Web Tasarımında ikon Kullanımı

Web Tasarımında ikon Kullanımı

Web Tasarımında ikon Kullanımı her zaman en iyi tasarım çözümü değildir . Sorunlarının üstesinden gelmek için bazı ipuçlarını uygulamayı bilmemiz gerek .

Web’de, e-posta gelen kutunuzdan Facebook’a, dolaştığınız tuhaf kenarlara kadar her yere göz atın ve genellikle simgeleri destekleyerek ya da tamamen değiştirerek simgeleri göreceksiniz.

Ancak insanlar, web ve kullanıcı deneyimi ile tasarımının yükselmesinden çok simgeleri bir iletişim aracı olarak kullanmayı benimsediler.  Nerede kullanıldıklarının öneminden çok tek bir hedefe sahiplerdi. Web Tasarımında İkon Kullanımı bir mesajı yaygın olarak benimsenmiş bir görsel ile dil aracılığıyla verimli ve anlaşılır bir şekilde iletimini sağlamak Web Tasarımında İkon Kullanımı nın doğruluğunu ortaya koymaktadır .

Yukarıda saydığımız etkenler yani simgeler iki şeye ihtiyaç duyarlar :

  1. Yaygın kullanım
  2. Tek olan ve yaygın olarak bilinen bir anlam örn; ( Gülen yüz ifadesi : yaygın olarak kullanılır ve anlamı sadece gülmeyi temsil eder )

İkonlar bu iki maddeye uyduğunda kesinlikle güçleri sorgulanamaz  . Daha da sadeleştirmek gerekirse  sadece dünyanın en yaygın dinlerine bakın. Haç, altı köşeli yıldız ya da yıldız ile hilal gibi semboller dünya çapında bir topluluğun , hareketin veya bir gurubun simgesi olarak tek bir açıklama yapılmadan sonsuzda dek bilinecektir .

Açıklama gerektirmeyen 3 yaygın simge

Ancak dijital dünyada , Web Tasarımında İkon kullanımı simgeler bazı ciddi zorluklarla karşı karşıya. En büyük büyük problem tutarsız kullanımlar. O zaman, bu konulara daha yakından bakalım .

Evrenin tamamında tanınan simgeler ve semboller 

Bir simgenin yaygın bir şekilde benimsenmesi zor  hatta kullanımı sağlamak için ek olarak yoğun çalışmalar gerektirebilir.

Web Tasarımında ikon Kullanımı

Mesele şu ki, insanlar her zaman bir simgenin anlamını, o simgenin anlatmak istediğini her zaman alamayabilirler  . Kültürel ve hatta kişisel çağrışımlar, bir sembolün amaçlanan anlamını bazen anlamsız bir şekilde değiştirebilir.

Bir simge tanıdık değilse , insanlar geçmiş deneyimlerinden ve bağlamsal ipuçlarından (yani, kullanıcı arabirimindeki diğer sinyallerden) anlam çıkartacaktır.

Bu sizin yararınıza olabilir, yada tam tersi size çok uzak kalabilir .

Örneğin, yol levhası genellikle coğrafi olarak spesifiktir ve ABD’li bir sürücünün anlayacağı şekilde tasarlanmıştır. Bu durum tamamen konuma özel içeriktir.  Bu durumda, ABD için tabela ABD’deki standartlara uygun olarak tasarlanmalıdır.

Öte yandan, uluslararası  tabela tasarlıyorsanız, çok çeşitli sürücülerin standartlarını ve dillerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kültürel sınırlamalar

Uluslararası bir kitle için tasarım yapıyorsanız, simgelerin yazılan ve konuşulan dilden muzdarip olan aynı çeviri konularına tabi olabileceğini unutmayın. Bir ikonun çağrışımları kültürler arasında geniş ölçüde değişebilir ve özellikle kaçınmak istediğimiz belirsizlik durumunu ortaya çıkarır

Görünümlerin önemli olduğu kullanıcı arayüzlerin de Web Tasarımında Ikon Kullanımı adı altında sıklıkla kullanılan göz simgesini göz önünde bulundurun. Kuzey Amerika kültüründe önceden hiç var olmayan bir anlamı olan göz simgesi, burada zarif bir çözümdür. Ancak, bazıları için, göz Nazar, Gözün Gözü ya da Gözün Gözü gibi olumsuz bir çağrışım taşır. Örneklerimiz’den yola çıkarak detaylı araştırmaları yapmalısınız .

Kullanıcı adaptasyonu

Simgelerin anlamları geliştikçe, standartlaştırılmış bir görsel dilin oluşturulabilmesi için önceki sürümlerin silinmesi gerekecektir.Sitenizi veya dijital ürününüzü kullanan kişiler belirli bir simgeyle etkileşim sonuçlarına aşina hale geldiyse, o zaman ilişkinizi sürdürün! Bir arayüzdeki bir sembolün anlamını aniden değiştirmek, oluşan anlamları ve değerleri hiçe saymak olur . Bu da size kesinlikle negatif olarak yansır .

Bu simgeleri sitenizde değiştirdiğinizi Düşünün ? Nasıl bir etki yaratacağını düşünmeye başladınız sanırım.

Mesajdaki belirsizlikler ve anlama üzerindeki devam eden önemi Kelimelerini kullan

İnsanlar görselleri metinlerden daha hızlı işlerler, özellikle görsellerin anlamlarını daha önceden bildikleri zaman.

Peki aynı mesajı herkese iletmek için tek bir simgeye güvenebilir misiniz ? Birçok durumda, kelimeler bir simgenin mesajını açıklığa kavuşturacak ve insanlarla etkileşimlerinin sonucu güven verecektir. Bu artan güven, önemli metriklere önemli olumlu artışlar sağlayabilir.

Böylece simgeler daha hızlı olsa da, kelimeler daha güvenilirdir. Ve birlikte her zaman daha iyi iş çıkarırlar !

Giderek, kullanıcı arayüzü tasarımcıları, simgeleri ve kelimeleri birleştirir. Bu işleme küçük bir kurban verme diyebiliriz . Netlik eksikliğinden dolayı adeta meşhur olan hamburger ikonları, aniden “Menü” kelimesi ile keskin bir şekilde odaklama sağlamıştır diyebiliriz .

Açıklama gerektirmeyen simgeler

Web Tasarımında İkon Kullanımı sırasında bir simgenin açıklanması gerektiğinde yapılan işlemin, Onda dokuzu başarısız oluyor. Aşinalık tekrardan kaynaklanır ve durum buyken sapmalar olursa buda size negatif yansıyacaktır .

Bir simgenin anlamını açıklığa kavuşturmak için diğer tasarım öğelerini kullanarak tüm ağırlığı çekmesine izin vermekten kaçının.

Örneğin, büyüteç simgenizin arama anlamına geleceğini ve yakınlaştırmadığını güçlendirmek için metin giriş alanına yerleştirin. Bu şekilde, insanlar, arama aracını ikon aracılığıyla tanımak için harekete geçer ve bu, genişleme veya küçültme gibi, arama çubuğunun varlığı ile takviye edilir.

İşte , ince bir etkileşim tarafından desteklenen büyüteç kullanan genişleyen bir arama çubuğu tasarımına bir örnek . Arama çubuğunun önizlemesi, bu bağlamda, büyüteç camının anlamını arama simgesi olarak ortaya çıkarır.

Nasıl gelişebiliriz?

Dikkatli ve düşünceli kullanın

Simgelerinizin mesajını güçlendirebilir ve kullanıcı katılımını artırabiliriz .Web Tasarımında Ikon Kullanımı dendiğinde en basit şu şekilde örnek arayabilirsiniz . Mesela en güncel web sitelerindeki mevcut işleri örnek olarak ele alalım . Yeni düzen, en popüler sayfaları simge olarak tanıtır, aşinalılığı artırır ve tek belirsiz menü simgesine olan bağımlılığı azaltır.
Facebook , kullanıcıların Facebook uygulamasını nasıl kullandıklarını daha iyi yansıtmak için 2013’teki menü düzenini yeniden tasarladıklarında bu sekmeyi “sekme çubuğu” diyerek gezinmenin tanımını ikonlarla sağlamış oldu .

Sözleşmeye bağlı kalın

Dikkatlice takip etmelisiniz ve her zaman bilinmeyen simgeleri kullanmanın etkilerinin farkında olun – kabul edilen normlardan sapmalar kasıtlı olmalıdır , yani anormal anlam veya kullanımdan yararlanmak için tasarlanmalıdır.

Sözleşmeleri destekleyen simgeler, daha geniş bir kullanıcı tabanı tarafından daha kolay tanınacak, böylece insanların daha fazla güven ile simgelerinizle etkileşimde bulunmasına yardımcı olacak.

Web Tasarımında ikon Kullanımı: Anlamlı bir bağlam tasarlayın

Dil gibi, simgeler bağlamları aracılığıyla anlam kazanır. Simgelerinizi, parlaklık simgesi için bir bağlam oluşturan iyi tasarımla güçlendirin.

Örneğin, dijital kitabın sağ kenarındaki bir ok bir şey anlamına gelebilir , ancak yerleşimi göz önüne alındığında,

Web Tasarımında ikon Kullanımı
Web Tasarımında ikon Kullanımı

insanlar muhtemelen okun bir sonraki sayfaya döneceğini anlayacaktır.

Bu örneğin oldukça düşük riskli olduğunu unutmayın (bir kullanıcı henüz çıkmak istemediyse, bir önceki sayfaya kolayca dönebilir) ve bu da denemeler için iyi bir yer olmasını sağlar. Sosyal medyada durum güncellemesi göndermek veya e-posta göndermek gibi daha yüksek riskli bir senaryo, yeni bir şey denemek için yetersiz bir faaliyet olacaktır.

Simge kullanırken sorumluluk alarak devam edin

Simgeleriniz ile kasıtlı ve bilinçli olun, gerektiğinde kelimeleri destekleyin ve olabildiğince kapsayıcı olun. Ayrıca, anlamınızı güçlendirmek için simgelerinizin bağlamını tasarlayın.

Unutmayın ki başarılı bir simge, yaygın tanınma ve somut tutarlı bir mesaj üzerine kuruludur. Bu düşünceyle hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Daha Detaylı bilgi ve teklif için bizlere ulaşın

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin : Facebook Twitter Google Plus | Word Press