Twitch Nedir?

Twitch Nedir?

Twitch nedir? Sorusu son zamanlarda oldukça hızlı bir şekilde büyüyen platform olan twitch.tv hakkında bilgi almak isteyenlerin çok sorduğu bir soru oldu. Twitch, temelinde bir sosyal medya platformu olsa onu öne çıkaran en önemli özelliği canlı yayın yapma imkânı sağlaması ve bu canlı yayınları online oyunlar üzerine kurgulamasıdır.

Peki, Twitch nedir? Twitch nasıl kullanılır? Twitch, isteyen herkesin kanalı üzerinden canlı yayın açıp insanların ilgisini çekebilecek içerikler üretmesini sağlayan, bazı özelliklerinin kullanılabilmesi için bağış sistemiyle çalışan bir platform. Online oyunlarla özdeşleşen bu platform dünya üzerindeki online oyun oynayanların veya onları izleyenlerin buluştuğu bir yer konumunda bulunuyor.

Twitch Nedir?Twitch Nedir? Twitch Nasıl Büyüdü?

Twitch.tv aslında yayın hayatına 2011 yılında başlamış olsa da popülerliğinin artıp kullanıcı sayısının milyonları bulması son birkaç yıl içerisinde oldu. Her ne kadar farklı bir yapı ve konsepte sahip olsa da Twitch bir sosyal medya platformu. Platformun spesifik ve diğer sosyal medya platformlarından ayrılan özelliği ise isteyenlerin kanalları üzerinden canlı yayın yapabilmesi ve bundan para kazanabilmesi. Çünkü Twitch, aşağıda detaylı olarak anlatacağımız gibi bağış sistemi ile çalışıyor. Yani yayıncılar kendilerini izleyenlerden belli şartları karşılamaları karşılığında bağış alabiliyor.

İzleyici tarafından farklılığı ise, insanların kendileriyle aynı oyunu oynayan çok iyi oyuncuların yayınını izleyebilme ve hatta onunla sohbet edebilme özelliği. Bunun için de ücret ödemekten geri durmuyorlar. Bu tür oyunlara ve platformlara aşina olmayanlara garip gibi gelse de z kuşağı veya gammerların dünyası önceki nesillerden biraz farklı.

Twich’in büyümesi ise, League of Legends oyununun hızla yayılıp bütün dünyada oynanan bir oyun olmasıyla paralel olarak gerçekleşti. Lol olarak kısaltılan bu oyunun oyuncularının twitch üzerinden yayınlar yapmasıyla bilinirliği artan platformda zamanla bu tarz diğer oyunları oynayan yayıncıların ve izleyicilerin toplanmasıyla gammerlara özgü bir dünya yaratılmış oldu.

Twitch’te En Çok İzlenenler Neler?Twitch platformunun asıl kitlesini oluşturanlar League Of Legends, Counter Strike: Global Offensive, PUBG gibi oyunları oynayan ve izleyenler olsa da günümüzde Twitch üzerinden çok farklı oyunlar da oynanabilmekte ve farklı türde içerikler de yayınlanmaktadır.

Belli bir takipçi kitlesi oluşturan yayıncılar bazı yayınlarında oyundan çok eğlenceli videolar izleyip bunlar hakkında yorum yapabiliyor veya çizim, resim, müzik gibi yeteneklerini sergileyip bağış toplayabiliyorlar. Bazı yayıncılar ise sadece izleyicilerden gelen yorumlar üzerinden onlarla sohbet edebiliyorlar.

Twitch Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Twitch platformunun bu kadar popülerleşmesinin ve hakkında çok konuşulmasının sebeplerinden biri de yayıncıların buradan oldukça yüklü miktarda paralar kazanmaları. Bu elbette her yayıncının para kazanacağı anlamına gelmez fakat ayda 50.000 dolar para kazanabilen, tek bağışta binlerce dolar bağış alan yayıncıların sayısı da epey fazla.

Twitch üzerinden para kazanmanın iki yöntemi bulunuyor. Bunlar;

  • Bağış almak
  • Twitch ile ortaklık kurmak

Twitch Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?Bağış Almak

Twitch üzerinden para kazanmanın ilk yöntemi bağış sistemi. Platform, izleyicilerin yayıncılara bağış yapmasını teşvik ediyor ve bunu tek tıkla yapmalarına imkân takınıyor. Sistem oldukça basit; yayınını izlediğiniz bir yayıncının içeriği hoşunuza gittiyse ona istediğiniz miktarda bağış yapabiliyorsunuz. Bu miktarlar izleyiciler için genelde birkaç dolar gibi küçük meblağlar olsa da binlerce bağış alanlar için epey iyi bir miktar olabiliyor.

Geçtiğimiz yıl YouTube tarafından kullanıma sunulan ve izleyicilerin içerik oluşturucularına bağış yapmasına imkân tanıyan “Katıl” butonu da esasında Youtube’un Twitch’ten esinlendiği bir özellik. Gelecekte diğer sosyal medya platformlarının da kullanıma açması muhtemel olan bu tarz özellikler içerik üreticilerini daha kaliteli ve sürekli içerikler üretmek için de teşvik eden faydalı bir uygulama olsa da bizim ülkemizde henüz pek yaygınlık kazanamamış durumda maalesef.

Ankara Web Tasarım

Twitch ile Ortaklık Kurmak

Twitch platformu üzerinden para kazanmanın diğer yolu da Twitch ile ortaklık kurmak. Fakat bunun için belli şartların karşılanıyor olması gerekir. Bunlar

  • En az 5 bin aboneye sahip olmanız
  • Her yayınınıza katılan ve sizi takip eden bir kitle oluşturmanız

Bu kriterleri yerine getirdiğiniz takdirde Twitch’e ortaklık teklifi başvurusu yapabiliyorsunuz. Eğer Twitch sizin bu önerinizi kabul ederse kanalınıza abone olmak için bir buton eklenir. Bu buton eklendikten sonra diğer kullanıcıların kanalınıza abone olması için 4 dolar gibi bir ücret ödemesi gerekir. Twitch bu ücretin yaklaşık 1/3’ünü yani 1,2 dolar ile 1.5 dolarını kanal sahibinin hesabına aktarır. Böylece hem Twitch hem de yayıncı para kazanmış olur.