SEO Uyumlu Link Yapımı

SEO Uyumlu Link Yapımı WordPress

SEO uyumlu link yapımı wordpress sitelerinin iç SEO çalışmaları arasında yer alan ve sıralama sonuçlarına yakından etkide bulunan bir faktör. Özgün yazılım ile yapılan sitelerde birçok fonksiyonun yazılmasına bağlı olan bu yapı, hazır kodlama web sitelerinde oldukça kolay ayarlanabiliyor.

PHP SEO link yapımı permalink, diğer tabiriyle kalıcı bağlantıların Türkçe karakterlerden arındırılması, boşlukların tire işaretine çevrilmesi esasına dayanan bir kod dizisiyle oluşturuluyor. Ancak işlemler aynı zamanda .htaccess ve PHP sayfa kodlamalarıyla desteklenerek tamamlanabiliyor.

SEO Uyumlu Link Yapımı WordPress
SEO Uyumlu Link Yapımı WordPress

PHP SEO URL function bazı kodlamalarla çözülebiliyor peki, wordpress tarafında kodlama yapmamıza gerek var mı? Cevap tabi ki hayır. Hiçbir kodlama bilgisi olamayan kişilerin web sitesi kurabilmesini hedefleyen bir platformda aksi düşünülemezdi zaten.

SEO Link Oluşturma

SEO uyumlu link yapımı içeriğinizin başlığıyla link yapısı arasındaki bağlantıyı kurabilmek olarak tanımlanabilir. Arama motoru botları, bir sayfanın linki ile ön bilgi aldıkları içerik hakkında, başlık ile sağlanan uyumu yakaladıklarında daha iyi konumlandırma ve anlamlandırma yapabilmektedir.

Sonuç olarak elde edilen yapıda URL formatından, yazı başlığına kadar arama motorlarına doğru mesajın verilmesi hedeflenir. Bu sayede de SERP içerisinde uyumsuz link yapılarından daha ön sıralara yerleşmek kolaylaşacaktır.

SEO Uyumlu htaccess

SEO Uyumlu htaccess PHP kodlama web siteleri için kullanılması gereken kod ve her web sitesinin sunucu ayarlarının doğru yapılabilmesi için oluşturulan dosya olarak iki farklı konudur. Bu yazıda değindiğimiz konu wordpress olduğundan, olası silinme veya sorun çıkarma durumunda kullanabileceğiniz varsayılan .htaccess kodları aşağıdadır.

# BEGIN WordPress
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
# END WordPress

Bu kodlar 500 internal server hatası almanızın önüne geçmede işinize yarayacaktır. Diğer yönden htaccess dosyasına eklenen bazı kodlarla tam SEO uyumu yakalamanız ve page speed test gibi analizlerden daha yüksek puan almanız mümkün.

WordPress’de SEO Uyumlu Link Yapımı

WordPress sitelerinde en çok tercih edilen ve SEO uyumlu link yapısı:

www.alanadiniz.com/yazi-basligi

formatındaki, dolayısıyla H1 tag’i içerisinde kullandığınız yazı başlığıyla aynı olan URL yapısıdır.

Bu yapıyı oluştırabilmek için sitenizin admin panelinde

Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar>Yazı ismi seçeneğini uygulayabilir veya

Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar>Özel Yapı>/%postname%/

ayarını kaydedebilirsiniz. Bu ayarlamanın ardından tüm URL’leriniz alan adınızdan sonra gelen kısmı yazı başlığından çekerek Türkçe karakterlerden arındıracak ve boşluklar yerine tireleme yaparak ekrana yansıtacaktır.

Eğer çok içerik girilen bir site formatınız varsa tavsiye edilen en kullanışlı yapı yazılarınızı veya hizmetlerinizi kategorilere ayırmaktır. Bu durumda:

Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar>Özel Yapı>/%category/%postname%/

Link yapısını kullanmak olası karışıklıkların önüne geçmenizi sağlayacaktır. E-ticaret siteleri, haber siteleri gibi platformlarda genellikle kategoriden sonra yazı ismi sıralanan link yapısı tercih edilmektedir.