek bir logoya ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Uzman marka danışmanları, tasarımcılar, web tasarımcı ve yazılımcılarla hem dijital hem de geleneksel medya araçlarını, markanızı hedef kitlenizle buluşturmak için entegre ediyor hem pazarlama stratejilerinizi hem de marka imajınızı emin adımlarla inşa ediyoruz.

Web Tasarım