Web Programcılığı

Web Programcılığı

Web programcılığı, web uygulamalarının tasarım ve programlamasını üstlenen alandır. Çeşitli programlama dillerinden yararlanarak web uygulamalarının yapılması için bu daldaki çalışmalardan yararlanılmaktadır.

Web programcılığı, bu alanda eğitim veren lise ve üniversitelerden alınan eğitimle yapılmaktadır. Bunun yanı sıra alandaki çalışmaların öğrenilebileceği pek çok özel kurs, çeşitli eğitim alanları da mevcuttur. Web için geliştirilen programlama dillerine hâkim, matematik ve istatistik gibi dallarda da bilgi sahibi kişilerce yapılan programlamalar, verimli sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Alanında uzman, pek çok dilde çalışma yapabilen ajans veya kişilerden alınacak web programlama hizmeti, pek çok bakımdan verimli olacaktır.

Bir web programlama uzmanının bilgi ve yetkinlik sahibi olması gereken bazı alanlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Temel programlama,
 • HTML ve CSS,
 • JavaScript,
 • Web frameworkleri,
 • Veritabanı yönetimi,
 • DevOps araçları,
 • Arama motoru optimizasyonu,
 • Güvenlik bilgisi,
 • Sürüm kontrolü vb.
Web Programcılığı

Web Programcılığı Nedir, Ne İş Yapar?

Web programlama, internet üzerinde çalışan uygulamaların ve web sitelerinin oluşturulması, geliştirilmesi ve sürdürülmesi süreçlerini içeren bir disiplindir. Bir web programcı, kullanıcıların tarayıcıları aracılığıyla erişebileceği çeşitli içerikleri oluşturur ve yönetir. Web programcıları, kurumların veya bireylerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş web siteleri oluştururlar. Bu siteler, bilgi sunumu, ürün satışı, bloglar, haber siteleri ve daha fazlası gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

Web tasarım ve programlama, frontend, backend gibi yazılım ve bilgisayar programcılığı alanlarındaki uzmanlığı yahut tasarıma dair yetenek ve bilgiyi de gerektirebilir. Çalışmanın niteliği ve diğer detaylarına bağlı olarak gerekli kişisel donanım da değişecektir. Bununla beraber “web programcılığı nedir?” sorusuna verilecek en genel yanıt şu şekilde olacaktır;

 • İhtiyaçlara göre özelleşmiş web sitesi, uygulamaları geliştirebilen,
 • Web uygulamalarında kullanılan veritabanlarını oluşturan, yöneten,
 • Farklı cihazlarda web sitelerinin düzgün görüntülenmesini sağlayan,
 • Oluşturulmuş web sitesinin güvenlik ve performansını optimize eden,
 • Mevcut web sitelerini güncelleyen, hataları düzeltebilen bir alandır.
Web Programcılığı

Web programcılarının çalışma kolları çeşitli spesifik alanlara ayrılabilir. Bunun yanı sıra, teknolojik gelişmelere ayak uydurarak sürekli öğrenme ve gelişim de bu programlamada oldukça önemlidir. Bunun nedeni de web teknolojilerinin oldukça büyük bir hızla, sürekli değişmekte olmasıdır.

Bilgisayar programcılığı bölümü, web programlama ile sıkça karşılaştırılmaktadır. Her iki alan da bazı benzerliklere sahiptir. Her iki alanda da temel programlama konseptleri ve dil bilgisi gereklidir. Mantık, döngüler, koşullar gibi programlama temelleri her iki alanda da aynıdır. Hem bilgisayar programcılığında hem de web programlamada veritabanı yönetimi önemlidir. Verilerin saklanması, yönetimi ve sorgulanması her iki alanda da gereklidir.

Bununla birlikte bilgisayar programcılığı daha geniş bir kavramdır ve masaüstü uygulamaları, mobil uygulamalar, oyun geliştirme gibi farklı alanları içerir. Web programlama ise sadece internet üzerinde çalışan uygulama ve siteleri kapsar. Web programlamada odak, tarayıcılar aracılığıyla erişilen içerikler üzerinedir. Bilgisayar programcılığı ise daha geniş bir yelpazede farklı platformları içerebilir.

Web Tasarım ve Programlama

Web tasarım ve programlama alandaki çalışmalar, günümüzde hemen her kurum ve işletmenin temel ihtiyaçlarından biri hâline gelmiştir. Bu nedenle web programcılık hizmetinden faydalanmak isteyenler ve hizmet için uzmanlaşmış kişiler de oldukça fazla sayıdadır. Bir web tasarım ve programlama desteği sayesinde;

 • Web sitesinin ihtiyaçları profesyonel gözle belirlenir,
 • Gerekli algoritmaların hazırlanır ve kullanıma açılır,
 • Web sitesinin görsel tasarımına dair çalışma yapılır,
 • Web sayfası/sitesi üzerindeki veriler hazırlanır ve düzenlenir.
Web Programcılığı

Web siteleri, kurulma amaçlarına göre farklı ihtiyaçlara sahip olabilir. Bazı web uygulama ve siteleri yalnızca programlama ve tasarım aşamalarından oluşurken, bazı siteler için yazılım programcılığı vb. de gerekebilir.

Tasarım ve programlama iki ayrı koldan gerçekleştirilebileceği gibi kullanıcı arayüzü, deneyimi gibi noktalarda bilgi ve deneyimi bulunan tek bir kişi tarafından da yapılabilir. Yazılım ya da diğer bilişim teknolojileri ile ilgili gereksinimlerde bu alandaki deneyimli kişilerin de site veya uygulamanın hazırlığında yer alması gerekebilir.

Web programı hazırlama ve tasarlama süreçleri oldukça kritiktir. Bu noktadaki tüm çalışmaların büyük bir titizlikle yapılması, site veya uygulamanın ileride kolayca güncellenebilir olmasını, ulaşılabilirliğini etkiler. Ankara Web Tasarım olarak web sitesinin fikir aşamasından SEO ve Google Ads hizmetlerinin dek pek çok alanda hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.