Temas İzleme Takip Cihazı

Temas İzleme Takip Cihazı

Temas izleme takip cihazı Corona virüs gibi salgın hastalıklarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir sistemdir. inContact adı verilen cihaz, kişilerin arasındaki mesafeyi otomatik olarak ölçen ve olası temasların izlenmesini sağlayan bir teknolojidir.

Temas izleme takip cihazı virüs kaynaklı bulaşıcı hastalıkları kapan kişilerin yakın zamanda temasta bulunduğu diğer kişileri belirlemek mümkündür. Böylece özellikle işyerlerinde hastalığın yayılması engellenebilir.

Temas İzleme Takip Cihazı Ne İşe Yarar?

Bulaşıcı hastalıklar geçmişten beri insanlık için büyük tehlikeler doğurmuştur. Özellikle şehir nüfuslarının artmasıyla birlikte artık bulaşıcı hastalıklar da büyük sorunlara yol açmaktadır. Kalabalık şehirlerde yaşayan ve kalabalık işyerlerinde çalışan kişilerde hastalıkların bulaşması daha kolay olmaktadır. Böyle bulaşıcı hastalıklarda en önemli nokta kişiler arasındaki güvenli mesafedir. Bu mesafenin korunması hastalık zincirinin kırılmasına yardımcı olur.

Covid – 19 pandemisi gibi küresel salgınların insanlara bulaşmasını önlemek amacıyla sosyal mesafe takip cihazı geliştirdik. inContact adını  verdiğimiz bu cihaz sayesinde işyeri gibi kalabalık ortamlarda kişiler arasındaki mesafe otomatik olarak ayarlanabilir. Ayrıca kullanıcının geçmiş son 29 günde kiminle yakın temasta bulunduğu da kayıt edilmektedir. Bu sayede hastalığın kimlere bulaşmış olabileceği kolayca belirlenebilir ve salgının hızı durdurulabilir.

Sosyal Temas İzleme Cihazı Nasıl Kullanılır?

Sosyal Temas İzleme Cihazı Nasıl Kullanılır?

Sosyal mesafe izleme cihazı birden fazla kişinin bulunduğu sosyal alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bulaşıcı hastalıkların olduğu dönemlerde kişisel olarak önlem almanın en iyi yollarından biri başkaları ile temasta bulunmamaktır. Geliştirdiğimiz inContact cihazı da tam olarak bu işlevi yerine getirir. Kullanıcının başka insanlarla güvenli bir mesafede durmasını sağlar. Eğer güvenli mesafe ihlal edilirse kullanıcıyı uyarır.

Ayrıca takan kişinin yakın zamanda kimlerle yakın temasta bulunduğunu da veri tabanına kaydeder. Giyilebilir bir teknoloji olan inContact cihazı bluetooth teknolojisi ile çalışır. Böylece sosyal mesafe konusunda çok net ve güvenilir veriler sunabilmektedir. Bir askı yardımıyla boyuna asılabilen cihaz akıllı telefonlarla uyumludur. Tüm detaylar aplikasyonda görülebilir.

Pandemi Döneminde Sosyal Temas

Pandemi gibi salgın hastalıkların yaşandığı dönemlerde ne yazık ki kişisel olarak alınabilecek çok az önlem vardır. Bunlar; temizlik, maske kullanımı ve sosyal mesafenin korunmasıdır. Özellikle Corona virüs gibi sıvı partikülleri yoluyla bulaşan hastalıklarda temasın en aza indirilmesi önemlidir.

Özellikle kalabalık ortamlarda bazen bu mesafeyi korumak zor olabilir. O yüzden kişiler arasındaki mesafeyi otomatik olarak ayarlayabilen inContact cihazı virüslerin yayılmasını yavaşlatabilmektedir.

Pandemi Döneminde Sosyal Temas