Web Sitesi Reklam Verme

Web Sitesi Reklam Verme

Web sitesi reklam verme işlemi, internet sayfanızın veya sayfanızda tanıtılan bir ürün ya da hizmetin öne çıkarılarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayan bir hizmettir. Bu hizmet çeşitli sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Doğrudan sağlayıcı üzerinden reklam verilebileceği gibi çeşitli danışmanlık ajanslarından yardım da alınabilir.

Web sitesi reklam verme hizmetini bazı arama motorları ile çeşitli web sayfaları sunabilir. Ancak dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru Google olduğundan, arama sonuçlarında gösterilecek olanlar dahil pek çok reklam Google’ın reklam hizmeti aracılığıyla gösterilmektedir. Bu hizmet Google Ads ismine sahiptir.

Web Sitesi Google Reklam Verme

Google, kullanıcı sayısı açısından dünyanın en büyük arama motorunu sunmaktadır. Firmanın geliştirdiği algoritma, kullanıcının en çok ilgisini çekebilecek ve arama sorgusuyla en ilişkili olabilecek içerikleri sıralamaya çalışır. Ancak aynı zamanda kalitesiz olarak değerlendirilen içeriği de filtreleyerek alt sıralarda gösterir.

Google Adwords olarak bilinen hizmet ile reklam vermek sanal alemdeki pek çok kişi veya firma için iyi bir seçenek olacaktır. Adwords, dijital reklamcılık hizmetleriyle dünya çapında çok sayıda kişiye veya firmaya milyarlarca dolar kazandırmıştır. Web site reklamı nasıl yapılır? Bu alanda en iyi sonuçlara ulaşmak amacıyla bir internet sitesi reklam verme ajansıyla çalışılabilir. Bu ajanslar, dijital reklamcılık alanında danışmanlık vermekte ve tüm işlemleri müşteri adına yürütmektedir.

Peki web sitesi reklam alma nasıl yapılır? Google’ın reklam almak isteyen web sayfaları için de bir hizmeti vardır: Google AdSense. Bu sayede web sayfalarında reklamlar görüntülenebilir ve site yöneticisi gelir elde edebilir.

Web Sitesi Reklam Verme

Web Sitesi Reklam Verme Fiyatları

Bir web sitesi birkaç amaç için reklam vermek isteyebilir. Bunlar,

 • Sitede yer alan bilgilerin daha geniş kitlelere ulaştırılması
 • Ürün ya da hizmetlerin doğru kitleye ulaştırılması
 • Hizmetlerin mümkün olduğunca fazla kişiye ulaştırılması

Şeklinde olabilir. Dijital reklamcılık alanında faaliyet gösteren bir firmayla beraber çalışmak kişiler veya işletmeler için iyi bir tercih olacaktır. Google haricinde, sosyal medya devi Facebook da önemli bir dijital reklam hizmeti sunmaktadır. Günümüzde Meta Inc. adıyla bilinen şirket, Instagram gibi popüler platformları da bünyesinde barındırmaktadır.

Youtube ise yıllar öncesinde Google tarafından satın alınan bir video paylaşım platformudur. Bu platformda da bölgeye göre değişen içeriklerde reklamlar gösterilmektedir. Üstelik reklam kişiselleştirme sayesinde, tanıtım içerikleri doğru hedef kitleye yönlendirilebilmektedir.

Sanal reklam/tanıtım fiyatları, hangi platformun seçildiğinden ve tanıtım metninin uzunluğundan etkilenebilmektedir. Bir platform aracılığıyla reklam yayınlamanın maliyeti, reklamlar sayesinde elde edilen kazançtan düşük ise başarı yakalanmış demektedir.

Web Sitesi Reklam Verme

Web Sitesi Olmadan Google Reklam Verme

Google web sitesi reklam verme konusunda uzunca zamandır hizmetlerini sürdürmektedir. Google Ads ilk olarak 2000 yılında kullanıma sunulmuştur. Peki bir web sayfasına sahip olmadan Google ile reklam verilebilir mi? Aslında bu şekilde yayınlanan reklamlarda, web sayfasına bir bağlantı verilmektedir. Bu yüzden bir internet sitesine sahip olmak faydalı olacaktır.

Bir web sayfanız yoksa Google gerekli yönlendirmeleri yaparak ücretsiz bir tanesine sahip olmanızı sağlayabilir. İlgili alan adlarını barındıran çeşitli sağlayıcılar bulunmaktadır. “Google Sites” hizmeti de bunlar arasındadır. Bu sayede hızlı bir şekilde internet sitesi oluşturmak mümkündür. Ancak web sitesi hazırlamak istemeyenler için işletme profili ile yerel bir sayfa oluşturulabilir. Bu alternatif yöntem ile de Google Ads aracılığıyla reklam verilebilmektedir.

Google Reklam Ücreti Ne Kadar?

Google reklam verme fiyatları dijital reklamcılık alanında en çok araştırılan konulardan biridir. Google Adwords ücretli mi? Evet, Google’da ücretsiz reklam verme mümkün değildir. Ücretlendirme genellikle reklamın gösterileceği kullanıcı kitlesi ve kelime sayısı gibi faktörlere göre değişmektedir. Dolayısıyla her reklam için tek ve standart bir fiyat verilememektedir.

Detaylı fiyatlandırma için Google Ads giriş yapılarak bilgi alınabilir. Ayrıca Ankara Web Tasarım gibi Google Adwords danışmanlığı veren ajanslardan da yararlanılabilir. Böylece çeşitli reklam paketlerinden, içeriğinden ve fiyatlarından haberdar olabilirsiniz. Yaratıcı ve özgün içeriklerle bir adım öne çıkabilirsiniz.

Peki bu alanda neler yapıyoruz?

 • Sektördeki rakip firmaların analizi ve başarı sağladıkları anahtar kelimelerin araştırılması
 • Genel anahtar kelime incelemesi
 • Google Ads sistemiyle uyumlu reklam/tanıtım stratejilerinin geliştirilmesi
 • Hitap edilecek hedef kitlenin belirlenmesi
 • Dönemlik raporlarla neler yapıldığının müşteriye aktarılması
 • Firma veya organizasyonun amaçlarına uygun olarak kampanya planlaması
 • Reklamın yayında kalma süresi boyunca optimizasyon ve destek işlemleri
 • Maliyet-kâr analizinin yapılması