Anahtar Kelime Nedir SEO Anahtar Kelime Analizi

Anahtar Kelime Nedir SEO Anahtar Kelime Analizi

Web siteleri ile ilgili çalışma yaparken, reklam verirken sıkça karşınıza çıkan kavram Anahtar Kelime Nedir SEO Anahtar Kelime Analizi Ne işe Yarar? Bu kavram dijital dünyada iki farklı alanda kullanılıyor. Kodlama diye tabir edilen programcılıkta ve arama motoru optimizasyonu açısından farklı anlamlara sahiptir.

Programlama Dillerinde Anahtar Kelime Nedir?

Proglamlama dillerinden bazılarında kodlama yaparken çeşitli fonksiyonları çalıştırmak için derleyici tarafından önceden tanımlanmış anahtarlar bulunmaktadır. Örneğin C# dilinde:

 • checked
 • extern
 • private

bazı anahtar kelimelerdir ve metot-değişken adı olarak kullanılamazlar. İsminden de anlaşılabileceği gibi adeta bir kapıyı açan ve o açılan alanda fonksiyon çalıştırmanıza olanak sağlayan sözcüklerdir. Diğer bir konu ise Anahtar Kelime Nedir SEO Anahtar Kelime Analizi Ne İşe Yarar ile web sitelerini ilgilendiren alandır.

SEO Açısından Anahtar Kelime Nedir?

Arama motorları ilk yaygınlaşmaya başladıkları dönemde kullanıcıların yazdıkları sözcüklerle en çok eşleşen içerikleri sonuç ekranına getirme gibi basit bir işleve sahipti. Örneğin siz “SEO Nedir” araması yaptığınızda hem içinde SEO geçen içerikleri hem de “arama nedir” gibi ulaşmak istediğiniz bilgiden çok uzak sayfaları da listelemekteydi.

Zamanla yapılan algoritma güncellemeleriyle başta Google olmak üzere bir hayli aşama kaydedildi. Artık semantik arama yapılabiliyor ve neredeyse %100’e yakın oranda bulmak istediğimiz bilgilere ulaşılabiliyor.

İşte tam bu noktada artık Anahtar kelime kavramının gittikçe önem kazandığını görüyoruz. SEO açısından anahtar kelime, kullanıcının hangi konuda bilgi arayışı içerisinde olduğunu tanımlayan söz veya söz dizileridir. Dolayısıyla arama motorları siz “internet sitesi” yazarak arama yaptığınızda aradığınız bilginin internet sitesi kurmaya yarayan platformlar veya firmalar olduğunu algılayarak buna göre sonuçlar göstermektedir.

Anahtar Kelime Nedir Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelime kullanımını bilmek, hakkında içerik ürettiğiniz konuyu insanların nasıl arattıklarını tahmin edebilmekle ölçülmektedir. İnternet kullanımının artmasıyla aslında çok yeni bir bilgi ortaya çıkarmıyorsanız Google’ın elinde fazlasıyla veri bulunmakta. Anahtar kelime planlayıcısı yardımıyla

 • İnsanların hangi konularda arama yaptığını
 • Mevcut konuyu hangi sözcüklerle aradığını
 • Aylık aranma hacmi

gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. İçeriğinizi oluştururken bu anahtar kelimeleri dikkate alarak kullanmanız, içeriğinizin arama sonuçlarında daha ön planda yer almasına yardımcı olacaktır.

SEO anahtar kelime nedir sorusunun diğer bir cevabı da içeriğinizin bulunmasını kolaylaştıracak sözcük veya cümlelerdir diyebiliriz.

Anahtar Kelime Nedir SEO Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi:

 1. Web sitesi içeriklerinin SEO dostu olması
 2. Arama Sonuçlarında Hızlı Yükseliş Yakalanabilmesi
 3. Sektör veya Alanınızla İlgili Yer Vermeniz Gereken İçerikleri Bulmanız
 4. Reklamlarınızın Daha Fazla Kullanıcıya Ulaşması
 5. Genel Anlamda Daha Geniş Bir Kitleye Hitap Etme

konularında hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Sonuç olarak dijital dünyada attığınız her adımda anahtar kelime analizi ve doğru anahtar kelime kullanımı gibi kavramlarla karşılaşacaksınız.

Anahtar Kelime Nedir SEO Anahtar Kelime Analizi kavramları ne kadar doğru algılanarak projelerinizde kullanılırsa başarıya yaklaşma ihtimali de o denli artış gösterecektir.

Ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz bazı anahtar kelime analiz araçları:

 1. Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısı: https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/#search
 2. Ubersuggest Anahtar Kelime Fikirleri: https://neilpatel.com/ubersuggest/

Ubersuggest ile yapılan bir arama sonuç örneğine SEO Anahtar Kelime Analizi-Ubersuggest PDF belgesinden ulaşabilirsiniz.

Sektörünüzle ilgili detaylı anahtar kelime analizi, Google reklam verme ve SEO Hizmeti için MGA Bilişim tecrübesiyle yanınızda. Detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.