İşyerinde Sosyal Mesafe

İşyerinde sosyal mesafe bulunması pandemi gibi salgın hastalıkların olduğu dönemlerde çalışanların sağlığı açısından önemlidir. Covid – 19 gibi hastalıklar insandan insana bulaştığı için temasın önlenmesi hastalığın yayılmasını da önlemektedir.

İşyerinde sosyal mesafe oluşturulması özellikle de kalabalık işyerlerinde bazen zor olabilmektedir. Şirketimiz tarafından ekip çalışması gerektiren projelerde otomatik sosyal mesafe için tasarlanmış özel bir cihaz tasarladık.

İşyerinde Sosyal Mesafenin Önemi

İnsanlar tarihten günümüze hep gruplar halinde yaşamış ve gruplar halinde çalışmıştır. Komünal hayat hem insanların güvenliğini sağlar hem de daha çok üretim yapmasına yardımcı olur. Günümüzde de bu düzen devam etmektedir. İnsanlar kalabalık şehirlerde yaşamaya ve kalabalık işyerlerinde çalışmaya devam etmektedir. Bu sistemin birçok avantajı bulunur. Fakat bu yaşam ve çalışma düzeni salgın hastalık gibi durumlarda toplum için dezavantaj olur.

Salgın hastalıklar sıvı parçacığı yoluyla, hava yoluyla veya temasla insandan insana bulaşabilen hastalıklardır. Ülkede veya dünyada salgın hastalıkların olduğu dönemlerde insanların minimum seviyede temasta bulunmaları önemlidir. Özellikle işyeri gibi ortak çalışma alanlarında kişiler arasındaki güvenli mesafeyi ayarlamak oldukça zor olabilmektedir. Biz de 4A Labs yazılım firması olarak Covid – 19 gibi pandemi dönemlerinde sosyal mesafeyi otomatik olarak ayarlayan bir sistem geliştirdik. inContact adı verilen cihaz sayesinde kişilerin arasındaki güvenli mesafe otomatik olarak ayarlanabilir.

Otomatik Sosyal Mesafe Cihazı

inContact adı verilen cihaz, giyilebilir bir yeni nesil sistemdir. Firmamız tarafından geliştirilen bu sistem işyerleri gibi kalabalık yerlerde kişiler arasındaki sosyal mesafeyi otomatik olarak ayarlar. Belirlenen mesafenin ihlal edilmesi durumda da kullanıcıya uyarı gönderir. Bu sayede kullanıcı gerekli önlemleri alır ve salgın hastalığın bulaşması önlenebilir. inContact güvenli mesafe cihazı bluetooth teknolojisi ile çalışmaktadır. Bluetooth sistemi sayesinde kullanıcın konum bilgileri ve etrafında bulunan kişilerin konumu net olarak belirlenebilmektedir.

inContact cihazının bir diğer özelliği de geçmişe dönük kayıt veri sunabilmesidir. Yani olası bir hastalık bulaşması durumunda kullanıcının son 29 günde kimlerle yakın temasta bulunduğu belirlenebilmektedir. Böylece çok kolay bir şekilde filyasyon yapılabilir. Akıllı telefonlarla entegre olan inContact cihazı kullanıcıya tüm gerekli bilgileri sunmaktadır. Kullanıcının son dönemlerde kimlerle yakın temasta olduğu belirlendikten sonra gerekli tedbirler daha kolay bir şekilde alınabilmektedir.