Organik Bağlantı Ne Demek

Organik Bağlantı Ne Demek?

SEO ile ilgili araştırma yapıyorsanız ve yeni başladıysanız sorma ihtiyacı duyacağınız sorulardan biri Organik Bağlantı Ne Demek olacaktır. Hatta web hizmetleriyle çok yakından ilişkili olmayanlar için genellikle besin maddeleri için kullanılan Organik sıfatının bağlantı sözcüğüyle ilişkilendirildiğini görünce yadırgayacaklardır.

Maalesef ki her alanda olduğu gibi dijital dünyada da doğal olmayan yapılar, uygulamalar mevcut. Bakın açıklamamız gereken bir tanım daha ortaya çıktı. Doğal olmayan sanal uygulamalar… Burada doğallıktan kasıt, herhangi bir dışarıdan müdahale olmayan, tamamen gerçek kullanıcılar tarafından yapılan eylemler anlamına gelmektedir.

Web ekosistemi ile ilgili konuşuyorsak ve konu başlığımız SEO ise bağlantıdan kastedilen ise “backlink” denilen ve genellikle “backlink kaynakları” söz öbeği olarak kullanılan terimdir.

Backlink Nedir Nasıl Yapılır?

Organik Bağlantı Ne Demek kavramını daha iyi algılayabilmek için backlinkin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Backlink en kısa tabiriyle bir sitenin başka bir siteye kendi yazısı veya sayfasından link vermesi, adres göstermesidir.

Ankara SEO hizmetinde tecrübeli bir firmayla çalışmak istiyorsanız, MGA Bilişim size bu konuda yardımcı olacaktır.”

Yukarıdaki cümlenin web tasarım, SEO çalışmaları yapan başka bir web sitesinde herhangi bir konuda yazı içerisinde veya yorumlara verilen cevapta yazıldığını var sayalım. Görüldüğü üzere “Ankara SEO” yazısının üzerine mouse getirildiğinde link beliriyor ve tıklanıldığında ankarawebtasarim.net internet sayfası açılıyor.

Örnek olarak verilen bu kullanım kaliteli bir backlink örneğidir. Peki bu ne işe yarar?

  • Arama motorları gözünde internet sitenizin otoritesinin artması
  • Yayınlanan linke tıklayan kullanıcıların sitenizi ziyaret etmesi
  • Web dünyasındaki bilinirliğinizin artması

Gibi katkıları olacaktır. Ancak unutulmaması gereken, kendi sektörünüzle alakalı ve mümkün olduğunca değerli sitelerden backlink olması gerektiğidir. Yeni açılan, alakasız alanlara hitap eden veya hiç ziyaretçi çekemeyen bir sayfadan alacağınız backlinkin hiçbir değeri yoktur diyebiliriz.

Organik Bağlantı Ne Demek?

Asıl açıklamak istediğimiz olan Organik Bağlantı Ne Demek konusuna dönecek olursak. Backlink kaynakları herhangi bir siteye ücret ödenerek alınmayan, kendiniz tarafından oluşturulmayan; tamamen gerçek ve birbirinden farklı kullanıcılar tarafından eklenmişse “Organik Bağlantı” niteliği taşımaktadır.

Bu bir forum sitesinde de olabilir, sektörünüz ile alakalı bir blog yazısı veya haber metninde de olabilir. Önemli olan bilinçli oluşturulmuş olan değil, gerçekten sizin sitenizin yetkinliği değerli bulunarak yönlendirme sağlayan bir bağlantı olmasıdır.