PTT Kargo Takipte Barkod Numarası

PTT Kargo Takip

PTT kargo takip, birkaç işlemle yapılabilen oldukça kolay bir işlemdir. “Siz neredeyseniz, biz oraya geliriz.” mottosuyla çalışan PTT, sadece şehir merkezlerine değil kasaba ve köylere de kargo hizmeti götürüyor. Bu, PTT kargonun en önemli farklarından biri olarak ortaya çıkıyor.

Kargo takip sistemini kullanarak hem size gönderilen kargoyu hem de sizin gönderdiğiniz kargoyu takip etmek çok basit. Birkaç bilgiyi girmeniz halinde takip sistemini rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz ve böylece kargonuzun nerede olduğunu anlık olarak takip edebiliyorsunuz.  PTT kargo takip sistemi sayesinde cep telefonunuz ya da bilgisayarınızla takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Kargo Takipte Barkod Numarası

Takip işlemini yapmadan önce gönderiyle ilgili bilgileri bir kenara kaydetmenizde yarar var. Eğer kargoyu gönderen sizseniz zaten sorun yok. Kargoyu gönderdiğiniz şube size barkod numarasını da içeren bir belge verecektir. Kargoyu gönderen siz değilseniz barkod numarasını bilmeniz gerekiyor. Bu durumda barkod numarasına iki şekilde erişebilirsiniz:

  • Kargoyu gönderen kişinin size numarayı bildirmesiyle
  • PTT kargonun size gönderi bilgilerini mesaj olarak göndermesiyle

Böylece, kargonuzun nerede olduğunu, tahmini olarak ne zaman size ulaşacağını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo Takip Öğrenme

PTT kargo takip için barkod numarasını bilmenin dışında online olarak yapmanız gereken işlemler de bulunuyor. İlk yapmanız gereken işlem Google’a “PTT kargo takip” yazmanız ya da PTT’nin sitesinden “Kargo Takip” linkini tıklamanızdır. Bu aşamadan sonraki işlemleri özetleyecek olursak;

  • Barkod numarasını bilmeniz
  • İlgili yere bu numarayı girmeniz
  • Ardından “Ben robot değilim.” sekmesini tıklayıp robot olmadığınızı ortaya koyan güvenlik aşamasını geçmeniz

gerekiyor. Bütün bu işlemlerin ardından kargonun nerede olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Arama Sonucu Sayfası

Yazdığınız barkod numarası doğruysa karşınıza “Arama Sonucu” sayfası çıkacaktır, eğer değilse boş bir sayfa çıkacaktır ya da sistem sizi uyaracaktır. Arama sonucu sayfasında ise şu bilgiler yer almaktadır:

  • Gönderi kabul bilgileri
  • Gönderinin son durum ve teslim bilgileri
  • Ücretler
  • Gönderi hareketleri

Kargoya ait tüm bilgiler, kargoyu gönderen siz olun ya da olmayın, numarayı girdiğinizde karşınıza çıkacaktır. Barkod numarasını bilip de sisteme girdikten sonra yurt içi ve yurt dışı tüm kargolarınızı kolayca takip edebilirsiniz.

PTT Kargo Gönderi Süresini Öğrenme

PTT’nin müşteri hizmetleri, başka pek çok hizmeti de sizlere sunuyor. Bunlardan bir tanesi, gönderi teslim süresini öğrenme. Gönderinizin cinsini (koli, mektup, APG vb.), çıkış ve varış ilini; gönderinizi yurtdışına ulaştırmak istiyorsanız ülkeyi seçtikten sonra “sorgula” butonuna basarak paketinizin varış adresine kaç günde teslim edileceğini öğrenebilirsiniz.

Gönderi teslim süresinin, paketinizi şubeye verdiğiniz saate göre hesaplandığını aklınızdan çıkarmayın. Bu saatler ilden ile değişkenlikler gösterebilmektedir. Örneğin, Ankara’dan İstanbul’a göndereceğiniz bir kargo, 17:30’a kadar şubeye bırakıldığında bir gün içerisinde varış noktasına ulaşırken, Artvin’den Burdur’a göndereceğiniz kargo, 16:20’ye kadar şubeye bırakıldığında iki gün içerisinde varış noktasına ulaşmaktadır.