crm nedir

CRM Nedir?

CRM nedir? CRM bilgisayar yazılımı hakkında bilgi edinmek isteyen, bu programın mahiyetini öğrenmek isteyen potansiyel kullanıcıların sayısı günden güne artmaktadır. Zamanla gelişen ve kullanıcılara farklı işlemler yapma özgürlüğü tanıyan programlar sayesinde ticari işletmeler farklı işlemleri kolayca yapabilir.

CRM nedir? Açılımı Customer Relationship Management şeklindedir. Günümüzde şirketler işlerini kolaylaştırmak için farklı işlemleri kısa sürede yapmak; firmanın alım, satım ve müşteriler ile ilişkilerini yönetmek için farklı yazılımlar kullanmaktadır. Bunlardan biri olan CRM yazılımı kullanım kolaylığı, esnekliği ve farklı işletmeler için uygulanabilir olmasıyla son derece dikkat çekicidir.

CRM Programı Nedir?

CRM programı kullanıcıya faaliyet alanındaki tüm işleri kolayca yönetme imkânı tanımaktadır. Yazılım oldukça esnektir. Şirketin çalışma sahasına, altyapısına, personeline ve müşterilerinin sayısına göre değişiklik gösterebilmekte ve özelleştirilebilmektedir.

CRM açılımı Customer Relationship Management kelimeleridir. Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) anlamına gelmektedir. CRM ile firmalarda iş akışı kolaylıkla takip edilebilmektedir. İşlerin yönetilmesi ve geliştirilmesi için böyle bir düzen gereklidir. Müşterilerle olan ilişkileri en iyi şekilde yönetmek ve analiz edip iyileştirmek amacıyla bu çözümden yaygın olarak faydalanılmaya başlanmıştır.

CRM nedir örnek ile üzerinden geçelim. Bu sistem müşteri bilgilerini, şirketin temsilcileriyle girdikleri etkileşimi, satın alımları, hizmet taleplerini ve ilgili tüm verileri toplar. Bu bilgiler arasında kurulan bağlantı bir CRM sistemi örneği olarak gösterilebilir. Sistem sayesinde, en doğru müşteri profili yansıtılır ve onlarla etkili bir iletişim kurulabilir. Bu bilgi aynı zamanda CRM nedir neden kullanılır? Sorusunu da cevaplamaktadır.

crm nedir

CRM Nedir? Ne İşe Yarar?

CRM yazılımları yalnızca firmalarda kullanılmaz. Aynı zamanda farklı branşlardaki kişiler de bu programları kullanarak işlerini verimli bir şekilde yürütebilir. Müşterilerle ilişkinizi belli bir seviyeden sonra ofis programları ile takip edemez hale gelirsiniz. Müşteri sayısı arttıkça, ürün gamı genişledikçe ve farklı sahalarda ticaret yapılmaya başlandıkça ister istemez işlerinizi sürdürebileceğiniz yeni programlara ihtiyacınız olur.

CRM programı nasıl kullanılır? Programlar size müşterilerinizle kuracağınız ilişkide noksanları ve hataları gösterir, bunları giderebilmenize olanak tanır. Ayrıca müşteri ilişkilerini raporlaştırmanızı da mümkün kılar. Bu program, ekipte yer alan kişilere bağımsız çalışma imkânı verir. CRM yazılımlarından aldığınız raporlar aracılığıyla toplantıları daha verimli bir şekilde yapabilirsiniz.

Müşterilerden gelen veriler, kampanyaların planlanması, satış tahminlerinin yapılması gibi faaliyetler için kullanılabilir. CRM araçları sayesinde edinilecek doğru bilgiler sayesinde;

  • Ürün ve hizmet satışları artar.
  • Müşteri sadakati sağlanabilir.
  • Yüksek kâr hedeflerine ulaşmak kolaylaşır.
  • Müşterilerle doğru ve etkili bir iletişim yakalanır.
  • Müşterilerin şirketi veya hizmeti tavsiye etme olasılığı artar.
crm nedir

Müşteri İlişkileri Yönetimi CRM Nedir?

Satış ekiplerinin işleri daha verimli bir şekilde yürütebilmesi için CRM’ye ihtiyacı vardır. Bu uygulama sayesinde satış ekibiyle hem sahada hem de ofis ortamında iletişim kurulabilir. Müşterilerin hem güncel hem de geçmiş verilerini inceleyebilir ve hızlıca yanıt verebilirsiniz. Müşteriyi daha kolay ikna edebilir, satışı daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik müşteriye kendisinin farkında olmadığı ihtiyaçları hakkında bilgi verebilirsiniz.

CRM, iş hacminizi büyüterek satış oranınızı yükseltir. Sizi müşterilerinizle daha iyi ilişkiler kurmaya yönlendirir. CRM aracı denildiğinde akıllara satış araçları gelir. Gerçekten de günümüzde bu yazılımlar, pazarlama ve iletişim yönetimi gibi önemli işlevlere sahiptir.

Peki yazılım düzeyinde CRM örnekleri nelerdir? Bu alanda pek çok yazılım firmasının çözümü bulunmaktadır. En iyi CRM yazılımı basitçe ihtiyaçlarınızı en uygun şekilde karşılayabilecek yazılımdır. Bir firmanın CRM yazılımları sayesinde elde etmek istediği sonuç, diğer pek çok firmaya göre farklı olabilir.

Mesela bir firma daha çok ürün satmaya odaklanırken başka bir firma, müşteri sadakatine yönelik verilere daha çok önem verebilir. CRM ve diğer yazılım çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi için, web sayfamızda yer alan iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Niçin CRM Yazılımı Kullanmalıyız?

CRM’yi daha sağlıklı bir iç iletişim ortamı oluşturmak, işlerinizi daha başarılı bir şekilde yürütmek ve yönetmek, sürecin istediğiniz gibi devam ettiğinden emin olmak için kullanmanız gerekir. Bu program kullanıldığında, işletmedeki tüm işlerin zamanında ve en doğru şekilde gerçekleştiğinden emin olabilirsiniz. Böylece işletme, piyasa ilişkilerini de daha verimli yürütmüş olur.

Neden CRM yazılımlarına ihtiyaç duyuluyor? Bu programlar sayesinde öncelikle iş verimi artar. Müşterilerle daha sağlıklı ilişkiler kurulur. Süreçler daha kolay takip edilebilir. İşler, programın sunduğu avantajlarla daha kolay raporlanabilir. Verimliliğin artması, ticari işletmenin büyümesini sağlar. Yazılımlar, işleri yapısal olarak da değiştirir. Şirketin daha kurumsal bir çehre kazanmasına yardımcı olur.