Temas ve İzolasyon Takip Sistemi

Temas ve İzolasyon Takip Sistemi günümüzde tüm dünyada etkisini sürdüren Covid – 19 pandemisine karşı alınabilecek etkili önlemlerden bir tanesidir. Çünkü; virüsün yayılmasının en büyük sebebi enfekte olmuş kişilerin başka insanlarla temas etmesidir.

inContact Temas ve İzolasyon Takip Sistemi kişiler arası sosyal mesafenin korunması amacıyla tasarlanmıştır. Özellikle çok sayıda kişinin çalıştığı işyerlerinde olası virüs bulaşmalarını engellemek iş sağlığı güvenli açısından da büyük önem teşkil etmektedir.

Temas ve İzolasyon Takip Sistemi Nedir?

Temas ve İzolasyon Takip Sistemi Nedir?

Kişisel izleme sistemi şeklinde çalışan takip cihazı, sosyal alanlarda bulunan veya işyeri gibi kalabalık ortamlarda çalışanlar için tasarlanmıştır. Mevcut pandemi koşullarında kişisel olarak alınabilecek önemler sınırlıdır. Maske kullanımı ve hijyen her ne kadar önemli olsa da virüslerin buluşmasını sağlayan temel etken temastır. Çünkü Corona virüs sıvı partikülleri yoluyla bulaşan bir virüstür. Bu virüsün yayılmasının engellenmesi için de kişiler arası temasın en aza indirilmesi gereklidir. Fakat özellikle üretim yapılan veya birçok insanın birlikte çalışması gereken işyerlerinde bu mesafeyi korumak zor olabilmektedir.

Mesafe takip cihazı tam olarak bu noktada devreye girer. Hem kişiler arasında olması gereken mesafeyi otomatik olarak ayarlar hem de kullanıcının daha önce kimlerle yakın temasta bulunduğunu kaydeder. Böylece olası bir virüs bulaşmasından sonra enfekte olmuş kişilerin yakın temasta bulunduğu kişileri de kolaylıkla belirler.

Mesafe Takip Cihazı Nasıl Çalışır?

Cihaz, bluetooth teknolojisi kullanılarak tasarlanmıştır. İhtiyacı olan verileri direkt olarak takan kişiyi merkeze alarak toplar. Böylece en doğru ve net bilgiler dahilinde koruma sağlar. Cihaz akıllı telefonlarla entegre bir çalışma prensibine sahiptir. Telefona yüklenen bir uygulama sayesinde herhangi bir virüs bulaşma durumunda o işyerinde çalışan diğer kişilere otomatik olarak bildirim gönderir.

Salgın gibi durumlarda virüsün yayılmasının engellenmesi kadar virüs bulaşan kişilerin takibi de oldukça önem arz eder. Virüse maruz kalan ve başkalarına da bulaştırma potansiyeli yüksek olanların yakın zamanda temasta bulunduğu kişiler en kısa sürede belirlenmelidir. Filyasyon olarak bilinen bu işlem sosyal mesafe takip sistemiyle kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Mesafe Takip Cihazı Nasıl Çalışır?
Temas ve İzolasyon Takip Sistemi Özellikleri

Temas ve İzolasyon Takip Sistemi Özellikleri

inContact sosyal mesafe takip sistemi, 4A Labs tarafından geliştirilen bir giyilebilir mesafe takip teknolojisidir. Kişiler arasındaki temasları ve izolasyon gerektiren durumları takip edip gerekli uyarıları yapar. inContact sosyal mesafe takip sistemi şunları yapabilmektedir;

  • Askı aparatıyla kolayca taşınabilir
  • Bluetooth teknolojisiyle çalışır ve net bilgiler toplar
  • Virüsün yayılmasını ve yayılma hızının düşmesine olanak verir
  • Olası virüs bulaşmasında ortamdaki diğer kişileri uyarır
  • Akıllı telefonlarla entegre bir şekilde çalışır
  • Kişiler arasındaki etkileşimleri ölçer, geriye yönelik kontrol sağlar
  • Sosyal mesafe konusunda uyarı ve farkındalık sağlar