Organik Trafik Artırma ve SEO'nun Önemi

Organik Trafik Artırma ve SEO’nun Önemi

Organik trafik artırma, web dünyasında görünür olmanın ilk yoludur. Milyonlarca websitesi ve içerik arasından kendi içeriğinizi öne çıkartmak için büyük bir öneme sahiptir. Organik trafik, reklam ve tanıtım harcaması yapmadan, doğrudan arama motorları üzerinden websitenize aldığınız ziyaretçidir. Organik ziyaretçi sayınız arttıkça, içeriğinizin arama motorlarında bulunabilirliği de artacaktır.

Organik trafik artırmak sizin Google aramalarında daha üst sıralarda görülmenize yardımcı olur. Bu yüzden aramalarda üst sıralarda çıkmak büyük önem arz ediyor.Organik trafik artırma için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Sosyal medya, içerik üretimi gibi yollar ile organik trafik kazanılabilirken, en etkili yöntem SEO çalışmaları yapmaktır.

Organik Trafik Nedir?

Organik Trafik, websitenizin arama motorları ve sosyal medya üzerinden doğrudan aldığı ziyaretçi sayısına denir. Bu ziyaretçiler size bir maliyet oluşturmadan doğrudan içeriğinize geldiği için organik ziyaretçi olarak adlandırılır.

Organik trafik verilerinizi analitik araçlarını kullanarak inceleyebilirsiniz. Websitenize giren ziyaretçiler sizin hedef kitlenizi oluşturur. Bu kitleyi tanımak ve verilerine ulaşmak, içerik yönetiminizi şekillendirmenize yardımcı olur.

Organik Trafik Önemi Organik Trafik Arttırma
Organik Trafik Önemi

 

Organik trafik arttırmak için en etkili ve kesin yöntem SEO çalışmaları yapmaktır. SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) websitenizin arama motorları tarafından tanınıp, listelenmesine yardımcı olur.  Basit bir ifade ile, ürettiğiniz içerik ya da satmak istediğiniz ürüne göre seçeceğiniz doğru anahtar kelimeler ile arama motorlarının sizin ne üzerine bir websitesi kurduğunuzu tanımlarsınız.

SEO ile Organik Trafik Artırma

Organik Trafik Arttırma ve SEO'nun Önemi
Organik Trafik Arttırma ve SEO’nun Önemi

SEO çalışmaları yapmak organik trafik artırmak için en etkili yöntemdir. SEO çalışmaları ile ağınızı genişletebilir, yeni kitlelere ulaşabilir, düzenli ziyaretçilerinizi elinizde tutabilirsiniz. SEO çalışmaları Google aramalarında ilk sıralara yükselmeniz için çok önemlidir. Son verilere göre Google’da;

 • Bağlantıların %93’ü ilk sayfadan yapılıyor.
 • Kullanıcıların %90’ı sadece ilk sayfaya bakıyor.
 • Google’da sıralanan ilk 10 site, trafiğin %94’ünü alıyor.

Bu veriler websitenize doğru şekilde SEO çalışması yapmanın önemini gösteriyor.

Organik trafiğinizi arttırmak için sitenizde doğru yerde doğru anahtar kelime kullanmalısınız. İnsanlar sizin ürününüzü arama motorlarında ararken hangi kelimeyi kullanabilir analiz etmelisiniz. Ayrıca aynı kelimeleri Google’da aratarak rakiplerinizi inceleyebilir, kullandıkları anahtar kelime stratejilerini analiz edebilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizi, satmak istediğiniz ürün sayfasına veya websitenize rastgele eklemeniz yeterli bir SEO çalışması değildir. Anahtar kelimelerinizin bulunduğu sayfaların trafik alması ve Google tarafından tanınmış olması gerekir. Bunun için websitenizle ilgili blog yazıları üretebilir, trendleri takip ederek kullanıcıların arama alışkanlıklarına göre içerikler üreterek organik trafik artırabilirsiniz.

Organik Trafik Artırma Yöntemleri Nelerdir?

Organik trafik artırma için sadece SEO çalışması yapmanın yanı sıra bazı önemli etkenler vardır. Organik trafiğinizi artırmak ve Google’da üst sıralara çıkmak için;

 • Sitenizin hızını olabildiğince yükseltin
 • Sitenizi tüm cihazlara uyumlu hale getirin
 • Rakiplerinizin anahtar kelime analizlerini yapın
 • Video, fotoğraf, podcast gibi içerikler üretin
 • Sosyal medya hesaplarınızı websitenize ziyaretçi yönlendirmek için kullanın
 • İlgi çekici ve SEO uyumlu blog yazıları üretin
 • Başka sitelerle etkileşime geçerek “backlink” alın
 • SEO stratejileriniz için SEO araçları kullanabilirsiniz

Organik trafik artırma için profosyonel SEO hizmeti alabilirsiniz. Profosyonel SEO hizmeti, websiteniz için gerekli olan anahtar kelime, içerik ve öne çıkartma stratejilerini belirler ve uygular. Ankara SEO hizmeti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.