Grafik Tasarım: Markanızı Doğru Tanıtmanın En Etkili Yolu

Grafik Tasarım: Markanızı Doğru Tanıtmanın En Etkili Yolu

Grafik tasarım, markalaşma sürecindeki ya da yeni kurulmuş bir firmanın kendini ön plana çıkarabilmesi için en önemli araçlardan bir tanesi. Tasarım içerisinde kullanılan renkler, yazı tipleri ve kitlenin gözünde markayı imleyecek görseller, başarıya ulaşmanın anahtarları olarak görülebilir.

Grafik tasarım, genelde sadece reklam amacıyla yapılan bir uygulama gibi görülür. Çeşitli sektörlerdeki şirketlerin ya da kurum ve kuruluşların en sık düştükleri yanlış budur. Çünkü kullandığımız otomobiller, makineler, basit ev eşyaları hatta tabak – bardak gibi basit eşyalar bile tasarım aşamalarından geçerek piyasaya sürülürler ve bu ürünlerin tutunma oranlarıyla tasarımları arasında net bir ilişki vardır.

Grafik Tasarım Neden Önemlidir?

Grafik Tasarım: Markanızı Doğru Tanıtmanın En Etkili Yolu
Grafik Tasarım: Markanızı Doğru Tanıtmanın En Etkili Yolu

Çünkü grafik tasarım markalaşma sürecini başlatmak ve sunulan ürün ya da hizmetin özelliklerini ön plana çıkartmak için avantaj sağlamaktadır.

Çağımız insanı, farklı kanallardan sürekli fotoğraf, video ve metin akışına maruz kalmaktadır. Yollardaki reklam panoları ve çeşitli açık hava reklamcılığı kanalları, web siteleri, sosyal medya, mobil uygulamalar… liste uzar gider. Bu içeriklerin tamamı belirli bir tasarım anlayışıyla yapılır ve kullanılacakları mecraya göre farklılaşsalar da markayı hatırlatan ögeleri bir arada barındırırlar.

Söz konusu, bir markayı internetteki rekabette üst sıralara çekmekse durum çok daha zor bir hal almaktadır. Bir içeriğin, internet kullanıcılarının dikkatini çekebilmek için çok kısa bir süresi vardır. Ortalama internet kullanıcıları, bir web sitesinde kalıp kalmayacaklarına ya da bir içeriğe tıklayıp tıklamayacaklarına 0,05 saniyede karar veriyorlar.

Tasarım Ne Kadar Başarılıysa Marka O Kadar Başarılı Olur

Grafik Tasarım: Markanızı Doğru Tanıtmanın En Etkili Yolu
Grafik Tasarım: Markanızı Doğru Tanıtmanın En Etkili Yolu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarımın öneminden bahsettik. Fakat burada yanlış anlaşılmalara yol açmamak adına bir ayrım yapmak istiyoruz. Tasarım anlayışınız, markanızın başarısı için olmazsa olmazdır, evet. Ama her şey tasarımla gerçekleştirilemez. Tasarım sayesinde görsel kimliğinizi oluşturursunuz ve güçlü bir markanın iskeletini yapmış olursunuz.

Kaliteli bir tasarımla markanın iskeletini oluşturduktan sonra markalaşmaya yönelik adımları atmak gerekir. Bu adımlar, görsel kimliğinize karakter kazandıracak olan adımlardır. Firmanın iç kültüründen müşteri ilişkilerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Örneğin, soğuk ve mesafeli renklerle oluşturduğunuz görsel kimliğinize uygun bir ciddiyet ortamıyla bunun tamamlamalısınız. Aksi takdirde müşterilerin size dair algısı net olmayacaktır.

Tasarım ve markalaşma süreçlerini entegre biçimde ilerletmek için sadece üniversitelerin grafik tasarım bölümü mezunu birini işe almak yeterli olmaz. Tasarım anlayışını her alana yansıtmayı bilen, estetik zevkleri gelişmiş bir grafik tasarımcı ile çalışmak gerekir.

Etkili Grafik Tasarım İçin İpuçları

  • En önemli nokta müşterileri iyi tanımaktır. Hangi kitleye hitap etmek istiyorsunuz? Bu kitlenin yaşam tarzı ve alışkanlıkları nasıl? Genel beğenileri ne yönde? Bu sorulara cevap vermek ilk adımdır.
  • İkinci adım, logo tasarımı konusudur. Özgün, markanızla, sunduğunuz ürün ya da hizmetle alakalı, çarpıcı bir logo kullanmanız gerekir.
  • Sektörünüzdeki diğer firmaları incelemek ve ayrıntılı analiz yapmak, onların kullandığı görsel dili ve etkilerini anlamak da çok önemlidir. Kendi markanızın farklılığını nasıl ortaya koyabileceğinizi bu araştırmalar sonucunda belirleyebilirsiniz.
  • Bir grafik tasarımcı, tasarımın sade olanının daha makbul olduğunu her zaman bilir. Çünkü, ayrı ayrı göze güzel görünecek ögeler bir araya geldiklerinde karmaşık bir kompozisyon oluşturabilirler.