5 Adımda Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

5 Adımda Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

5 Adımda doğru anahtar kelime nasıl bulunur, anahtar kelime seçimlerimiz SEO çalışmalarımıza gerçek sonuçlardan örneklerle nasıl etkide bulunur? Fikir edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz. Arama motorlarını en minimal anlamıyla bir mahalle olarak düşünürsek, anahtar kelimeler organik trafik aldığımız ve bizim adresimize ulaşan sokaklardır. Bu sokaklardan bazıları daha uzun mesafeden evimize ulaşırken, kimileri de kestirme tabir edeceğimiz en ideal tercihlerdir.

  1. Google arama ekranından anahtar kelime fikirleri almak
  2. Anahtar kelimenizle ilgili en çok dikkat çeken materyali belirlemek
  3. Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Verileri
  4. Ücretsiz Anahtar Kelime Araçlarından Faydalanma
  5. Alternatif arama sonuçlarını kontrol

Yukarıdaki tüm maddeler size, daha fazla hedef kitleye ulaşma ve dijital trendlere tam uyumlu içerik oluşturma konusunda emin olacağınız somut veriler sunacaktır. 5 Adımda doğru anahtar kelime nasıl bulunur konumuza hemen ilk maddemizin detaylarını açıklayarak başlayalım.

1- Google Arama Ekranından Anahtar Kelime Fikirleri Almak

Google anasayfasında arama kutucuğuna bir şeyler yazmaya başladığınız anda size aramak isteyebileceğiniz sözcüklerle ilgili aşağı açılır pencere olarak tahminleri sıralar. Bu artık herkes tarafından uygulanan bir anahtar kelime bulma yöntemi olsa da rehberimizdeki 5 maddeyi birden uyguladığınızda en yararlı olanları seçmenizi sağlayacak.

Google Arama Ekranından Anahtar Kelime Fikirleri Almak
Google Arama Ekranından Anahtar Kelime Fikirleri Almak

Bu ekran üzerinden önerilen anahtar kelimelerden hazırlayacağınız içerikle ilgili en alakalı olanları not alıyoruz. Böylece konu başlığınızla ilgili ilk akla gelen sorguları bizzat Google verilerinden elde etmiş oluyoruz. Sizlere maksimum verim almanızı sağlayacak bir tavsiyemiz de örneğin “Antalya Gezi Rehberi” başlıklı bir yazı hazırlayacaksanız hem “Antalya gezi” yazınca ekrana dökülen hem de “Antalya gezi rehberi” yazınca ekrana dökülen anahtar kelimeleri not almanız daha detaylı bir analiz yapmanızı kolaylaştıracaktır.

2- Anahtar Kelimenizle İlgili En Çok Dikkat Çeken Materyali Belirlemek

Google arama ekranıyla ilgili veri toplama aşamamızın diğer bir kriteri hangi tür içeriğin daha çok ilgi gördüğüdür. Bunu öğrenmek de oldukça basit. Aşağıdaki arama sonucu görüntüsünde göreceğiniz üzere bir amama yaptığınızda “Tümü, Haberler, Videolar, Görseller, Alışveriş vs.” şeklinde içerik türüne özel arama da yapılabilmekte. Dikkat edilmeyen ise her anahtar kelimede bu sıralamanın değiştiğidir. Örneğin siz “USB Bellek” araması yaptığınızda tümü seçeneğinin yanına ilk gelecek seçenek alışveriş olacaktır. Çünkü bu daha çok satın alma ile sonuçlanan kullanıcı deneyimine sahip bir aramadır.

Google Arama Ekranından Anahtar Kelime Fikirleri Almak
Google Arama Ekranından Anahtar Kelime Fikirleri Almak

Aynı şekilde “nasıl yapılır” tarzında bir arama yapacaksanız da bu sefer video sonuçları ön planda karşınıza çıkacaktır. İşte bu noktadan hareketle oluşturacağınız içeriğin video olarak mı daha fazla dikkat çekeceği yoksa görsel aramalarda söz sahibi olarak ziyaretçi almak için kaliteli ve geniş resimlere mi yer verileceğine karar verilebilir. Ayrıca eğer üreteceğiniz içerikte alışveriş sonuçları baskın çıkıyorsa E-Ticaret, siteleri, reklamlar vs. derken ilk sayfada yer alsanız bile organik ziyaretçi pastasından az pay kapmanız muhtemel sonuç olacaktır.

3- Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Verileri

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Verileri
Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Verileri

Ücretli Google reklamları anahtar kelime odaklı ilerleyen bir platform olduğundan arama sıklığı, ücretli reklamlarda geri dönüş yüzdesi ve rekabet düzeyi gibi pek çok veriyi bizlere sunabilir. Hatta organik arama sonuçlarında ulaşmanızın zor olacağı “uzun kuyruk anahtar kelime” adı verilen ve az aranma hacmiyle kolay sıralama yükselmenize de fayda sağlayacak yeni fikirler de bulmanız mümkün. Yukarıdaki anahtar Kelime planlayıcı>Yeni anahtar kelimeler bulun yolunu izleyerek bu ekrana ulaşabilirsiniz. Bu araştırmayı ister tanıtım yazısı isterseniz de blog yazıları için yapabilirsiniz.

Ana konu başlığınızı girip anahtar kelime fikirlerini getir dediğinizde Google istatistiklerine yansıyan tüm yan kelimeleri görebileceksiniz. Bulduğunuz kelimelerin oluşturmak istediğiniz içeriğe en yakın olanlarını da not ederek adımlarımıza devam ediyoruz.

5 Adımda Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?
5 Adımda Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

4- Ücretsiz Anahtar Kelime Araçlarından Faydalanma

Ücretsiz Keyword Tool platformları yukarıdaki maddelerde topladığınız verileri tek bir ekran üzerinden test etmenizde, verimliliğini ölçmenizde size yardımcı olacaktır. Örneğin Moz keyword explorer anahtar kelime zorluk derecesi, arama hacmine göre tıklanma-geri dönüş oranı ve en düşük-en yüksek aranma hacimleri değişimi konusunda grafiksel ara yüzüyle kullanışlı veriler sunar. Diğer bir araç olan Ubersuggest ise çok daha basit bir arayüzde çok sayıda anahtar kelimeyi sıralamanızı sağlayacaktır. Daha pek çok ücretsiz araç bulunsa da bu iki platformun diğer adımlarla birleştirildiğinde yeterli bilgi toparlamınızda yeterli geleceğini düşünüyoruz.

Ücretsiz Anahtar Kelime Araçlarından Faydalanma
Ücretsiz Anahtar Kelime Araçlarından Faydalanma

5- Alternatif Arama Sonuçlarını Kontrol

5 Adımda Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?
5 Adımda Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Tüm adımların deyim yerindeyse meyvesini toplayıp iki küçük kontrol aşamasıyla nihai sonuca ulaşacağımız son maddemiz kullanıcı odaklı verilerle harmanlama olacak. Elimizde 20 kadar anahtar kelime olduğunu varsayalım.

  • Birinci aşamada ana anahtar kelimemizi Google’da aratarak sayfanın en altında eğer yeterli veri varsa bize sunulan 8 anahtar kelimeyi elimizdekilerle karşılaştırıp örtüşenleri nihai listemize ekliyoruz. Yukarıdaki ekran görüntüsünde Web Tasarım anahtar kelimesi için önerileri görebilirsiniz.
  • İstatistiklere göre bir arama motoru olmasa da insanların en fazla bir şeyler aradığı Google’dan sonraki ikinci platform Youtube. Yine asıl anahtar kelimemizi Youtube arama ekranına yazarak bize önerdiği diğer anahtar kelimelerle yine elimizdekileri kıyaslıyor ve notlarımıza ekliyoruz. Ayrıca listemizde bulunmayan, Youtube’un önerdiği ve içeriğimize eklenebilecek olan anahtar kelimeler varsa onları da içeriğimize dahil ediyoruz.
5 Adımda Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?
5 Adımda Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

5 Adımda Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Semantik arama algoritması Google tarafından kullanıldığından beri artık çok daha tutarlı sonuçlar litelenebiliyor. Buradan hareketle içeriklerimizin de semantik, diğer bir ifadeyle konunun tüm yan anlamsal ifadelerini barındıran dolulukta yazmamız gerektiği sonucuna ulaşabiliriz. İşte bu kadar vakit alan adımlardan sonra içeriği oluşturma aşaması geçmemizin nedeni de semantik uyumu, organik arama yönelimleriyle harmanlayarak ideal içeriğe ulaşabilmek.

Ek madde olarak eklesek de aslında en önemli adım hazırlayacağınız içeriği arama motoru botlarına değil, gerçek kullanıcılara hazırlamanızdır. Gerçekten bilgi içeren, temiz bir dille kaleme alınan yazılar sadece ziyaretçi kazanmanıza değil, aynı zamanda kaynak gösterilme, yorum yapılma vb. yollarla alan adı otoritenize de destek sağlayacaktır.