Canonical URL

Site Kalite Değerlendirmesi

Site kalite değerlendirmesi günümüzde sınırlarını Google’ın çizdiği bir kriter haline gelmeye başladı. Hatta bu konuda kapsamlı raporlar yayınlayarak hangi konu başlıklarında, nelere dikkat ettiğini kullanıcılarla paylaştı. Google’ın paylaştığı konu başlıkları:

  • Sitenin Hedef İçerik Kalitesi ve Bu İçeriklerin Sayısı
  • Temel Site Bilgisi ve Siteden Sorumlu Kişi Bilgileri
  • Sitenin Genel İtibarı
  • Güvenilirlik, Uzmanlık ve Otoriterlik

Site kalite değerlendirmesi konusunun görüldüğü üzere ilk maddesi hangi konu veya sektörle ilgili bir siteniz varsa, bu alandaki içerik çeşitliliğiniz ve kalitesidir. Bu kalite Google tarafından kullanıcıların en çok aradığı anahtar kelimeleri barındırması, konuyla ilgili görsel içeriklerin sayfada bulunması, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların içeriği faydalı bularak sayfada geçirdikleri süreyi baz alması gibi bir çok faktörü gözden geçirerek sonuca vardığı bir kriterdir.

Sitenizdeki temel faaliyet alanına dair bilgi çeşitliliğine ve açıklayıcı görseller içermesine dikkat etmeniz aynı zamanda sağlam bir sayfa temeli atmanız anlamına gelmektedir. Eğer kendiniz bu içeriği oluşturamıyorsanız, konusunda uzman kişilerden yardımalmayı da deneyebilirsiniz.

Site Kalite Değerlendirmesi İçin Ulaşılabilir Bilgi

Site Kalite Değerlendirmesi
Site Kalite Değerlendirmesi

Temel site bilgisi, sitenizin hosting hizmetinin kalitesi, alan adınızın içerikle olan ilişkisi gibi konuları içerir. Siteden sorumlu kişilerin bilgilerine ulaşılabilmesi de Google açısından dikkat edilen bir kriterdir. Hosting hizmetinizin kesintisiz, kaliteli ve hızlı bir bağlantı içermesi bu anlamda değerlidir. Ziyaretçilerin kesintisiz bir sayfa erişimine ulaşabilmesi, sürekliliğinizi ispatlayacak ve sayfanızın kalitesi hakkında ön bilgi vermektedir.

Otorite sahibi bir site olmak her şeyden önce güçlü bir siteye sahip olabilmeyi gerektirir. Sektöre yön veren, sektör uzmanları tarafından takip edilen bir site olan siteler otoriter site olarak tanımlanır. Bu unsuru elde etmek için iki temel yapının sağlam olması gerekmektedir: site mimarisi ve kolay erişilir site kimliği.

Mimarisi sağlam bir site oluşturmanın en temel mantığı kullanıcıların her türlü erişim uzantısına ana sayfadan erişebilmesi ve bu nedenle de her sayfadan ana sayfaya kolayca yönlendirme yapacak kısa yollar konumlandırmaktır.

Sitenizde mutlaka kolay bulunabilir iletişim sayfası olmalı ve bu iletişim sayfasında yeteri kadar iletişim bilgisi bulunmalıdır. İletişim sayfasında yer alan bilgiler “Whois” bilgilerinizle eşleşmelidir. Hakkında sayfası sitenin amacı, tarihçesi ve site sahipleriyle diğer yöneticileri hakkında bilgiler içermelidir. Her sayfada sitenin kimin tarafından yönetildiğinin bilgisi yer almalı ve içerikleri üreten yazar hakkında bilgi verilmelidir.

Güvenilir Site Olmak

Güvenilir site olmanın ilk şartlarından biri güncel olabilmenizdir. İçeriğindeki bilgilerin çok eski tarihlerden kalması, üzerine yeni bilgiler eklenmemesi hatta geçerliliğini yitirmiş bilgiler içermesi en istenmeyecek durum olmalıdır. Bu nedenle ister kişisel bir internet sitesiniz isterseniz de kurumsal bir siteniz olsun bir blog sayfasına sahip olmak önemli bir kriterdir. Bu sayede yeni blog yazısı girişleriyle sitenizi güncel tutabileceksiniz. Yaşayan bir site olduğunuzu Google’a bir anlamda ispatlama şansınız olacak. Ayrıca sitenizin bir kullanım şartları ve gizlilik politikası içermesi de güvenilirliğinizi arttıracak bir değer olacaktır.

Uzmanlık

Sektörünüzde uzman bir site olabilmek için, uzman ve tanınmış kişilerin yorum veya yazılarına yer verebilirsiniz. Ayrıca kalitenizle onların sizi fark ederek yazılarında dile getirmesi de diğer bir seçenektir. Ziyaretçilerin arama sonuçları üzerinden sayfanıza gelip uzun zaman geçirmesi veya sektördeki yetkin kişilerin sitenizi kaynak olarak göstermesi bir güvenilir site kriteridir.

MGA Bilişim olarak digital dünyanın tüm gereksinimlerinde sizlere hizmet vermekten gurur duyarız. Kurumsal Kimlik, Web Tasarım & Web Yazılım, E-Ticaret Siteleri, Özel Yazılımlar, Mobil Uygulamalar (Andoroid & IOS), Seo, Sosyal Medya Yönetimi ve Google Reklam Yönetimi uzmanlık alanlarımızdır.

+90 312 4185066

 Bizi Sosyal Medyada Takip Edin : Facebook Twitter Google Plus | Word Pres