google işletme kaydı

Google İşletme Kaydı

Google işletme kaydı ile Google My Business programına dâhil olmak, bilinirlik ve yerel arama sonuçlarını optimize etmek için oldukça önemlidir. Google işletme kaydı ile işletmenizin Google My Business aboneliğini sağlamak en güçlü SEO stratejilerinden biridir.

Aslında Google Benim İşletmem (Google My Business) aboneliğine sahip olmak, işletmenizin Google’daki arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alacağının garantisini vermez. Ancak işletmenizin internet ortamındaki etkinliği ve web site optimizasyonu sayesinde sıralamalar iyileştirilebilir.

Ayrıca açıklayıcı, kaliteli ve özgün makaleler ile güncel tutulan blog yayınları da önemli bir etkendir. İşletmenizin internet ortamında güncel tutulması Google’dan alacağı notu yükseltmede önemli adımlar atmanızı sağlar. Bu sayede SERP’lerde (Search Engine Results Page) önemli noktalara gelebilir ve işletmenizin pozisyonunu yükseltebilirsiniz.

CRM Nedir?

Google İşletme Kaydı Oluşturmak

Google işletme kaydı oluşturmak ücretsizdir. İşletme kaydınızı hemen oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Google işletme kaydında kullanmak için işletmenize ait bir Gmail hesabı alın. Bu Gmail hesabına giriş yapın.
  2. Artık Google My Business, yani Türkçe adıyla Google Benim İşletmem’e giriş yapmaya hazırsınız. https://business.google.com adresine gidin.
  3. Açılacak sayfada karşınıza çıkan “Şimdi Yönet” butonuna tıklayın. İşletme hesabınıza ait Gmail ile zaten giriş yaptığınız için yönlendirileceksinizdir.
  4. Yönlendirildikten sonra gelecek sayfada işletme adınızı girin ve enterlayın. Karşınıza gelecek sayfada “İleri”ye tıklayın. Bir sonraki ekranda işletme kategorinizi seçeceksiniz.
  5. İşletmenize en uygun kategoriyi seçin. İlerleyin.
  6. Şimdi adres girilecek. İşletmenizin Google Haritalar’da bir adresi olacaksa adresinizi eksiksiz girin. İşletmenizin fiziksel bir konumu varsa “Evet”e tıklayıp ayrıntılı ve en doğru adresi girin. İşletmeniz herhangi bir fiziksel konuma sahip değilse “Hayır”ı tıklayıp bir sonraki sayfaya geçin.
  7. Karşılınıza gelen sayfada yerel bölge seçmeniz istenecektir. Herhangi bir ilçe ya da il adı girebilirsiniz. İsteğe bağlı bir bölümdür. İlerleyin.
  8. İşletmenizin hangi bölgede yer aldığını da girin. İlerleyin.
  9. Bir sonraki sayfamızda da telefon numarası ve web site adresi girilmesi istenecektir. İşletmenize ait telefon numarasını ve web site adresini girin. İlerleyin.
  10. Ve son adım. “Bu girişi tamamlayın ve yönetin.” uyarısı aldığınızda “Son” butonuna tıklayıp kaydı tamamlayın.