telefonu televizyona bağlamak

Telefonu Televizyona Bağlamak

Telefonu televizyona bağlamak isteyenlerin sayısı son günlerde daha da arttı. Kullanıcılar, akıllı cep telefonlarındaki uygulamaları ve dosyaları büyük bir ekranda görmek istiyor. Çok pratik yöntemler kullanarak herhangi bir kablolu bağlantı olmaksızın telefonunu televizyona bağlamak isteyenler, bu konforu yaşamak istiyor.

Telefonu televizyona bağlamak, mobil dünyayı kontrol etmenizi kolaylaştırıyor. Akıllı cep telefonları, hayatımızın içinde ve onlarla pek çok farklı işlemi yapabiliyoruz. Bu yüzden de yanımızdan ayırmıyoruz. Cep telefonları kullanıcıları hayata bağlıyor, hayatlarını kolaylaştırıyor. Her işlemi yapabildiğiniz akıllı cep telefonları birkaç tuşa dokunmak suretiyle televizyonla bağlantı kurabiliyor. Size de televizyonlarınızdan cep telefonlarınızı kontrol etmek kalıyor.

Akıllı Telefonu Televizyona Bağlamak

Akıllı cep telefonunu televizyona bağladığınızda farklı bir izleme deneyimi yaşayabilirsiniz. Koltuğunuzun başına geçip, telefonunuzun mesaj uygulamasını kullanmak, oyun oynamak ya da belgeleriniz üzerinde işlem yapmak mümkün.

Cep telefonunuzu televizyona bağlamak için iki cihaz arasında bağlantıyı kurabileceğiniz bir uygulamaya yahut bluetooth, wireless gibi bir ağa ihtiyacınız vardır. İki cihazın bağlantı için birbirilerine uygun olması, bağlantı işlemini kısa sürede yapabilmenizi sağlar. Smart özelliğine sahip olan ve olmayan tv için bağlantı şekilleri birbirinden farklıdır:

Smart Televizyonlara Bağlanmak

Wi-Fi bağlantısını kullanarak akıllı cep telefonunuzu smart televizyonunuza bağlayabilirsiniz. Akıllı cep telefonunuzun yanı sıra tablet ve bilgisayarınızı da smart televizyona bağlamanız mümkündür. Önemli olan iki cihazın da aynı kablosuz ağı kullanmasıdır.

Android cep telefonunu Miracast ya da DLNA ile smart televizyon bağlayabilirsiniz. Miracast teknolojisini kullanmak için televizyonunuzdaki Screen Mirroring, yani ekran yansıtma özelliğine geçmelisiniz. Cep telefonunuzda bulunan bu özelliği de açmanız lazımdır.

Samsung cep telefonunda AllShare uygulamasıyla televizyona görüntü aktarımı yapabilirsiniz. Uygulamayı açtığınız vakit istediğiniz görüntüyü saniyeler içinde televizyona aktarabilirsiniz.

iPhone cep telefonu kullananlar da bazı uygulamaları AppStore’dan indirmek suretiyle smart televizyona bağlanabilirler. ArkMC, DLNA ve UpnP gibi uygulamalar sayesinde cep telefonunuzun içeriğini televizyon ekranından takip ve kontrol edebilirsiniz.

Smart Özelliğine Sahip Olmayan Televizyona Bağlanmak

Android cep telefonunuzu smart olmayan televizyona Google Chromecast cihazıyla kolaylıkla bağlayabilirsiniz. Bu cihaz cep telefonundaki medya dosyalarını televizyona aktarır. Bu cihazla eski televizyonlara da cep telefonunuzu bağlayabilirsiniz. Android’in bildirim alanına girdiğinizde Quick Settings menüsünde bulunan Cast komutunu kullanarak bağlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Miracast teknolojisi, bazı televizyonlarda bulunabiliyor.

Televizyonunuzda Miracast yoksa Blu-Ray oynatıcı bulunabilir. Miracast’ı satın alabilirsiniz ama Miracast ve Chroecast almak istemiyorsanız micro USB ile kablolu bağlantı kurabilirsiniz. Cep telefonunuzda ya MHL ya da SlimPort bağlantı aygıtını destekler. Telefonunuzun standardına uygun olan aygıtı edinip bağlantı kurabilirsiniz.

IOS cihazları kablosuz olarak smart olmayan cihazlara Apple TV aygıtıyla bağlayabilirsiniz. Bu aygıt iPad ve iPhone cihazlarındaki görüntüleri ve sesleri HDMI üzerinden aktarır. Apple TV’yi aldıktan sonra cep telefonunuzun denetim merkezine girip Ekran Yansıtma seçeneğini ya da Apple TV simgesini seçebilirsiniz.