Covid Temas Takibi Nedir?

Covid temas takibi nedir? Sorusu Covid–19 pandemisinden sonra merak edilmeye başlandı. Koronavirüse benzeyen, insandan insana bulaşan hastalıklarda hastaların takip edilmesi pandeminin yayılma hızını düşüren önemli etkenlerdendir.

Covid temas takibi nedir? Bir kişinin Koronavirüs gibi salgın bir hastalık geçirmesinin ardındaki süreci izleyen cihazdır.

Covid–19 Temas Takibi Nedir?

Covid-19 gibi pandemik hastalıklar, bir kıta hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Bu tür hastalıklar genellikle insandan insana bulaşan ve ölümcül sonuçları olabilen hastalıklardır. Bu tür salgın hastalıklar tarihten günümüze sürekli belli dönemlerde görülmüştür. Fakat günümüzde kalabalık şehir nüfusları bu tür hastalıkların yayılmasını hızlandırmıştır.

Özellikle şehirler ve işyeri gibi kalabalık insan gruplarının bulunduğu bölgeler pandeminin en hızlı yayıldığı alanlardır. Bu yüzden işyerlerinde bu tür hastalıkların yayılmasını önlemek gerekir. Bu da ancak hastalığı taşıyan kişilerin takip edilmesiyle mümkün olabilir. Hastalığı taşıyan kişi takip edilip son günlerde kimlerle yakın temasta bulunduğu tespit edilirse önlem almak kolaylaşır. Hastalık taşıyan kişi ve onun temas ettiği kişiler kısa sürede tespit edilip koruma altına alınırsa hastalığın yayılması önlenebilir. Biz de 4A Labs olarak pandemi zamanlarında kullanılmak üzere yeni bir sistem geliştirdik.

Covid Temas Takip Cihazı

Sosyal mesafe ve temas takibi salgın hastalıkların yayılmasını büyük ölçüde yavaşlatabilen sistemlerdir. Biz de Labs olarak Covid–19 pandemisinden sonra özellikle işyerlerinin etkilenmemesi için yeni nesil bir önleme sistemi geliştirdik. Sosyal mesafe takip cihazı, taşınabilir bir teknolojidir. Kullanıcıyı herhangi bir sosyal mesafe ihlali esnasında uyarır. Böylece insanlar arasındaki güvenli sosyal mesafeyi otomatik olarak ayarlar.

Temas takip cihazı, ayrıca kullanıcının geçmişe dönük kayıtlarını da saklı tutar. inContact adını  verdiğimiz bu cihaz kullanıcının geçmiş son 29 günde kiminle yakın temasta bulunduğu da kayıt edilmektedir. Bu sayede hastalığın kimlere bulaşmış olabileceği kolayca belirlenebilir. Hasta kişinin tespit edilip onunla yakın temasta bulunan kişilerin de belirlenmesi sayesinde tedbir almak çok daha kolay olur. Böylece salgın hastalığın yayılma hızında düşme yaşanabilir, işyerlerinde güvenli bir çalışma ortamı oluşturulabilir.

Temas Takip Sistemi Özellikleri

inContact sosyal mesafe takip sistemi, 4A Labs tarafından geliştirilen yeni nesil bir cihazdır. Aynı işyerinde çalışan kişiler arasındaki sosyal mesafeyi ve izolasyon gerektiren durumları takip edip gerekli uyarıları yapar. inContact sosyal mesafe takip sistemi şunları yapabilmektedir;

  • Askı aparatıyla kolayca taşınabilir
  • Bluetooth teknolojisiyle çalışır ve net bilgiler toplar
  • Virüsün yayılmasını ve yayılma hızının düşmesine olanak verir
  • Olası virüs bulaşmasında ortamdaki diğer kişileri uyarır
  • Akıllı telefonlarla entegre bir şekilde çalışır
  • Kişiler arasındaki etkileşimleri ölçer, geriye yönelik kontrol sağlar