YouTube Reklam Modelleri Nelerdir?

YouTube Reklam Modelleri Nelerdir?

YouTube reklam modelleri nelerdir? Sorusu gün geçtikçe daha çok sorulmaya başlanan ve hem dijital içerik üreticileri hem de işletme/marka sahipleri için bilinmesi gereken önemli bir konudur. YouTube, bünyesinde farklı tarzdaki içerikler için çeşitli reklam modellerine sahip olmakla birlikte, bu modelleri gün geçtikçe geliştirmeye devam ediyor.

Biz de bu yazımızda hem Youtube üzerinden kendi reklamını vermek isteyen işletme, marka, firma veya dijital proje sahipleri için hem de dijital içerik üretip daha geniş kitlelere ulaşmak için isteyenler için bir rehber hazırladık. Yazımızda YouTube reklam modelleri nelerdir? Konusuna açıklık getirip kendi YouTube reklam stratejinizi belirlemeniz için gerekli bilgileri sunacağız.

YouTube Reklam Modelleri Nelerdir?YouTube Reklam Modelleri Nelerdir? Neden YouTube?

YouTube, hali hazırda dünyanın en büyük video içerik barındırma platformu konumundadır. Aylık ortalama 2 milyar aktif kullanıcıya sahip olan platform, Google’dan sonra dünyanın ikinci büyük arama motorudur. İşte Youtube’a reklam vermenizin neden önemli olduğunu gösteren birkaç sayısal veri:

  • Dünya genelinde her gün 1 milyar saatten fazla YouTube videosu izleniyor ve milyarlarca görüntüleme yapıyor.
  • Her gün 50 milyonun üzerinde video üretici YouTube’a ortalama 576,000 saat uzunluğunda video ekliyor.
  • 18-24 yaş arası gençlerin %96’sı Youtube kullanıyor.
  • YouTube video izlemelerinin %70’inden fazlası mobil cihazlardan gerçekleştiriliyor.
  • YouTube toplam 80 farklı dilde yayın yapıyor.
  • Youtube reklamları izleyicilerin %83’ünün dikkatini çekmektedir. Bu oran TV’lerde %45’tir.
  • YouTube kullanıcılarının %68’i satın alma kararı vermeden önce YouTube’tan ilgili ürünle ilgili video izliyor.
  • Online alışveriş yapan YouTube kullanıcılarının %80’i, satın alma kararı vermelerine yardımcı olmak için alışveriş sürecinin başında video izlediklerini belirtiyor.

Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının %90’ının kullanıcısı olduğu Youtube, hem tüm dünyada yükselen video içeriklerin en önemli paylaşım platformu olması hem de video içerik kültürüne yön vermesiyle dünyadaki önemli bir reklam alanı olma dinamiğine de sahiptir. Günümüzde de hem markalar hem de video içerik üreticilerinin reklam yapmanın yanında para da kazanabildiği bu mecrada bilinmek ve hedeflenen kitleye ulaşmak için reklam vermek oldukça önemli bir nokta.

Küçük bütçelerle de yapılabilen YouTube reklam kampanyaları oluşturabilmek için öncelikle reklam modellerinin hangileri olduğuna ve hangi işlevlere sahip olduklarına bakalım.

Youtube Reklam Modelleri

YouTube, her biri farklı özelliklere ve kullanım alanlarına sahip 3 ana reklam modeline sahiptir. Bu reklam modelleri kendine özgü avantaj ve dinamiklere sahiptir. Reklam verirken hedeflenen noktaya göre belirlenmesi gereken reklam modellerinden sadece biri kullanılabileceği gibi diğerleriyle de birlikte kullanılabilir.

Ankara Web Tasarım

Trueview Reklam Modeli

TrueView reklamları videoların başlamasından önce veya sonrasında görülen ve 5 saniye izlendikten sonra atlanabilen reklamlardır. Çok yönlü kullanım alnına sahip bu reklam modeli aynı zamanda oldukça uygun maliyetlidir. Çünkü Trueview reklamları, ya reklamın en az 30 saniyesinin ya tamamının izlenmesi sonucunda veya izleyici reklama bir aksiyon verdiğinde (tıklama gibi) reklamverenden ücret alır.

YouTube’un yanında Google Görüntülü Reklam Ağı’nda da gösterilebilen TrueView reklamları da kendi içerisinde iki alt modele ayrılmaktadır.

YouTube Reklam Modelleri Nelerdir?TrueView In-Stream (Yayın İçi) Reklamları

Bu reklam türü video aralarında gösterilebildiği gibi Google Display Network aracılığıyla Google’da, oyunlarda farklı mobil uygulamalarda da gösterilebilir. Video aralarında 5 saniye sonra atlanabilen TrueWiev In-Stream reklamlarına, reklamınız gösterilirken sağ ekranın sağ üst köşesindeki banner ile izleyenleri web sitenize veya istediğiniz başka bir yere yönlendirme seçeneği de bulunmaktadır.

Bu reklam türünde izleyicinin izlemesi zorunlu olan ilk 5 saniye oldukça önemlidir. 5 saniye içerisinde izleyiciyi reklamın kalanını da izletmeye ikna etmeniz gerekir. Yine reklamın ilk 5 saniyesinde marka veya kanalınızın adının, logosunun geçmesi marka bilinirliğinizin artmasına etki edecektir.

TrueView Discovery (Keşfet) Reklamları

Bu reklam modeli YouTube anasayfada, arama sonuçlarında ve videoların yanında çıkan “öneri” grubunda bulunan reklamlardır. Marka bilinirliğini ve reklamların izlenme sayısını önemli ölçüde etkileyebilen TrueWiev Discovery reklamlarında, In-Stream reklamları gibi videonun izlenme süresinde değil; videonun tıklanmasına göre ücretlendirilir ve her tıklama başına ücret alınır.

Non-Skippable (Atlanamayan) Reklam Modeli

Bu reklam türü video izlerken çıkan ve reklamı geçme seçeneğinin olmadığı reklamlardır. Videonun başlangıcına veya 10 dakikadan uzun videoların ortalarında çıkan Non-Skippable reklamları, atlanamadığı için izleyici tarafında negatif bir algı oluşturma potansiyeline sahip olsa da iyi tasarlanmış bir reklamdan etkili sonuçlar alınabilir. Bu reklam türünde de izlenme sayısına göre, yani reklamı izleyenin herhangi bir aksiyonda bulunmasına bakılmaksızın her gösterim için ücretlendirme yapılır.

YouTube Reklam Modelleri Nelerdir?Bumper Reklam Modeli

Bumper reklamları videoların başında veya ortasında gösterilen ve atlanamayan 6 saniyelik reklamlardır. Hedeflediğiniz amaca ulaşmak için 6 saniyenizin olduğu bu reklam modeli marka bilinirliğini artırmak veya kampanya duyurmak için iyi bir yoldur. Bumper reklamlarında da ücretlendirme gösterim başına göre hesaplanır.

YouTube Reklam Modelleri Nelerdir?YouTube Reklamları ile Öne Çıkın

YouTube günümüz dijital medya platformları arasında sahip olduğu özellikler sebebiyle çok özel bir yerde bulunan dünyanın en büyük video platformudur. Her gün milyarlarca insanın ziyaret edip vakit geçirdiği bu mecra, hem markalar için ideal bir reklam alanı hem de video üreticileri için iyi bir gelir kaynağıdır. İstenilen izlenme oranlarına gelmenin kolay olmadığı YouTube, bunun için farklı reklam modelleri geliştirmiştir ve kullanıcılarına sunmuştur.

YouTube reklam modelleri hakkında bilgi verdiğimiz yazımızın ikinci bölümünde YouTube’da reklam kampanyası nasıl oluşturulur? ve etkili reklam kampanyası nasıl yapılır? konularını ele alacağız.