XML Nedir

XML Nedir?

XML nedir? XML’in açılımı Extensible Markup Language şeklindedir. Türkçe çevirisi ise “Genişletilebilir İşaretleme Dili”dir. XML hem insan hem de bilgisayarlar tarafından okunabilen bir dizi kodlama kuralı tanımlamaktadır.

XML nedir?” sorusunu cevaplamadan önce, onu biçimlendirme dillerinden farkıyla açıklamak gerekir. Temelde metinsel bir veri formatı olan XML, içerdiği verilerin işlenebilmesi için uygulama programlama arabirimi yani API’lere ihtiyaç duyar.

XML Nedir? Nerede Kullanılır?

XML Dosyası
XML Dosyası

XML kesinlikle HTML gibi önceden tanımlanmış bir biçimlendirme diline sahip değildir. Bunun yerine, kullanıcıların içeriği tanımlamak için kendi biçimlendirme sembollerini oluşturmalarına izin vererek sınırsız ve kendi kendini tanımlayan bir sembol seti oluşturur.

Basit bir karşılaştırma yapmak gerekirse HTML içeriğin sunumuna odaklanır, XML ise veri depolamak için kullanılan bir tanımlama dilidir. “XML nedir?” sorusunun en net cevabı böylece anlaşılabilir.

XML çok fazla alanda kullanılabilir. Amacının daha net anlaşılması adına bilinen birkaç örnek verelim:

  • RSS ve ATOM gibi okuyucu uygulamaların işlemesinde
  • .NET yapılandırma dosyaları için
  • Microsoft Office 2007 ve sonraki sürümlerinde, belge yapısının temeli olarak XML’i kullanır. Örneğin .docx Word belge biçiminde, Excel (XLSX dosyaları) ve PowerPoint’te (PPTX dosyaları)
  • XML bayilik: XML bayilik sistemi, e-ticaret yapan firmaların stoksuz olarak satış yapabilmelerine olanak sağlar. Bunu, bir tedarikçinin XML dosyasını kullanarak yapar. XML dosyaları dinamik olduklarından, stoklar aynı veriler üzerinden kullanılabilir.

Görüldüğü gibi XML dosyası bilgisayarımızda gerçekleştirdiğimiz basit eylemlerde bile önemli rol oynamaktadır. Peki, XML dosyası nedir ve nasıl açılır?

Web Tasarım

XML Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

XML Nedir?
XML Nedir?

Bir XML dosyasının hangi uygulama ile kullanılacağı farklılık gösterir. Eğer XML dosyasını tasarlayan siz değilseniz bazı seçenekler vardır.

XML dosyasını açmanın birkaç yolu vardır. XML dosyaları herhangi bir metin düzenleyicisinde açılabilir ve düzenlenebilir. Ayrıca tüm web tarayıcılarında da görüntülenebilir.

Not Defteri XML Görünümü
Not Defteri XML Görünümü

XML dosyaları sadece metinde oluştuğu için metin düzenleyicilerde açılabilirler. Fakat Not Defteri gibi düzenleyiciler XML dosyasını uygun bir şekilde gösteremezler. Dosyayı açıp içeriğe göz atmak için farklı seçenekler de düşünülebilir.

Web Tarayıcısıyla XML Dosyası Açma

Chrome XML Açma
Chrome XML Açma

XML dosyalarını düzenlemeye değil de arada sırada görüntülemeye ve kontrol etmeye ihtiyacınız varsa web tarayıcınızı kullanabilirsiniz. Varsayılan web tarayıcınız, muhtemelen XML dosyaları için varsayılan görüntüleyici olarak ayarlıdır. Dolayısıyla XML dosyasına çift tıklayarak içeriği görüntüleyebilirsiniz. Çift tıklayarak açamıyorsanız yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz.