sosyal-medya-yöneticiligi

Sosyal Medya Yöneticiliği

Sosyal medya yöneticiliği, markanın dijital mecralardaki bilinirliğini ve etkileşimini artırmaya yönelik profesyonel çalışmalardır. Dijital dünya hem bireysel hem de kurumsal anlamda vazgeçilmez bir alan olarak ön plandadır. Bu alan üzerinden hedef kitleye ulaşmak pek çok firma için önemli hâle gelmiştir.

Sosyal medya yöneticiliği hizmeti ile marka bilinirliğinin sağlanır. Ürün/hizmet tanıtımının oldukça hızlı şekilde yapılması mümkün olur. Farklı alanlardaki ürün veya hizmetler için, daha başarılı sonuçlar ortaya çıkaran farklı mecralar kullanılabilir. Sosyal medya yönetimi için doğru strateji belirlenmesi ve diğer organizasyonların detaylıca planlanması önemli hususlardandır.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya hesapları, günümüzün sosyalleşme, iletişim, haberleşme gibi alanlardaki temel aracılarındandır. Bunun yanı sıra reklam ve pazarlama açısından da ciddi bir paya sahiptir. Bu alanda görünür olmak ve kâr elde edebilmek için çeşitli stratejiler uygulanmalı, analiz yapılmalıdır. Yanlış hamleler marka değerini düşürebilir, imajına zarar verebilir. Dolayısıyla markanın bu konuda yarar sağlayabilmesi için sosyal medya danışmanlığı hizmeti alması gereklidir.

sosyal-medya-yöneticiligi

Sosyal medya uzmanlığı yapan kişi, markanın tüm ihtiyaçlarını saptamak, buna uygun şekilde görsel ve metinlerin hazırlanmasını sağlamak gibi görevleri üstlenir. Strateji kurma ve analiz yeteneği olan bir kişi ya da kurumdan alınacak hizmet, markanın sosyal mecralardaki ilerleyişinde belirleyici unsurlardan olacaktır.

Doğru strateji kurmak, hedef kitlenin etkileşim kurduğu alanların incelenmesi, dönemin trendlerini takip etmek; sosyal medya hesabının başarısı açısından önemli hususlardandır. Markanın rakip analizi doğru şekilde yapılır ve özgün biçimde rekabet yaratılırsa görünürlük ve bilinirliği olumlu şekilde etkilenecektir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Markalar pek çok amaç dahilinde sosyal medya hesapları açmakta ve içeriklerini geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflemektedir. Bu hesapların doğru ve etkin biçimde kullanılması için, yönetimin dijital pazarlama konusunda deneyimli ve eğitimli sosyal medya uzmanı tarafından yapılması gerekir.

  • Sosyal medya yönetimi için öncelikle marka ile uyumlu sosyal mecralar tespit edilir.
  • Bu mecralarda marka ve ürün/hizmet için yoksa hesaplar açılır, varsa düzenlemesi yapılır.
  • Markanın amacı (görünürlük, reklam, satış vb.) tespit edilerek strateji planlanır.
  • Rakip firma analizi yapılır, rekabet stratejisi belirlenir.
  • Markanın hedef kitle analizi yapılır ve buna uygun içerik planlaması yapılır.
  • İçerikler için uygun metin ve görsellerin hazırlanması sağlanır.
  • Hedef kitle ve mecra için uygun gün ve saatlerde içerikler yayınlanır.
  • Kampanyalar, çekilişler vs. uygun içerik ve görsellerle hazırlanır, takip edilir.

Bu adımların profesyonel biçimde uygulanması sayesinde marka hedeflerine hızlı şekilde ulaşacaktır. Yanlış analiz ve planlamalar ise marka değerini azaltabilir, takipçi kaybı gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

sosyal-medya-yöneticiligi

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya, dijital pazarlamadaki yüksek payı nedeniyle kurumsal firmaların ve markaların önemsediği bir araç hâline gelmiştir. Bu doğrultuda reklam ve sosyal medya ajansı olarak çalışan işletmeler de çoğalmış, bu hizmet kolaylıkla erişilebilir hâle gelmiştir.

Oldukça yüksek sayıda kullanıcının bulunduğu sosyal medya mecralarında kurumlar da kendilerine yer edinmektedir. Sosyal medya mecralarındaki kullanıcılar yaş, cinsiyet, ilgi alanı vb. bakımından sınıflanabilir. Böylelikle hedef kitle analizi kolaylaşır, ürün, hizmet veya kurumların doğru kitleye ulaşması sağlanabilir. Hedef kitleyle bağ kurmak amacıyla yapılan paylaşımların verimli şekilde kullanılabilmesi mümkün olur. Bu durum sosyal medya mecralarının kurumsal firmalar tarafından da aktif şekilde kullanılmasına zemin hazırlamaktadır.

İçerik yönetimi, reklam kullanımı, imaj çalışmaları kurumsal sosyal medya yönetilirken özenli şekilde üzerinde durulması gereken hususlardandır. Bir kurumun duyulmasında, yayılmasında ve olumlu imaj oluşturmasında bu işlemlerin önemi oldukça büyüktür.

Sosyal Medya Yöneticiliği Nedir?

Sosyal medya yöneticileri bir firma, kurum, ürün veya hizmetin sosyal mecralardaki tüm görünümünü organize eder. Sosyal ağlarda markanın gelişimi, görünür olması, doğru hedef kitleye ulaşması için yapılacak tüm çalışmalar bu alandaki hizmetler kapsamındadır.

İşletme, kurum, ürün veya hizmetin boyutu veya içeriği sosyal medya yönetiminde bir engel değildir.

sosyal-medya-yöneticiligi

Otel ya da banka, yiyecek, giysi ya da güzellik hizmeti verilmesi, sosyal medya yönetiminde bir engel değildir. Sosyal medya ağları tüm bu içerikleri kapsayabilmektedir.

Sosyal medyada yer edinebilmek ve bu sayede hedef kitleye ulaşmak için profesyonel destek alınması, oldukça yararlı olacaktır. Doğru bir şekilde yapılacak yönetimle edinilecek kazanç, danışmanlık ücreti ya da sosyal medya paketi bedelinin çok üstünde olmaktadır. Ankara Web Tasarım bünyesinde, eğitimli ve deneyimli kişiler tarafından sosyal medya yönetimi yapılmaktadır. Tüm hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için bize ulaşabilirsiniz.